Sbírka ukončena:

Volný pohyb pro tatínka Jiřího

Vybráno 0 Kč 0 Kč
82 000 Kč
 -
0 dárců
Celkem se zapojilo
0 Kč
Průměrná výše daru
0 Kč
Nejvyšší dar
0 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Volný pohyb pro tatínka Jiřího

Všechny sbírky ověřujeme

Datum přidání
29. 6. 2022

Představení sbírky

Jmenuji se Kateřina a jsem dcerou Libuše a Jiřího.  Jsem pyšná na to, co rodiče ve svém životě dokázali. O to víc, když jeden z rodičů byl veřejně známý a rozdával radost v podobě nádherné hudby doslova po celém světě. Tatínek byl totiž téměř celý svůj život uznávaným bastrombonistou České filhormonie, díky čemuž procestoval celý svět. Sledovat jeho úspěchy, vidět ho hrát v televizi, poslouchat jeho vyprávění z cest a skládat na krbovou římsu kamínky z každé země, ze které se právě vrátil. I tak bych popsala část svého života po boku mého táty. 

V dospělosti se však k radostem přidaly i starosti s tatínkovo zdravotním stavem. V roce 2009 se poprvé nechal přemluvit k podrobnějšímu vyšetření a po návštěvě klinik a lékařů došlo k verdiktu několika diagnóz. Některé se podařilo pomocí medikace usměrnit, některé vyžadovaly zásadní zákrok. Proto koncem roku 2009 podstoupil implantaci kardiostimulátoru. Na čas se zdraví ustálilo, ale v roce 2018 bohužel tělo nápor nevydrželo a tatínek  byl během roku dvakrát hospitalizován. Po druhé, dlouhodobé hospitalizaci, dostal invalidní důchod.

Nutnost vzdát se své milované hudby a hraní v České filharmonii nebylo snadné a neobešlo se bez depresí a poklesů na mysli. Vnoučata a rodina ho však nadopovala zpět energií a on se rozhodl bojovat. Mohl se tak naplno věnovat pedagogické činnosti na AMU, kterou také miloval. Vychoval celou řadu skvělých hráčů v oboru trombonu, kteří hrají v našich předních orchestrech. V březnu 2020 jeho práci však přerušila cévní mozková příhoda, která ho na šest měsíců ubytovala do kladenské nemocnice. Lékaři nám nedávali příliš nadějí, že tatínek přežije a bude psychicky i fyzicky jako dříve. Přesto nad ním stál jeho Anděl strážný a on se po následné rehabilitaci v odborném zařízení vrátil domů. Jeho život však nabral úplně jiný ráz než doposud a zdravotní stránka nedovolila věnovat se tolik milované práci. Přidaly se epileptické záchvaty, které někdy po CMP přicházejí a už nebylo cesty zpět. 

Když se pak v březnu 2022 mozková příhoda ozvala znovu, strávil v nemocnici a rehabilitační zařízení GARC v Kladně pět měsíců, kde ho dostali do stavu alespoň částečně hýbajícího se jedince. O samostatném pohybu však už nemůže být vůbec řeč.

Tělo s hlavou a myslí nespolupracuje tak jak by mělo, a proto tatínkova levá strana zůstala téměř ochrnutá. 

Jeho aktuální zdravotní stav vyžaduje 100% pomoc ve všech každodenních činnostech. Proto se maminka rozhodla vzdát se svého zaměstnání a nastoupit do předčasného důchodu. Je si vědoma toho, že to nebude snadné, ale díky lásce a své povaze je odhodlaná naplnit jeden ze svatebních slibů „v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví“. Za to si ji velice vážím. 

Komu pomůžeme?

Jiří od roku 1992 zasedal na židli bastrombonisty České filharmonie. Poznal díky hudbě téměř celý svět. Tento post zastával až do svého odchodu do důchodu v roce 2019. Byl také členem orchestru opery Národního divadla v Praze, vystupoval s Orchestrem Karla Vlacha Československé televize, Pražským žesťovým souborem, Pražským žesťovým kvintetem ad. Od roku 1998 byl oblíbeným pedagogem na pražské AMU. Vedle pedagogické činnosti vedl interpretační kurzy ve Vimperku, Německu, Švýcarsku, USA, Japonsku nebo Malajsii. Často se také objevoval v porotách na mezinárodních soutěžích. 

Jiří je nejen profesně, ale především lidsky skvělý člověk. Vstřícný, společenský a s obrovským smyslem pro humor. Právě s jeho povahou a srdcem na pravém místě celý život pomáhal všem, komu bylo potřeba. Pevně věřím, že právě možnost pohybu bez omezení (téměř) mu do žil zase vlije energii a chuť žít, kterou díky předešlým okolnostem pomalu ztrácel. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Vzhledem k obtížnosti maminčiny každodenní péče o tatínka budou peníze použity na elektrický invalidní vozík od společnosti FLEXiThrone s ovládáním obsluhy a příslušenstvím, který jim velmi pomůže v každodenních činnostech spojených s přemisťováním tatínka. Vozík jim umožní dostat se na místa, která mají rádi, ale bez vozíku s pohonem by na takový výlet už nestačili. Ale také při cestách k lékařům a na vyšetření. 

V případě, že by se podařilo peněz vybrat o trochu více, pořídili bychom tatínkovi antidekubitní zdravotní matraci proti proleženinám, ke kterým má bohužel při svém zdravotním stavu sklony a další kompenzační a hygienické pomůcky. 

Předem děkujeme za jakýkoli finanční příspěvek. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Na příběh zatím nikdo nepřispěl. Buďte první.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat