Sbírka ukončena:

Schodištní sedačka pro Sárinku

Vybráno 0 Kč 263 788 Kč
280 000 Kč
 -
179 dárců
Celkem se zapojilo
1 474 Kč
Průměrná výše daru
20 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Schodištní sedačka pro Sárinku

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Petra Dostoupilová
Datum přidání
26. 7. 2022

Představení sbírky

Rádi bychom se Vám představili. Jmenujeme se Petra a Radek Dostoupilovi a sbírku na schodišťovou sedačku chceme uspořádat pro naši dceru Sárinku, které je nyní 10 let. Naše dcera trpí poruchou autistického spektra a TMR. Zhruba od 3 let dcerka chodí po špičkách. Nevíme přesně co toto zapříčinilo, říká se, že chůze po špičkách je jedním ze znaků autismu nebo to může být způsobeno zvýšenou senzitivitou na různé povrchy, nebo drážděním nervových zakončení v mozku. Tak či tak, nyní je stav takový, že dlouhodobou chůzí podle nesprávného vzorce, jak říkají lékaři, došlo ke zkrácení achilových šlach a deformaci chodidel. Sárinka má podstoupit 14. září tohoto roku operaci achilovek, jelikož bydlíme v rodinném domě v 1. patře nad rodiči a můj manžel je po velmi vážném prac. úrazu, kdy mu tiskařský šnek vtáhl a nenávratně poškodil levou ruku, vyskytl se pro nás nepřekonatelný problém, jak dcerku po operaci přemístíme do horního patra. 

Komu pomůžeme?

Sárinka byla krásné zdravé dítě. Po očkování vakcínou MMR v 15 měsících přestala na 6 měsíců úplně mluvit. Po dalším očkování vakcínou Priorix ve 2 letech dcera ne ze dne na den, ale plíživě do 6 měsíců vyjela na špičky a ruce držela křečovitě v pažích a loktech až v úrovni hlavy. Od té doby se už zpátky na zem celým chodidlem nikdy nedostala. I přes různé detoxikační kůry po vakcinaci, i přes  domácí cvičení a přes intenzivní cvičení v rehab. centru Arkáda v Hranicích na Moravě se nepodařilo tento stav zvrátit k lepšímu. 

Pozorovali jsme obrovské změny nejen co se chůze týče, ale celkově jsme viděli velkou změnu v chování. Přestala mluvit, ukazovat, mávat, hrát si s hračkami, nedívala se na nás, jen nás přehlížela. Jako když přestřihnete elektrický obvod. Ve 3 letech jsme si vyslechli diagnózu – dětský autismus. Jedná se asi o nejtěžší postih, co se mentálního vývoje dítěte týče. V tomto okamžiku se dají dělat pouze dvě věci. Buďto se můžete začít hroutit nebo se nebudete bát a budete věřit, že tento stav se určitě zlepší. My jsme se rozhodli pro druhou variantu. Absolvovala jsem několik přednášek, seminářů a kurzů na Masarykově univerzitě na téma dětský autismus, ABA terapie atd. Naučili jsme se, jak rozvíjet hru u dítěte, které o hraní nemá zájem, protože představivost je ta tam a neví jak hra pokračuje a co s hračkami správně dělat. Odbourali  jsme  problémové chování a různé afekty právě rozvojem hry, zapojením dcery do běžných denních aktivit, sebeobslužných činností a podobně. Největším úspěchem bylo asi to, že jsem  naučila dceru znakovat, což není vůbec jednoduché v případě, že dítě po vás nenapodobuje vůbec nic, protože i nápodoba motorická, verbální a jakákoliv při tomto postihu mizí. Dítě vlastně vůbec nechápe, proč by mělo po vás opakovat věci, které právě děláte. Rozvoj komunikace formou znaků byl určitě nejdůležitější pro zklidnění celé situace doma, protože nejvíce křiku a pláče vznikalo právě proto, že si Sárinka neuměla a nemohla říct o to, co chce a co potřebuje. Ať už se jedná o věc nebo oblíbenou aktivitu. Chtěla jsem vám tímto přiblížit průběh událostí v čase.

Nyní je situace taková, že i když se snažíme o to, aby byla dcera co nejvíce samostatná (co se týče oblékání, používání WC i denní běžné činnosti), tak chůze po špičkách jí to neusnadňuje a každá činnost je pro ni těžká a namáhavá. Chodidla se dlouhodobou chůzí podle špatného vzorce zdeformovala, palce a nárty má dcera úplně vychýlené dopředu. Při chůzi se Sárinka teď naklání hodně vpřed. Achilovy šlachy jsou zkrácené natolik, že ortoped navrhuje operaci achilovek, která je naplánovaná na 14. září tohoto roku. V případě, že bychom se rozhodli dceru neoperovat je prognóza velmi špatná a Sárinka by později přestala chodit. Ke zhoršení tohoto problému, co se chůze týče dopomohlo i to, že dcera nyní rychle a hodně vyrostla. Ta zátěž je teď nejen pro nohy, ale pro celou posturu dítěte obrovská. Operovány budou obě nohy zároveň. Sádry by měly být do úrovně kolen zhruba 6 týdnů, poté bude následovat intenzivní rehabilitace. Ve škole budou s dcerou počítat na jarní aktivity. Takže se jedná o období zhruba 4–5ti měsíců, kdy budeme muset s dcerou manipulovat nahoru a dolů po schodech na rehabilitace a kontroly. Operaci jsme zvažovali už i dříve, ale po velmi špatné reakci na anesteziolog. přípravky (při ošetření zubů) jsme toto řešení  chtěli oddálit nejen z tohoto důvodu, ale i ze strachu, že by mohlo opět dojít k regresu a mohla by ztratit dovednosti, které těžce nabyla.

A aby toho nebylo málo. V době, kdy byly dceři 4 roky, tak manžel utrpěl těžký prac. úraz, kdy mu tiskařský stroj vtáhl ruku a nevratně ji poranil a poškodil natolik, že již 6 let je manžel v invalidním důchodu. Tím pádem jeho fyzická dopomoc  z jeho strany po operaci dcery je absolutně nemožná. Proto Vás velmi žádáme o finanční podporu na zakoupení schodišťové sedačky v této těžké rodinné situaci. Pokud Vás naše žádost nějakým způsobem oslovila, budeme si vážit každé finanční dopomoci, byť malé, protože i ta se v tomto případě počítá.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na zakoupení schodišťové sedačky od firmy VECOM, která nám velmi usnadní období od příjezdu z nemocnice po celou dobu rehabilitací. Jedná se zhruba o období 4–5ti měsíců, pokud vše půjde dobře a nenastanou nějaké komplikace. 

Jelikož je operace v tuto dobu už nezbytná, protože chodidla, kyčle i bedra jsou velmi nerovnoměrně zatěžované a bude se operace muset dle předpovědi ortopeda v čase opakovat, protože dcera ještě poroste (bylo nám to na konzultaci před operaci přirovnáno k operaci kyčlí, která se také opakuje) je pro nás tato sedačka jediným řešením, jak zvládnout manipulaci s dcerou. Zajímali jsme se i o levnější variantu v podobě schodolezu, ale tu technik po shlédnutí schodiště zavrhl, protože podesta je na schodišti příliš úzká a malá, takže by se schodolez na podestě neotočil.

Pokud by se z vážného důvodu nepodařilo v tak krátkém časovém limitu  tuto nemalou částku vybrat, protože nás tlačí čas, tak bychom peníze použili na rehabilitace při domácí péči , rehabilitační pomůcky a vitamínové doplňky a popř. i asistenční služby.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Milý dárce
50 Kč  •  23. 9. 2022 20:17
Velkorysý dárce
300 Kč  •  22. 9. 2022 10:50
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  21. 9. 2022 22:58
DobroDárce
200 Kč  •  21. 9. 2022 21:59
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  21. 9. 2022 10:06
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  21. 9. 2022 8:42
Štědrý dárce
600 Kč  •  20. 9. 2022 21:35
Velkorysý dárce
600 Kč  •  20. 9. 2022 20:59
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  20. 9. 2022 10:07
Milý dárce
3 650 Kč  •  19. 9. 2022 14:25
Velkorysý dárce
500 Kč  •  19. 9. 2022 9:22
Laskavý dárce
600 Kč  •  19. 9. 2022 7:01
Pláteníkovi
1 000 Kč  •  18. 9. 2022 18:14
💓
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  18. 9. 2022 12:47
Milý dárce
100 Kč  •  18. 9. 2022 7:39
DobroDárce
300 Kč  •  17. 9. 2022 19:20
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  15. 9. 2022 14:42
Milý dárce
300 Kč  •  14. 9. 2022 20:54
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  14. 9. 2022 18:30
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  14. 9. 2022 17:54
🧡

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Dokončené Dobrovýzvy

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat