Spolek Obecní holubník vznikl jako odpověď na otázku, jak eticky regulovat holubí populaci ve městech.
Máme rádi holuby a není nám jedno, jak se s nimi zachází. Když se v současnosti mluví o regulaci městských holubů, skoro vždy se jedná o nějaký neetický způsob, většinou jde o odstřel nebo zplynování. Kromě toho, že jsou tyto postupy neúčinné, způsobují navíc holubům utrpení. Postavit holubník a propagovat tuto myšlenku nás napadlo, když jsme hledali alternativní metody regulace holubí populace.
Jak to funguje?
Městský holub je v podstatě zdivočelý holub domácí a není schopen přežít bez pomoci lidí.
Myšlenka regulačního holubníku je postavena na několika poznatcích:
- Holubník je pro městské holuby přirozené prostředí a snadno si na něj zvyknou.
- Holubi tráví v holubníku asi 80 % času. Díky tomu neznečišťují město svým trusem.
- Regulace holubí populace probíhá na základě výměny jejich vajec za podkladky.
- Holubům je možné poskytnout veterinární péči, a tím se sníží riziko přenosu nemocí.









