Zeptej se vědce!

Internetový projekt Zeptej se vědce nabízí přímý kontakt mezi vědeckou a nevědeckou veřejností skrze sociální sítě. Kdokoli nám může poslat svůj dotaz, my se podíváme, co bylo na toto téma vybádáno a vypracujeme odpověď.

1 Vytvořených projektů
241 657 Kč Celkem vybráno

Ukončené sbírky

Více o organizaci

Každý chceme ověřené informace. O všem. O lécích, vakcínách, doplňcích stravy. O naší společnosti, o naší planetě. Chceme rozumět světu kolem sebe, ale v záplavě informací různé kvality je stále těžší se zorientovat. Banda vědkyň a vědců se rozhodla, že vám s tím pomůže. Naším denním chlebem je prokousávání se vědeckými články, kritické vyhodnocování jejich kvality a dohledávání potřebného kontextu. Totéž jsme začali nabízet i veřejnosti prostřednictvím projektu Zeptej se vědce na FacebookuInstagramuTwitteru a nyní i Threads.

Ve volných chvílích mezi výzkumem a osobním životem se snažíme odpovídat na vaše dotazy ve formě drobných rešerší. Za první roky své existence projekt narostl do nečekaných rozměrů. Celá naše služba je zdarma a všichni odpovídáme bez nároku na honorář. Ale pokud chceme stíhat svůj vlastní růst a nepolevovat na kvalitě, potřebujeme pokrýt alespoň náklady spojené s organizací a propagací celého projektu.

Projekt založily tři vědkyně: Adéla ŠimkováKristýna Blažková a Tereza Ormsby. Brzy se k nim přidaly desítky, dnes dokonce stovky dalších vědkyň a vědců, kteří vám odpovídají na vaše otázky. Každý den přijímáme nové dotazy, evidujeme je, třídíme a podle expertíz „našich“ vědců posuzujeme,  kdo se na zodpovězení dotazu nejvíce hodí. Postupem času jsme pro tyto účely vybudovali silný organizační tým a vnitřní infrastrukturu. Kromě odpovídání v online prostoru nyní pořádáme i živé akce a snažíme se „naše“ vědce vzdělávat ve veřejném vystupování a komunikaci – abychom se neustále zlepšovali :)