Davídek je tříletý chlapeček s dětskou mozkovou obrnou. Vývojově je na úrovni sedmiměsíčního miminka.
Nemluví ani neslabikuje, nepostaví se na nohy a nechodí, nerozumí nám a někdy to vypadá, že nás vlastně ani nevnímá. Jak říká paní primářka dětské neurologie, Davídek má zkrátka svůj svět. DMO je pouze jednou z mnoha zdravotních problémů, se kterými se Davídek potýká.
Davídek je hodný a usměvavý chlapeček se spoustou zdravotních problémů, se kterými se potýká už od svého narození. Má dětskou mozkovou obrnu, ke které se váže například opožděný psychomotorický vývoj nebo velmi oslabené svalstvo. Vývojově je na úrovni asi sedmiměsíčního miminka. Mimo diagnózu DMO mu jeho zdravotní stav komplikuje cysta v mozku, centrální hypotonický syndrom, FOA, mikrocefalie, hypermobilita, neprospívání, oční a sluchové vady.
Má za sebou mnoho hospitalizací už od útlého věku. První hospitalizaci trvala 14 dní na JIP hned 9 hodin po jeho narození. Ještě teď si vzpomínám na ty hodiny strachu a nevědomosti, co s Davídkem bude. Davídka jsem nemohla navštívit celé tři dny, kdy to můj zdravotní stav nedovoloval. Vždy za mnou jen přicházeli další a další lékaři, že Davídkovi zjistili to, a pak zase tohle. Že musel jít do inkubátoru, že začal ztrácet teplotu, že má špatné hodnoty cukru v krvi a dalšího, že musí být napojen na různé monitorovací přístroje, že se potýká se syndromem vlhké plíce, krvácením do mozku a dalšími problémy. Čtvrtý den jeho života mě konečně mohli přeložit na JIP k němu. K malému jsem sice mohla vždy jen na pár minut každé tři hodiny, jinak musel být pod neustálým dohledem lékařského personálu, ale i to pro mne bylo důležité, být ty chvilku s ním. Další šok byl, kdy mi zakázali mého chlapečka kojit. Kojení ho vysilovalo a bylo pro něj náročné. Přirozeného sání nebyl schopen. Svou dávku odstříkaného mlíčka musel dostat speciální savičkou a zbytek nasogastrickou sondou. Bylo to trápení, ale nakonec mléko savičkou zvládal přijímat. Po propuštění jsme mysleli, že máme vyhráno a tím nejhorším, čím jsme mohli, jsme si už prošli, ale nebylo tomu tak. Další hospitalizace následovaly. Ve čtyřech měsících první operace, v pěti měsících další 10ti denní hospitalizace, kde lékaři zkoumali detailně, proč má Davídek takové problémy jaké má, ale jasné stanovisko nepřišlo. Problémy mohlo zapříčinit krvácení do mozku po porodu, cysta v mozku nacházejí se u epifýzy, zvětšená třetí komora v mozku, syndrom vlhké plíce, nízká porodní hmotnost, zkrátka cokoliv. I kvůli stálému neprospívání jsme domů odcházeli s nasogastrickou sondou, kterou jsem se musela naučit zavádět, aby Davídek mohl jednodušeji přijímat mléko a zlepšily se jeho váhové přírůstky. Naše hospitalizace ale stále nekončí, v nemocnici jsme několikrát ročně. Ať už jde o kontrolní vyšetření magnetické rezonance nebo třeba komplikace spojené s chřipkou či jiným virem. Prostě pořád něco.
S Davídkem musíme dojíždět na mnoho ambulantních vyšetření a děláme vše pro to, aby se jeho zdravotní stav zlepšoval. Nově nám přibude pneumologie, protože Davídek často trpí na bronchitidy a kvůli hypotonii nemůže hleny vykašlat, s každým nachlazením se těžce pere a vždy skončí s antibiotiky. Nově by mu mohl pomoci speciální přístroj pro zjednodušení vykašlávání.
Pravidelně dojíždíme na fyzioterapie, ergoterapie, oční rehabilitace a na lázeňské pobyty do Klimkovic, kde Davídek rehabilituje. Spolupracuje s námi taktéž Raná péče. Když máme možnost, rádi navštívíme i canisterapii, hipoterapii či snoezelen.
Davídkovi bychom chtěli dopřát intenzivní neurorehabilitace v Pokroku Rehabilitace, které Davídka zase mohou posunout motoricky dopředu. Ty ale nehradí pojišťovna.
Abychom se s Davídkem mohli lépe pohybovat po světě, potřebujeme koupit automobil s velkým kufrem, do kterého se vleze speciální zdravotní kočárek, který je bohužel těžký a neskladný, vertikalizační stojan a dále také nové pomůcky pro jeho rozvoj, kterých postupem času bude přibývat (speciální chodítko, vozíček). Zároveň vybíráme auto, které budeme v budoucnu moct přestavět a doplnit plošinou. V neposlední řadě se do auta musí naskládat i celá naše pětičlenná rodina.



Ze ♥️ děkujeme všem, kteří Davídkovi pomohli a stále pomáhají. Máte můj obrovský obdiv 🍀.








