Naučme vědce vyprávět!

Vybráno 0 Kč 48 700 Kč
300 000 Kč
73 dnů
do ukončení
Zakladatel
Zeptej se vědce!, Institut pro komunikaci vědy, z. ú.
Datum přidání
2. 7. 2024
Poslední aktualita

15. 7. 2024 22:19

Přidali jsme odměny – luxusní snapback kšiltovky

Moc všem děkujeme za dosavadní podporu, jste skvělí! A pokud si vedle dobrého pocitu chcete odnést také náš vymazlený merch, rozšířili jsme ho o kšiltovky ve dvou barevných variantách a dvou nápisech – jeden je provokativní a druhý je klasicky intelektuálně pokorný. Kdo se bojí úžehu, jsou pro něj ideální.

Létu zdar! Vaše vědkyně a vědci.

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Trápí Vás, že na internetu mají navrch falešné jednoduché pravdy nad podloženými argumenty? Že v médiích často vítězí sebevědomí a přesvědčivost jednotlivce nad pokorou a vědeckými fakty? Nás taky! A chceme s tím něco dělat a zlepšit stav veřejné diskuze.

Kvalitní komunikace je totiž věda sama o sobě. 

Naučme vědce komunikovat! Protože posláním projektu Zeptej se vědce je budovat mosty mezi vědeckou a laickou veřejností, chceme vědkyně a vědce v komunikaci vzdělávat a podpořit. 

Vědečtí pracovníci jsou cvičeni v komunikaci s dalšími odborníky, ale vyprávět příběh srozumitelně a poutavě veřejnosti je pro ně často oříškem. Občas publikum utopí v termínech, jindy se nejistě zakoktají. To pak vede ke snaze publika najít srozumitelnější vysvětlení jinde. 

Není těžké nechat se zlákat množstvím jednoduchých, sebevědomě prezentovaných, ale často zavádějících informací z různých zdrojů, které veřejný prostor nabízí. Naším dlouhodobým cílem je vytvářet příležitosti pro vědkyně či vědce, kteří dokáží poutavou formou vysvětlit složité vědecké problémy.

Chcete podložené informace? Zeptej(te) se vědce!

Úspěšně jsme etablovali projekt Zeptej se vědce jako platformu pro komunikaci vědeckých témat. Máme ve svých řadách mnoho vědkyň a vědců nadšených do komunikace, máme kontakty na média i na skvělé lektory komunikace. Za poslední tři roky máme také spoustu zkušeností, na kterých stavíme.

A hlavně!

Máme super nápady, jak na naši práci navázat a kultivovat společný informační prostor.

A o jaké nápady jde?

1) Vytrénujeme co nejvíce vědkyň a vědců v rétorice a mediálním vystupování. 

Práce s hlasem či dechem podporuje klidné a sebevědomé vystupování a buduje charisma. Trénink v improvizaci a pohotovém formulování složitých myšlenek srozumitelnou formou podpoří důvěryhodnost a libozvučnost projevu.

2) Postavíme komunikační tým pro aktivní budování dialogu na sociálních sítích. 

Řadu témat, která prezentujeme, je někdy potřeba lépe vysvětlit nebo více zjednodušit. Chceme proniknout i do společenských skupin, kterým věda není příliš blízká, a získat jejich důvěru. Sociální sítě jsou v současné době důležitým prostorem veřejné diskuse a my chceme být u toho.

Kdo za projektem stojí?

Zeptej se vědce založily v roce 2021 tři vědkyně z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR – Adéla Šimková, Tereza Ormsby a Kristýna Blažková.

V současnosti stojí celý projekt na dobrovolnické bázi již více než 300 vědkyň a vědců, jimž se podařilo odpovědět na bezmála 1000 dotazů. 

Odpovídáme na otázky týkající se přírody, vesmíru, lidského zdraví, ale také filozofie, historie či psychologie. Každá naše odpověď je podložená odbornými studiemi, recenzovaná a editovaná do srozumitelné formy. 

S růstem projektu s Vámi naše vědkyně a vědci již nekomunikují pouze formou psaných dotazů, ale čím dál častěji jsou zváni také na debaty, přednášky do škol a do médií. 

Abychom mohli šířit povědomí o fascinujícím světě vědy co nejlépe, potřebujeme naše odborníky kvalitně připravit na komunikaci s Vámi – dětmi, laickou veřejností, ale i novináři. 

Na co vybrané peníze použijeme?

Díky minulé sbírce na Donio.cz jsme dokázali profesionalizovat odpovídání na Vaše dotazy a zajistili jsme placené koordinátory pro tuto naši hlavní aktivitu, která teď díky Vám šlape jako hodinky! Teď ale potřebujeme znovu Vaši pomoc.

Uspořádáme tréninky mediální komunikace pro vědce. 

Díky našemu organizačnímu zázemí a kontaktům dokážeme zprostředkovat profesionální školení a workshopy pro vědkyně a vědce – od tréninků mediálního vystupování přes improvizaci až po práci s dechem a hlasem či schopnost vyprávět příběhy. Taková školení nás budou něco stát a Vy nám můžete pomoci jejich prostřednictvím kultivovat veřejnou debatu. ❤️ 

Zajistíme profesionalizaci komunikačního týmu sociálních sítí.

V dalším kroku potřebujeme pokrýt náklady na rozšíření a profesionalizaci týmu sociálních sítí. Opět chystáme specializovaná školení (např. techniky nenásilné komunikace), která posunou naši komunikaci na novou úroveň, pomůžou tlumit internetové vášně a hledat společnou řeč. 😇

Zajímají Vás výše popsané plány do ještě větších detailů? Aneb naše plány pod drobnohledem:

Workshopy pro Zeptej se vědce a další vědce. 😎

Náš plán rétorických a mediálních tréninků má několik fází.

Nejprve uspořádáme první sérii workshopů pro členy Zeptej se vědce. Jde o vědkyně a vědce působící zejména na českých vědeckých institucích, kteří ve svém volném čase a bez nároku na honorář nadšeně odpovídají na Vaše dotazy. Chceme podpořit jejich zápal pro komunikaci vědy. Zároveň chceme více zpřístupnit mediální prostor lidem, kteří se ztotožňují s filozofií projektu Zeptej se vědce, která mimo jiné zahrnuje prezentování informací s dávkou intelektuální pokory. 

Až zavedeme a ověříme sadu komunikačních workshopů, plánujeme tyto znalosti  šířit do vědeckého prostředí i nad rámec Zeptej se vědce.

Děkujeme, že milujete naše debaty! Chceme pro Vás být ještě lepší !❤️

Nedílnou součástí takových tréninků je pravidelná praxe. Všechny nabyté dovednosti využijeme při Vašich oblíbených výjezdech a debatách. Ukázalo se, že máte o naše aktivity ohromný zájem a množí se poptávka po akcích, jako jsou panelové debaty, besedy či přednášky ve školách, knihovnách i hvězdárnách. Všechny debaty a přednášky nás nesmírně baví a rádi za Vámi jezdíme. Protože i při přednáškách a debatách je kvalita projevu zásadní pro pochopení složitých vědeckých témat, budou se nám tu školení z vědecké komunikace mimořádně hodit! 

Jelikož organizace těchto aktivit je s jejich rostoucí četností čím dál náročnější, při vybrání vyšší částky nám sbírka pomůže zajistit placenou výpomoc s koordinací workshopů a výjezdních akcí.

Bez dialogu se ani podložené informace daleko nedostanou!

Dalším důležitým plánem je vybudování profesionálního komunikačního týmu, který bude budovat dialog na sociálních sítích. Reakcí nám standardně chodí hodně. Spoustu jich je kladných, některé bývají nesouhlasné. V Zeptej se vědce věříme v dialog. Absence dialogu prohlubuje nepochopení a nedorozumění a vykopává propasti ve společnosti. Abychom mohli dialog rozvíjet, potřebujeme v první řadě lidské kapacity na vedení diskuzí. Momentálně budujeme tým dobrovolníků, který potřebujeme koordinovat a vyškolit v komunikaci a sociálních sítích. 

Od založení Zeptej se vědce se snažíme v internetových diskuzích uplatňovat zásady nenásilné komunikace a opakovaně tyto snahy přinesly své plody: dialog tam, kde byste ho nečekali. V poslední době jsme tento rozměr projektu bohužel z kapacitních důvodů upozadili. Ale ne napořád! Chceme to teď rozjet v plné parádě a vytvořit kapacity pro rozšiřování publika i nad rámec našich fanoušků.

Pomozte nám šířit podložené informace a dobré jméno vědy a vychovejme společně novou generaci nadšených a kvalitních popularizátorů, na které bude radost se dívat nebo je poslouchat, kdekoliv o jejich expertízu bude zájem! Protože jenom tak se nám povede nadchnout Vás pro to nejkrásnější, co nás u vědy drží – radost z objevování fascinujícího světa kolem nás! 

A jako odměnu za Vaši štědrost si můžete vybrat ze zbrusu nového merche DĚLÁM z toho VĚDU určeného všem, kteří řeší věci do hloubky a nestydí se za to! A jelikož se Vám loni tak líbil náš merch NEVÍM, plný intelektuální pokory, tak jsme pár odměn přidali i letos.

Těšíme se, až Vás budeme v ulicích potkávat v našich outfitech a děkujeme, že do toho jdete s námi! 

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

15. 7. 2024 22:19

Přidali jsme odměny – luxusní snapback kšiltovky

Moc všem děkujeme za dosavadní podporu, jste skvělí! A pokud si vedle dobrého pocitu chcete odnést také náš vymazlený merch, rozšířili jsme ho o kšiltovky ve dvou barevných variantách a dvou nápisech – jeden je provokativní a druhý je klasicky intelektuálně pokorný. Kdo se bojí úžehu, jsou pro něj ideální.

Létu zdar! Vaše vědkyně a vědci.

3. 7. 2024 20:07

Článek o fungování Zeptej se vědce na portálu Vědavýzkum.cz

Jestli Vás zajímá pohled dovnitř Zeptej se vědce, tak doporučujeme článek, který vyšel při příležitosti našich třetích narozenin.

https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/zeptej-se-vedce-pomaha-prekonat-barieru-nesmelym-vedcum

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Dobrosrdečný přispěvatel
950 Kč  •  18. 7. 2024 18:53
Milý přispěvatel
1 200 Kč  •  18. 7. 2024 17:23
Milý přispěvatel
350 Kč  •  17. 7. 2024 17:56
Milý přispěvatel
1 400 Kč  •  17. 7. 2024 11:50
Laskavý přispěvatel
1 500 Kč  •  16. 7. 2024 17:25
Betty Kačirkova
1 000 Kč  •  16. 7. 2024 15:34
Good luck <3
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  16. 7. 2024 10:57
Milý přispěvatel
950 Kč  •  15. 7. 2024 22:40
Laskavý přispěvatel
550 Kč  •  15. 7. 2024 20:15
Velkorysý přispěvatel
2 500 Kč  •  15. 7. 2024 8:44
Štědrý přispěvatel
950 Kč  •  15. 7. 2024 0:56
Milý přispěvatel
1 000 Kč  •  14. 7. 2024 18:04
Milý přispěvatel
500 Kč  •  14. 7. 2024 9:25
Milý přispěvatel
1 200 Kč  •  13. 7. 2024 20:24
Hana N.
1 000 Kč  •  13. 7. 2024 19:57
Držím palce, děláte krásné věci
Štědrý přispěvatel
1 500 Kč  •  13. 7. 2024 19:09
Laskavý přispěvatel
550 Kč  •  12. 7. 2024 8:56
Štědrý přispěvatel
550 Kč  •  12. 7. 2024 8:54
Milý přispěvatel
650 Kč  •  11. 7. 2024 21:59
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
650 Kč  •  11. 7. 2024 1:19
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 200 Kč  •  10. 7. 2024 21:35

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Vyberte si odměnu

Podpořím Zeptej se vědce! Jen tak.
Přispějte 300 Kč a více

Podpořím Zeptej se vědce! Jen tak.

Líbí se mi, co Zeptej se vědce dělá a chci se podílet na vzdělávání vědců v komunikačních dovednostech.

Odměna

Pomůžete kultivovat veřejnou debatu. 

Kšiltovka
Přispějte 950 Kč a více

Kšiltovka

Zbývá 4/8

Máš pod čepicí? A mohl bych to vidět?

Odměna Zbývá 4/8

Krásná Snapback kšiltovka s intelektuálním nápisem (jako) vyšitým!

Získat tuto odměnu
Triko DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 200 Kč a více

Triko DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 15/20

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tohle triko.

Odměna Zbývá 15/20

Lehoučké triko potištěné sítotiskem. Unisex varianta má klasický střih, čistě dámská varianta má delší spadené rukávy. 

[ Maruška má na sobě modré dámské triko S a je vysoká 166 cm ]

[Hien má na sobě černé dámské triko S a je vysoká 160 cm]

[ Adam má na sobě bílé unisex triko XL a je vysoký 2 metry ]

[Michal má na sobě černé unisex triko M a je vysoký 178 cm ]

Dámská trika jsou spíše větší.

Získat tuto odměnu
Mikina DĚLÁM z toho VĚDU unisex
Přispějte 2 000 Kč a více

Mikina DĚLÁM z toho VĚDU unisex

Zbývá 9/10

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tahle mikina!

Odměna Zbývá 9/10

Heboučká a měkoučká unisex mikina potištění sítotiskem.

[ Maruška má na sobě mikinu S a je vysoká 166 cm ]

[ Adam má na sobě béžovou mikinu L a je vysoký 2 metry ]

[ Michal má na sobě černou mikinu M a je vysoký 178 cm]

Získat tuto odměnu
Mikina DĚLÁM z toho VĚDU dámská
Přispějte 2 000 Kč a více

Mikina DĚLÁM z toho VĚDU dámská

Zbývá 7/7

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tahle netypická dámská mikina!

Odměna Zbývá 7/7

Heboučká a měkoučká dámská mikina s rozparkem potištěná sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu
Dámské tílko DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 000 Kč a více

Dámské tílko DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 8/10

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tohle tílko!

Odměna Zbývá 8/10

Lehoučké tílko potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé tílko S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě bílé tílko S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
Trikošaty DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 500 Kč a více

Trikošaty DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 8/8

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak pro tebe jsou tyhle trikošaty na léto jako dělané.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké trikošaty potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé šaty S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě levandulové šaty S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
Mikinošaty s kapucí DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 2 500 Kč a více

Mikinošaty s kapucí DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 4/6

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak pro tebe jsou tyhle mikinošaty na chladné letní večery jako dělané.

Odměna Zbývá 4/6

Heboučké a měkoučké mikinošaty s kapucí potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu
Zápisníky Dělám z toho vědu
Přispějte 650 Kč a více

Zápisníky Dělám z toho vědu

Zbývá 15/21

I chytrá hlava si někdy potřebuje odložit myšlenky. Zápisníky ve formátu A5 s gumičkou pomůžou třídit nápady a na nic nezapomenout. 

Zbývá 15/21
Získat tuto odměnu
100%  chemické náušnice
Přispějte 350 Kč a více

100% chemické náušnice

Zbývá 21/25

V těchto náušnicích vyrobených na 3D tiskárně budeš nepřehlédnutelná. Pozor na vědecké dotazy kolemjdoucích!

Zbývá 21/25
Získat tuto odměnu
Na kafe s vědcem
Přispějte 5 000 Kč a více

Na kafe s vědcem

Zbývá 6/6

Chcete podpořit Zeptej se vědce a něco se dozvědět?

Zajímá Vás, co se děje, když imunitní systém ztratí orientaci a začne napadat vlastní buňky? Jak náš spánek ovlivňuje modré světlo? Chcete se dozvědět o zombie sýkorách nebo mravenčích mastičkářích? Také můžete mluvit o tom, jak se dezinformace propojují s konspiračními teoriemi nebo hate speech, a proč se k tomu všemu hodí filozofie jazyka. A co takhle zjistit, jak střevní bakterie ovlivňují naši náladu? A dala by se tasemnice použít jako hubnoucí kůra?

Vyberte si jednoho z našich odborníků a podrobte jej palbě otázek během setkání na kávě:

Tereza Ormsby – imunologie (Praha, střední Čechy), zakladatelka Zeptej se vědce

Vendula Lužná – biologické hodiny a spánek (Olomouc, Brno)

Ondřej Fišer – zoologie, chování zvířat (Praha, České Budějovice, Plzeň)

Tomáš Koblížek – filozofie a dezinformace (Praha, střední Čechy)

Michal Kraus – mikrobiom (Praha)

Barbora Šmídová – parazitologie (Praha, Olomouc, Ostrava, Frýdek-Místek)

Odměna Zbývá 6/6

Součástí odměny je setkání nad šálkem dobré kávy nebo jiného nápoje s našimi vědci – zkušenými popularizátory vědy. Vedle odborných témat se jich můžete ptát na život ve vědě, kloubení vědy a rodičovství, roli doktorandů nebo zahraniční zkušenosti. Vybírat můžete podle témat a lokalit, které je Vám (a Vašemu srdci) blízké.

Získat tuto odměnu
Prohlídka chemické laboratoře se zakladatelkami Zeptej se vědce
Přispějte 8 000 Kč a více

Prohlídka chemické laboratoře se zakladatelkami Zeptej se vědce

Zbývá 1/1

Chcete podpořit Zeptej se vědce a ještě se podívat na Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, který dal světu nejen Antonína Holého, ale taky projekt Zeptej se vědce? 

Zakladatelky projektu Zeptej se vědce Adéla Šimková a Tereza Ormsby Vás zevrubně provedou ústavem a popovídají si s Vámi o vědě nejen na chodbách věhlasné instituce.

Odměna Zbývá 1/1

Prohlídka Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích naplněná jak intelektuální pokorou, tak zápalem pro vědu, zakončená dobrým obědem a kávou. 

Dětské oblečení NEVÍM
Přispějte 550 Kč a více

Dětské oblečení NEVÍM

Zbývá 2/12

Dítě občas neví co chce. Zato to chce hned.

Odměna Zbývá 2/12

Dětské body nebo triko z heboučké 100% bavlny, potištěné sítotiskem.

[ Barunka má 4 roky a má na sobě triko 98–104 ]

Získat tuto odměnu
Rolovací batoh
Přispějte 1 400 Kč a více

Rolovací batoh

Zbývá 2/8

Pokorný i hloubavý intelektuál se pozná i zezadu.

Odměna Zbývá 2/8

Pevný a prostorný rolovací batoh.

Získat tuto odměnu
Látkový batůžek
Přispějte 600 Kč a více

Látkový batůžek

Zbývá 9/10

Nebojíš se svůj názor vystavit na záda? 

Odměna Zbývá 9/10

Tzv. gymbag z velmi pevné tkaniny potištěný sítotiskem. 

Získat tuto odměnu
Taška
Přispějte 500 Kč a více

Taška

Zbývá 7/10

I během nakupování se hodí projevit svůj postoj.

Odměna Zbývá 7/10

Plátěná taška z pevného materiálu potištěná sítotiskem.

Získat tuto odměnu
Triko NEVÍM
Přispějte 1 300 Kč a více

Triko NEVÍM

Zbývá 11/15

Triko, kterým jasně vyjádříte svůj intelektuálně pokorný postoj k životu.

Odměna Zbývá 11/15

Lehoučké triko potištěné sítotiskem.


[ Maruška má na sobě černé dámské S triko a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě modré S dámské triko a je vysoká 160 cm ]

[ Adam má na sobě XL unisex triko a je vysoký 2 metry ]

Dámská trika jsou spíše větší.

Získat tuto odměnu
Mikina NEVÍM
Přispějte 2 200 Kč a více

Mikina NEVÍM

Zbývá 6/6

Porce intelektuální pokory do chladnějšího počasí.

Odměna Zbývá 6/6

Heboučká a měkoučká unisex mikina s klokankou a kapucou potištění sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

[ Adam má na sobě L a je vysoký 2 metry ]

Získat tuto odměnu
Dámské tílko NEVÍM
Přispějte 1 100 Kč a více

Dámské tílko NEVÍM

Zbývá 8/8

Nápis s porcí intelektuální pokory na tomto tílku je ideální na léto.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké tílko potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé tílko S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě bílé tílko S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
trikošaty NEVÍM
Přispějte 1 600 Kč a více

trikošaty NEVÍM

Zbývá 8/8

Na pochůzky po městě, na dovolenou přes plavky, nebo jen tak „na lítačku“. Tam všude uplatníte triko šaty s porcí intelektuální pokory.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké trikošaty potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Podpořím Zeptej se vědce! Jen tak.
Přispějte 300 Kč a více

Podpořím Zeptej se vědce! Jen tak.

Líbí se mi, co Zeptej se vědce dělá a chci se podílet na vzdělávání vědců v komunikačních dovednostech.

Odměna

Pomůžete kultivovat veřejnou debatu. 

Kšiltovka
Přispějte 950 Kč a více

Kšiltovka

Zbývá 4/8

Máš pod čepicí? A mohl bych to vidět?

Odměna Zbývá 4/8

Krásná Snapback kšiltovka s intelektuálním nápisem (jako) vyšitým!

Získat tuto odměnu
Triko DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 200 Kč a více

Triko DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 15/20

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tohle triko.

Odměna Zbývá 15/20

Lehoučké triko potištěné sítotiskem. Unisex varianta má klasický střih, čistě dámská varianta má delší spadené rukávy. 

[ Maruška má na sobě modré dámské triko S a je vysoká 166 cm ]

[Hien má na sobě černé dámské triko S a je vysoká 160 cm]

[ Adam má na sobě bílé unisex triko XL a je vysoký 2 metry ]

[Michal má na sobě černé unisex triko M a je vysoký 178 cm ]

Dámská trika jsou spíše větší.

Získat tuto odměnu
Mikina DĚLÁM z toho VĚDU unisex
Přispějte 2 000 Kč a více

Mikina DĚLÁM z toho VĚDU unisex

Zbývá 9/10

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tahle mikina!

Odměna Zbývá 9/10

Heboučká a měkoučká unisex mikina potištění sítotiskem.

[ Maruška má na sobě mikinu S a je vysoká 166 cm ]

[ Adam má na sobě béžovou mikinu L a je vysoký 2 metry ]

[ Michal má na sobě černou mikinu M a je vysoký 178 cm]

Získat tuto odměnu
Mikina DĚLÁM z toho VĚDU dámská
Přispějte 2 000 Kč a více

Mikina DĚLÁM z toho VĚDU dámská

Zbývá 7/7

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tahle netypická dámská mikina!

Odměna Zbývá 7/7

Heboučká a měkoučká dámská mikina s rozparkem potištěná sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu
Dámské tílko DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 000 Kč a více

Dámské tílko DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 8/10

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak přesně pro tebe je tohle tílko!

Odměna Zbývá 8/10

Lehoučké tílko potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé tílko S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě bílé tílko S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
Trikošaty DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 1 500 Kč a více

Trikošaty DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 8/8

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak pro tebe jsou tyhle trikošaty na léto jako dělané.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké trikošaty potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé šaty S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě levandulové šaty S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
Mikinošaty s kapucí DĚLÁM z toho VĚDU
Přispějte 2 500 Kč a více

Mikinošaty s kapucí DĚLÁM z toho VĚDU

Zbývá 4/6

Řešíš věci do hloubky a nestydíš se za to? Tak pro tebe jsou tyhle mikinošaty na chladné letní večery jako dělané.

Odměna Zbývá 4/6

Heboučké a měkoučké mikinošaty s kapucí potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu
Zápisníky Dělám z toho vědu
Přispějte 650 Kč a více

Zápisníky Dělám z toho vědu

Zbývá 15/21

I chytrá hlava si někdy potřebuje odložit myšlenky. Zápisníky ve formátu A5 s gumičkou pomůžou třídit nápady a na nic nezapomenout. 

Zbývá 15/21
Získat tuto odměnu
100%  chemické náušnice
Přispějte 350 Kč a více

100% chemické náušnice

Zbývá 21/25

V těchto náušnicích vyrobených na 3D tiskárně budeš nepřehlédnutelná. Pozor na vědecké dotazy kolemjdoucích!

Zbývá 21/25
Získat tuto odměnu
Na kafe s vědcem
Přispějte 5 000 Kč a více

Na kafe s vědcem

Zbývá 6/6

Chcete podpořit Zeptej se vědce a něco se dozvědět?

Zajímá Vás, co se děje, když imunitní systém ztratí orientaci a začne napadat vlastní buňky? Jak náš spánek ovlivňuje modré světlo? Chcete se dozvědět o zombie sýkorách nebo mravenčích mastičkářích? Také můžete mluvit o tom, jak se dezinformace propojují s konspiračními teoriemi nebo hate speech, a proč se k tomu všemu hodí filozofie jazyka. A co takhle zjistit, jak střevní bakterie ovlivňují naši náladu? A dala by se tasemnice použít jako hubnoucí kůra?

Vyberte si jednoho z našich odborníků a podrobte jej palbě otázek během setkání na kávě:

Tereza Ormsby – imunologie (Praha, střední Čechy), zakladatelka Zeptej se vědce

Vendula Lužná – biologické hodiny a spánek (Olomouc, Brno)

Ondřej Fišer – zoologie, chování zvířat (Praha, České Budějovice, Plzeň)

Tomáš Koblížek – filozofie a dezinformace (Praha, střední Čechy)

Michal Kraus – mikrobiom (Praha)

Barbora Šmídová – parazitologie (Praha, Olomouc, Ostrava, Frýdek-Místek)

Odměna Zbývá 6/6

Součástí odměny je setkání nad šálkem dobré kávy nebo jiného nápoje s našimi vědci – zkušenými popularizátory vědy. Vedle odborných témat se jich můžete ptát na život ve vědě, kloubení vědy a rodičovství, roli doktorandů nebo zahraniční zkušenosti. Vybírat můžete podle témat a lokalit, které je Vám (a Vašemu srdci) blízké.

Získat tuto odměnu
Prohlídka chemické laboratoře se zakladatelkami Zeptej se vědce
Přispějte 8 000 Kč a více

Prohlídka chemické laboratoře se zakladatelkami Zeptej se vědce

Zbývá 1/1

Chcete podpořit Zeptej se vědce a ještě se podívat na Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, který dal světu nejen Antonína Holého, ale taky projekt Zeptej se vědce? 

Zakladatelky projektu Zeptej se vědce Adéla Šimková a Tereza Ormsby Vás zevrubně provedou ústavem a popovídají si s Vámi o vědě nejen na chodbách věhlasné instituce.

Odměna Zbývá 1/1

Prohlídka Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích naplněná jak intelektuální pokorou, tak zápalem pro vědu, zakončená dobrým obědem a kávou. 

Dětské oblečení NEVÍM
Přispějte 550 Kč a více

Dětské oblečení NEVÍM

Zbývá 2/12

Dítě občas neví co chce. Zato to chce hned.

Odměna Zbývá 2/12

Dětské body nebo triko z heboučké 100% bavlny, potištěné sítotiskem.

[ Barunka má 4 roky a má na sobě triko 98–104 ]

Získat tuto odměnu
Rolovací batoh
Přispějte 1 400 Kč a více

Rolovací batoh

Zbývá 2/8

Pokorný i hloubavý intelektuál se pozná i zezadu.

Odměna Zbývá 2/8

Pevný a prostorný rolovací batoh.

Získat tuto odměnu
Látkový batůžek
Přispějte 600 Kč a více

Látkový batůžek

Zbývá 9/10

Nebojíš se svůj názor vystavit na záda? 

Odměna Zbývá 9/10

Tzv. gymbag z velmi pevné tkaniny potištěný sítotiskem. 

Získat tuto odměnu
Taška
Přispějte 500 Kč a více

Taška

Zbývá 7/10

I během nakupování se hodí projevit svůj postoj.

Odměna Zbývá 7/10

Plátěná taška z pevného materiálu potištěná sítotiskem.

Získat tuto odměnu
Triko NEVÍM
Přispějte 1 300 Kč a více

Triko NEVÍM

Zbývá 11/15

Triko, kterým jasně vyjádříte svůj intelektuálně pokorný postoj k životu.

Odměna Zbývá 11/15

Lehoučké triko potištěné sítotiskem.


[ Maruška má na sobě černé dámské S triko a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě modré S dámské triko a je vysoká 160 cm ]

[ Adam má na sobě XL unisex triko a je vysoký 2 metry ]

Dámská trika jsou spíše větší.

Získat tuto odměnu
Mikina NEVÍM
Přispějte 2 200 Kč a více

Mikina NEVÍM

Zbývá 6/6

Porce intelektuální pokory do chladnějšího počasí.

Odměna Zbývá 6/6

Heboučká a měkoučká unisex mikina s klokankou a kapucou potištění sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

[ Adam má na sobě L a je vysoký 2 metry ]

Získat tuto odměnu
Dámské tílko NEVÍM
Přispějte 1 100 Kč a více

Dámské tílko NEVÍM

Zbývá 8/8

Nápis s porcí intelektuální pokory na tomto tílku je ideální na léto.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké tílko potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě černé tílko S a je vysoká 166 cm ]

[ Hien má na sobě bílé tílko S a je vysoká 160 cm ]

Získat tuto odměnu
trikošaty NEVÍM
Přispějte 1 600 Kč a více

trikošaty NEVÍM

Zbývá 8/8

Na pochůzky po městě, na dovolenou přes plavky, nebo jen tak „na lítačku“. Tam všude uplatníte triko šaty s porcí intelektuální pokory.

Odměna Zbývá 8/8

Lehoučké trikošaty potištěné sítotiskem.

[ Maruška má na sobě S a je vysoká 166 cm ]

Získat tuto odměnu