Jmenuji se Jana, je mi 70 let. Jsem invalidní, kvůli zdravotním problémům nemám vlastní rodinu, žiju jen se svým pejskem. Dosud jsem zvládala své náklady na život hradit z důchodu a žádnou pomoc jsem nepotřebovala. Mám velice omezenou možnost pohybu, většinu času trávím doma, na internetu, sledováním televize a četbou. Nebo chodím s pejskem na procházku před dům. Nyní mě zasáhlo zdražování ve všech oblastech mého života a několik nečekaných událostí. Rozbil se mi Smart box, tablet a remoska. Vše jsem musela zakoupit na splátky. Tablet i Smart box mi umožňují kontakt se světem, protože nemohu moc chodit a zatím nemám příspěvek na péči, abych si mohla dovolit platit asistenta, který by mi byl oporou při venkovních aktivitách a doprovázení na úřadech. Dosud jsem vycházela s penězi tak, že po zaplacení nákladů na bydlení, Sipa, účtů za léky, telefonu, internetu, jídla pro pejska, donášku obědů od sociálně zdravotních služeb, pojištění sebe, pejska a bytu mi zbývalo na měsíc něco mezi 2000 a 3000 na jídlo a ostatní životní potřeby (hlavně hygiena, oblečení). Také splácím nedoplatek za energie za loňský rok, tablet a smartbox. Začátkem října jsem požádala o příspěvek na bydlení, ale úřady jsou přetížené, má žádost se stále zpracovává. Minulé čtvrtletí mi příspěvek zamítli. Zvedly se mi zálohy na elektřinu ze 1400 na 2550, donášky jídla z 1800 na 2200, úhrada za bydlení z 3293 na 3993 a zároveň se zdražily ceny potravin. Tedy jsem musela využít kontokorent ve výši 18000, a i když mi přijde důchod, zůstávám v mínusu. Potřebovala bych pomoci se zaplacením úhrad na měsíc a listopad a prosinec, než mi dají příspěvek na bydlení a schválí příspěvek na péči, abych se vyhla dluhové pasti a nemusela si půjčit u nebankovních společností a mohla zaplatit své náklady na léky a asistenta.











