Sbírka ukončena:

Pomoc s úhradou psychiatrické péče pro Yelyzavetu

Vybráno 0 Kč 0 Kč
38 000 Kč
 -
0 dárců
Celkem se zapojilo
0 Kč
Průměrná výše daru
0 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomoc s úhradou psychiatrické péče pro Yelyzavetu

Vybráno 0 Kč 0 Kč
38 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Yelyzaveta Myroshnichenko
Datum přidání
25. 5. 2022

Kdo sbírku organizuje?

Dobrý den, jsem Yelyzaveta Myroshnichenko, ale kamaŕadi jmenují mě prostě Eliška. Narodila jsem se na Ukrajině, v malém městě Pryluky – něco podobného do Jihlavy, ale klidnější. Mám sestru, je ji 9 let, máme velký věkový rozdil – celých 10 let! Osobně já od děctví ráda maluji, vystudovala uměleckou školu (v sourhu 7 let) a v základě i gymnazium. Měla jsem skvělé známky ve škole, když dozvěděla, že budu studovat v Česku, a to bylo ještě před dvěma lety jak jsem přestěhovala tam. Učila jsem se češtinu ještě doma se svou učitelkou Julie z Černigova a pořad jsem se připravovala do moje daleké cesty. Když jsem jela do Prahy bylo mě 17 let. Studovala jsem tam kuzy českého jazyka, úspěšně jsem napsala test na úroveň B1 a dostala jsem certifikat z kurzu.

Komu pomůžete?

Ale v Praze to nebylo tak jednoduché. Musela jsem potvrdit své znalosti středoškolského vzdělání – nostrifikace. To je ústní zkouška ze třech předmětu ze střední školy. Jsem se hodně bála, jestli to zvládnu, protože úspěšnost byla 50 procent. První test byl ze zeměpisu. Tam mě hodně ptali z toho, co musel vědět člověk obecně, ale jsem byla tak vystudovaná teoretický, že prostě nechápala, co odpovědět na obecné otázky. Na konce se posoudili a řekly, že jsem to nezvládla. A potom byl pro mě konec. Co řeknou rodiče a kamarádi? Jsem velký blbec! Jak je možný nezvládnout test, ke kterému ve škole mě připravovali 11 let?! Já sebe nenávidím!

A tyhle myšlenky byly se mnou pořad. Nemohla jsem představit, že jediný test může mě pokazit moji budoucnost v Česku. A hlavně nebudu moct nastoupit na univerzitu. Brečela jsem z toho celý den, a neviděla jsem žádné světlo v té situace. Rozuměla jsem taky, že ta zkouška byla docela drahá pro mé rodiče a neměla jsem možnost na chybu.

Z časem jsem o tom zapomněla a pořad jsem měla skvělou náladu. Fakt! Ze mě nešel úsměv z obličeje, byla jsem empatická a charismatická, vkrátce – cítila jsem se perfektně. Potom měla jsem divné pocity – zdávalo se mě že rozumím lidem víc než dřív. Ještě trošku později – cítila jsem, kdo mě chce uškodit a komu se nelíbím, a čím dál to bylo, tím víc jsem chápala, že nikdo mě nemá rád. Už jsem jednou zmínila svojí v tu dobu nejlepší kamarádce, že chci se zabit, ale ona řekla, že je to normalně, a sama se taky chtěla zabit par krát v týdnu. Takže jsem myslela, že je to normální, a můžu s tím klidně spát. Ale byl další problém – nemohla jsem spát celou noc. Šel den a byla jsem energická a i večer po tom, ale cítila jsem se mega špatně psychicky. Požádala jsem na recepci aby mě s tím pomohly, a pro případ zavolat sanitku. Fakt nevím co to bylo, ale zdálo se mě, že oni mě nerozuměli, protože před tím jsem byla normální. Dlouho to trvalo než oni přijeli, a měla jsem neuvěřitelně strašní halucinace po příjezdu. Viděla jsem jak mě chtěli zabit lidé ze sanitky, myslela jsem že cítila si odvážně, ale když jsem přečetla dopis ošetřujícímu lékaři, tak jsem dozvěděla, že já jsem řvala jak blázen.

Takže, jak jste se pochopili, v ČR jsem dostala psychické problémy, léčila jsem se v psychiatrické léčebně v Bohnici akutní psychický stav (psychoza). Asi nemusím zmiňovat, jak bylo strašně z té zprávy mým rodičům. Oni první dobu nevěděli kde vůbec jsem. Takže po měsíců, jak jsem se vyléčila musela jsem se vrátit na Ukrajinu, ale tam jsem měla špatné příznaky z léku a znovu jsem jela do nemocnice na Ukrajině. První 2 týdny v nemocnici na Ukrajině, brala jsem léky, které škodily mému organizmu – měla jsem kvůli ně dlouhou zacpu, ale když změnili léky, ten symptom šel pryč.

 Po uzdravení jsem se vrátila do Prahy a podruhé zvládla jsem tu zkoušku a nastoupila jsem na vysokou školu v Jihlavě. Zde jsem začala studovat a budovat svojí budoucnost. Z Ukrajiny jsem měla psychiatra, který neuvažoval to, abych chodila k němu každý měsíc, jenom když bude potřeba. Tak jsem se s ním minule poradila jestli můžu zmenšit dávku z léku, on řekl, že jo, ale to byla moje další chyba. Za 2 týdny byla jsem v Jihlavské psychiatrické nemocnici. Byla jsem tam krátce (21 den), protože rozuměla jsem, co to je a jak s tím pracovat. Ale neřeknu, že to bylo jednoduché – ta nemocnice neměla smlouvu s moji pojistkou a to znamenalo, že budu finančně hradit ji sama. A to by stalo jako auto! Hádaní s mamkou, nevědění co bude dal po nemocnici, jak budu skládat zkoušku po semestru – to bylo nebylo všechno, čeho jsem se bála. Ale jsem si slíbila – budu jít do konce!

Jaký je život po nemocnici a na co potřebuji peníze?

Už jsem sedm měsíců mimo nemocnici. Zůstala jsem v České republice a absolvovala jsem úspěšně zkouškové období prvního semestru. Zaplatila jsem malou částku – v tom mně pomáhala maminka. Ale kvůli válce na Ukrajině mi na zbytek dluhu rodiče nemohou poslat peníze. Takže jsem z nemocnici v účetních požádala zastavit výplat kalendářního splátku.

Peníze využiji na splátku stávajícího dluhu v nemocnici Jihlava.

Děkuji všem dobrým lidem za jakoukoliv výši pomoci.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Na příběh zatím nikdo nepřispěl. Buďte první.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat