Jsme pětičlenná rodina, bohužel se nám život obrátil vzhůru nohama zjištěním onemocnění naší pětileté dcery Adélky. Během posledních dvou let se zjišťovala diagnóza Adélky, neustálá kolečka mezi doktory a nakonec ve čtyřech letech zaznělo – autismus se středně těžkou mentální retardací. Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Adélka je na úrovni 1,5 letého dítěte v těle pětileté holčičky. Na těchto dětech není na první pohled vidět, že jsou jiné, ale přesto se setkáváme s nepochopením, že se dcera chová jinak, s pohledy, které nás vždy zabolí. Ale ani my nevíme, jak to Adélka vnímá, zda jí to uvnitř bolí a trápí, bohužel nám to nedokáže říct. Co to pro nás znamená v běžném životě? Adélka i v pěti letech potřebuje stálý dohled a péči, která je náročná fyzicky i psychicky. Denně se musíme snažit pochopit její potřeby a aktuální rozpoložení. Nemá ráda změny, když je nespokojená reaguje křikem nebo nepřijatelným chováním. Největší úskalí je komunikace, Adélka nemluví, nerozumí mluvenému slovu, veškerá komunikace je pouze ukazováním a voděním. Další starostí jsou problémy se stravou a stále musíme používat pleny. Dcerka musí mít svojí stravu. Jako všichni milující rodiče bychom pro Adélku udělali vše, aby byla šťastná, její život byl co nejkrásnější, a aby byla co nejvíce soběstačná. Nemoc Adélky dopadá na všechny v rodině, protože péče je v poslední době náročná i finančně. Věci spojené s její léčbou si sami hradíme. Příspěvky dárců proto využijeme především na ABA terapie. Celý život jsem si přála mít svojí šťastnou a zdravou rodinu. Život musíme přijmout i s překážkami, které nám život staví do cesty, ale můžeme je ovlivnit, proto vás žádáme o pomoc. Do doby, než jsem začala řešit nemoc Adélky, jsme si žili dobře. Ale záležitosti spojené s léčbou nás začínají dostávat do finanční tísně. Je těžké, že bychom pro dítě chtěli to nejlepší, ale nedokážeme to zvládnout po finanční stránce. Vaší pomoci si vážíme a ze srdce vám děkujeme, rodina Němejcova.
