Den, kdy jsem poprvé spadla a nedokázala vstát nezapomenu. Bylo to na horách, kde jsme lyžovali. Manžel mě zvedl a já obratem spadla. Je to 19 let a když si to vybavím, tak ještě teď se mi klepou nohy strachem. Lékařka mi nevěnovala pozornost a místo vyšetření řekla, že mám špatně stabilizovaný diabetes a nasadila vitamíny a poslala mě na logopedii, aby mě naučili mluvit. Vitamíny mě chodila píchat kamarádka Maruška, která je zdravorní sestra a já nemusela nikam dojíždět. Samozřejmě se po vitamínech nic nestalo, žádné zlepšení. Já jsem po určité době změnila lékaře a začal kolotoč vyšetření. Neurologie, magnetická rezonance, lumbální punkce, vyšetření periferních nervů…Bylo mě 32 let a diagnóza byla na světě. Stala jsem se oficiálně pacientem s RS. Na jednu stranu se mi po tolika letech tápání ulevilo, že konečně vím, co se děje s mým tělem. Věděla jsem, co tato nemoc dokáže, protože jsem několik pacientů s RS znala. Vlastně by se dalo říct, že jsem se v průběhu času na to tak nějak připravovala, obávala jsem se toho, že by za všechny ty moje neduhy mohla právě tato nemoc. Okamžitě mi byly nasazeny kortikoidy. Nyní mám prakticky špatně pohyblivou levou nohu a ruku. V tuto chvíli mě již nemoc značně omezuje. Moc toho neujdu, a tak se kromě zaměstnání, které mám sedavé a na zkrácený úvazek, nikde příliš neukazuji (z důvodů zakopávání, špatné koordinace a chůze). Jsem si vědoma toho, že jsem změnila život nejen sobě, ale také své rodině. Ale já se nevzdávám a snažím se nějak fungovat.
Srovnávací video ze zkoušky obleku naleznete zde: https://youtu.be/qYke477mupU
Podrobný popis a funkci, najdete v odkazu: https://www.ottobock.com/cs-cz/exopulse-b2c