Představte si školu, která zcela volně navazuje na předškolní vzdělávání. Žáci zde nemusí sedět v lavicích, nedostávají nevyžádané hodnocení, testy ani domácí úkoly. Nejsou zde rozděleni do tříd podle věku, většinu času tráví společně a mohou se tak učit i od sebe navzájem. Školu, která nabízí pestrou vzdělávací nabídku, ze které si žáci mohou vybírat a podílet se na jejím obsahu. Kde si mohou hrát, hledat či zdokonalovat své silné stránky a zažívat tak pocit úspěchu bez stresu. Kde jsou děti přijímané takové, jaké jsou a kde je důvěřováno jejich vnitřní motivaci. Školu, respektující přirozeně odlišné vývojové tempo každého dítěte a podporující sebeřízené učení.
Napadlo vás, že by taková škola mohla existovat? Po České republice je takových již několik. Sdružují se v Asociaci svobodných demokratických škol a spojují je hodnoty, jako jsou např. dobrovolnost, věkové míchání, partnerství, otevřenost. Ve svobodných školách mají děti možnost rozhodovat o tom, co, kde, jak a s kým chtějí dělat a učit se vlastním tempem. Není proto výjimkou , že se oproti žákům z běžných škol naučí některé věci později, nebo že se naopak mladší žáci nadchnou pro učivo probírané na běžné ZŠ až ve vyšších ročnících. Dospělí zde podporují žáky na jejich vlastní cestě. Základní nástroj fungování takových škol je celoškolní zasedání, kde všichni mohou spolurozhodovat o všech důležitých záležitostech školy, např. o přijímání nových pravidel či změně stávajících, apod. Tímto směrem se chceme v naší škole vydat.









