Petře Banat diagnostikovali v listopadu 2021 nemoc ALS. Je to zatím neléčitelná nemoc, u které nejsou známy příčiny onemocnění. Průměrná doba, kterou se s touto nemocí pacienti dožívají, je 2 – 5 let. Člověku postupně atrofují svaly na rukou, na nohou, přidávají se potíže s polykáním a také dýcháním. Nakonec je člověk upoutaný na lůžko a odkázaný na nepřetržitou pomoc druhých. Mozek však stále funguje jako dřív. Je to opravdu zákeřná nemoc, která si bere tělo, zatímco duši a psychiku v tomto bezmocném stavu nechává ALS týrat myšlenkami na život a tisíci otázkami, z nichž ta nejčastější je: „Proč já?“.
Petra vedla spokojený život, byla velmi oblíbenou kadeřnicí desítek brněnských zákaznic. Celý život sportovala, milovala především tenis. Právě na tenise začala v srpnu 2021 pociťovat první potíže, protože nedokázala při hře dlouho udržet raketu. V říjnu začala mít problémy v práci s drobnou motorikou rukou. V listopadu 2021 po sérii vyšetření si od neuroložky vyslechla tvrdý verdikt – je to ALS. Po tomto necitlivě a neprofesionálně vedeném rozhovoru s arogantní lékařkou Petra na chodbě před ordinací zkolabovala … pak už nic nebylo jako dřív.
Na konci prosince 2021 Petra musela zavřít svůj salón, během února 2022 jí velmi zeslábly nohy, od dubna k ní začala docházet pečovatelka. V květnu 2022 se poprvé musela posadit na invalidní vozík. Poté darovala svého milovaného pejska kamarádce, protože se o něj už nezvládla postarat. Od podzimu 2022 se jí velmi zpomalila řeč, od prosince s obtížemi ovládá mobilní telefon. Od února 2023 se přidaly problémy s polykáním jídla. Petře v lékařské zprávě neurolog potvrdil, že se nemoc rozvinula po druhé dávce očkování.
Petře je 48 let, bydlí se svým synem a jeho přítelkyní v panelákovém bytě. Ačkoliv se oba snaží o Petru postarat, je rovněž nutné, aby chodili do práce a měli všichni z čeho žít a platit bydlení. O Petru taky pečujeme my, její přátelé, snažíme se ji navštěvovat, povzbuzovat a pomáhat, když potřebuje. Modlíme se za ni a všichni doufáme v zázrak…











