Ačkoliv jsme nepochopili, jak mohl být někdo tak krutý a bezcitný, že vyhodil malé handicapované štěňátko a nechal ho napospas venku, kde by v mrazu dlouho nepřežilo, když už ho osud zavál k nám, bez meškání jsme vyhledali odbornou pomoc. S několika chirurgy jsme naplánovali postupné kroky v horizontu jednoho až dvou let. Dodržovali jsme přísný režim a Radečka drželi ve slabší výživové kondici. Přitom mu zajišťovali superprémiovou stravu a výživové doplňky a dostatek kontrolovaného pohybu a zároveň mu nechali na míru vyrábět ortézky, které s ním rostly a nožičku přidržovaly. Cílem bylo dosažení fyzické dospělosti, aby se dala packa zoperovat a nemusela se celá amputovat. Ani na chvíli jsme nepochybovali, že se podaří plán uskutečnit a Radečka pak uvolníme do adopce.
První rok jsme mu dopřáli všechno, co každé štěně potřebuje k tomu, aby z něj byl sebevědomý a šťastný pes. Bez pochyb můžeme říct, že je to přátelský, zábavný i veselý a spokojený hafan, který za tu dobu v útulku Psí ostrov přijal, vychoval a na novou cestu za báječným životem vyprovodil nespočet psích trosečníků. Stal se nejlepším psím kamarádem i většiny „nepřízpusobivých“ psů a (nebýt handicapu) dávno by i on dělal radost aktivní rodině.
Mnozí z vás určitě Radečka u nás na Psím ostrově potkali a měli možnost ho poškrabat nad ocasem. Možná právě vám nosil k nohám balonek a očima vás prosil, abyste mu ho hodili a on ho mohl přinést zpět. Viděli jste, jak moc si chce užívat života a absolutně svůj handicap neřeší. Někteří jste si ani nevšimli, že nějaký handicap má. Od malička v prstech levé nožky nemá cit. A to už se bohužel nedá změnit. Levá nožička narostla o 17cm kratší než pravá přední. Funguje spíše jako opěrná „berlička“ a Ráďa se na ní točí, protože v kloubu ji ohýbat nelze. Ortézky přestaly fungovat a nožku odíraly. Kvůli prošlapům musíme necitlivé polštářky několikrát děnně převazovat a ačkoliv je aportování a přílišné vyskakování zakázáno, logicky se i pravá přední pacina více zatěžuje a rychleji se opotřebovává.
Nové 3D rentgeny ukázaly, že pravá noha, na kterou Ráďa spoléhá a zatěžuje ji mnohem více, vykazuje známky dysplazie loketního kloubu s úlomky a poškozenou chrupavkou. A kdyby se mu deformovaná nožka amputovala celá, určitě by se naučil běhat po třech, ale přenášel by celou váhu na přední pravou “zdravou” a ta by ji neunesla. Laicky to znamená, že bez chirurgie by téměř jistě brzy přestal chodit i na pravou přední. Umíte si domyslet, jakou šanci na život má pes bez předních nohou. Úlomky se podařilo odstranit artroskopicky. A teď už vlastně existují jen 2 cesty. Můžeme přestat Radečkův stav řešit a necháme ho v útulku ve stavu, kdy mu o 20% kratší nožka při každém špatném došlápnutí krvácí. V těle bude mít neustálý zánět, nohu budeme dál denně převazovat, bránit mu v pohybu, který tak miluje. Budeme doslova čekat, až se jedna nebo druhá nožička zbortí. A to bude konec, čímž myslíme nevyhnutelnou eutanázii.
Pak ale existuje ještě druhá možnost.
Jedinečná naděje na život s co nejmenším omezením a pozitivními vyhlídkami do budoucna. S vidinou adopce skvělou rodinou.