Sbírka ukončena:

Auto pro brášky Páťu a Danečka se vzácnou genetickou vadou

Vybráno 0 Kč 496 700 Kč
900 000 Kč
 -
663 dárců
Celkem se zapojilo
749 Kč
Průměrná výše daru
100 000 Kč
Nejvyšší dar
113 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Auto pro brášky Páťu a Danečka se vzácnou genetickou vadou

Vybráno 0 Kč 496 700 Kč
900 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Pavla Greulich
Datum přidání
20. 5. 2022

Kdo sbírku organizuje?

Dobrý den.

Jsem maminka dvou synů, oba s genetickým syndromem HCFC1, který u nich způsobuje centrální svalovou hypotonii a střední mentální retardaci. U obou synů je také diagnostikována mikrocefalie, což je předčasné ukončení růstu mozku a celé hlavy, oba dva také bojují s atetózou, což jsou pomalé kruhovité pohyby, nedokáží udržet prsty a nohy v klidu. Když jsou kluci nemocní, tak se problémy s atetózou zvýrazní. Díky syndromu HCFC1 jsou oba moji chlapci postiženi kraniofaciální dysmorfií, jedná se o abnormální charakter rysů lebky a tváře. V jejich případě je dysmorfie projevena výrazně vysokým čelem, semiptózou očních víček (oční štěrbiny jsou užší, než je pro Evropany obvyklé), a širokým kořenem nosu. Špatná jemná a hrubá motorika. Syndrom HCFC1 zahrnuje také epileptická onemocnění, která zatím u synů nepropukla, tak snad to i takto zůstane …

Komu pomůžeme?

Ráda bych Vám náš příběh vyprávěla od začátku … 

S Patričkem jsem byla cca po dvou týdnech druhý den opět v nemocnici potom, co jsem měla divný pocit a pnutí břicha. Šla jsem na kontrolu a ultrazvuk. Doktor mě chtěl poslat domů, že je dost času na porod. Po detailní kontrole a analýze zpráv z velkých ultrazvuků mi sdělil, že Patrick musí jít ven následující den, hrozila mu váha pouze okolo 2 kg, což bylo velmi málo. Byla jsem psychicky na tom špatně a několikrát brečela. Tolik jsem chtěla děti a teď je něco špatně? Patriček se narodil 30. 6. 2015 o 10 dní dřív s váhou 2.430 g a 47 cm. Během porodu došlo ke značnému útisku hlavičky a byla patrná velmi silná centrální svalová hypotonie. Bohužel jsem proto nemohla Patricka vůbec kojit, k prsu se nedokázal přisát a neměl sílu, aby se z něj sám napil. Pár dní po porodu nás čekal převoz do Plzně kvůli špatnému sacímu reflexu, byl proto od narození vyživován sondou. Do Plzně jsme byli převezeni také proto, že Patriček nevypadal jako klasické miminko. Nakonec byl na sondu napojený 17 dní a propuštěni domů z nemocnice jsme byli až 21. den jeho života. V Plzni se také zjistilo, že Patrick má propustnou srdeční chlopeň a má u srdce 3 papilární svaly. Dodnes chodíme na kontroly, zda bude potřeba operace či nikoliv.

Syndrom HCFC1 dal synovi do vínku také problémy s nohami, z 90 % stále čekáme, zda bude potřebovat operaci. Patrick začal díky centrální svalové hypotonii chodit až cca 6 týdnů před 3. narozeninami a velmi dlouho chodil o široké bázi, letos v červnu mu bude7 let a doteď nezvládne jezdit na kole ani s kolečky a díky hypotonii má problém i stisknout kliku a otevřít dveře. Patrick je také po operaci levého okohybného svalu a musí nosit brýle. Stále přetrvává také porucha řeči. Přestože už mluví, výslovnost není dobrá a ještě si přidává své pazvuky a skřeky, děti a dospělí mu nerozumí. Má třes v rukou, když se učí psát a obtahovat, tahy jsou kostrbaté a nepřesné i přestože se snaží. Dle psychologa odpovídá aktuálně na 4leté dítě. Různá genetická vyšetření jsme podstupovali řadu let, ale až 13. 12. 2021 jsme se dozvěděli nějaké zjištění. Jak Patrick, tak i jeho mladšího bráška Daniel, mají potvrzený syndrom phenotype HCFC1. Jsme v současné době jediná rodina s tímto syndromem v České republice, a ve světě je známo jen pár případů. Nejhorší na tom je, že tento syndrom je znám pouze u dětí, jedinec dospělého věku není znám žádný. Nevíme tedy, co nás čeká další roky, natož co bude, až budou kluci dospělí.

S manželem jsme si přáli pro Páťu sourozence, kamaráda, parťáka. Jakou jsme měli radost, když se nám na podzim roku 2018 zadařilo. O genetické vadě u Patrička jsme nic nevěděli, vše v té době vycházelo negativně. Když se ale během posledního velkého ultrazvuku ukázalo, že i s Danečkem mám placentu jen poloviční, začala jsem mít obavy. Následovaly cesty do Plzně každý týden na kontrolu, již 4. kontrolu jsem tam musela už zůstat, jelikož Dankovi „utíkalo“ srdíčko. Daneček se po několika dnech v nemocnici narodil 4. 7. 2019 o 23 dní dřív s váhou 1.810 g, 44 cm. Měla jsem pocit, že zažívám Deja Vu, ani Daneček nevypadal jako klasické miminko, a i u něj diagnostikovali lékaři centrální svalovou hypotonii. Také svého druhého syna jsem nemohla v začátku jeho života kojit, i on byl odkázaný na výživu sondou a to 16 dní, po 21 dnech jsme teprve mohli domů. Manžel se mezi tím staral o Patrička. Danečkovi letos v červenci budou už 3 roky, ale odpovídá dle lékařů vývojově na 11 měsíců. Zatím vůbec nemluví, pouze heká, dělá hééé a taháním za ruku vyjadřuje, co chce. Neukáže si na nočník, aby vykonal potřebu, je plně plenkován, sám se lžící se nenají, musím ho krmit. Také ho nosím do schodů a ze schodů, je nestabilní, dost padá a neumí si dát při pádu ruce před sebe. Na ven s sebou stále musíme brát kočárek, protože Daník neujde ani 200 metrů, je hned unavený.

Víme, že Patrickovi velmi prospěla docházka do MŠ s asistentkou pedagoga a přejeme si stejnou příležitost i pro našeho mladšího synka. Bohužel najít školku, kde je méně dětí a zvládnou péči o dítě s potřebami, které má Daniel, není mnoho a ve městě, kde žijeme, jsme vůbec neuspěli. Moc nás podpořila paní ze speciálně pedagogického centra, a nakonec se pro Daníka našla školka, kam od září nastoupí. Školka je ale vzdálená 18 km od našeho bydliště. Znamená to každý den brzo ráno odvést mladšího syna do MŠ mimo město, kde žijeme, a staršího do speciální ZŠ, kde navštěvuje přípravnou třídu, která je ale zase ve městě, ve kterém žijeme. Auto se tak začíná stávat pro naši rodinu vysloveně nutností. S manželem auto nevlastníme žádné, zatím jsme si dlouhodobě půjčovali vozidlo od mé maminky, aby mohl manžel dojíždět za prací, která je vzdálená 27 km a je pro nás naprosto nezbytná, protože já jsem již 7 let omezená v tom, abych do rodinného rozpočtu přispěla, kvůli péči o dva syny se zdravotním handicapem. I tak jsme se ale rozhodli s manželem umožnit synům maximální rozvoj, a proto jsme před dvěma lety pořídili dům, kde mají kluci na zahradě řadu prolézaček a jiných pomůcek pro rozvoj jejich motoriky. Dům samozřejmě splácíme a je to nejvýraznější položka v našem rozpočtu, který je nyní významně napnutý. I tak se nám ale podařilo našetřit 100.000Kč jako základ pro pořízení automobilu, který teď potřebujeme ze všeho nejvíce, abych mohla kluky dopravovat ke specialistům, jako je například SPC, neurologie, klinická psychologie, oční lékař zde u nás, a genetika, imunologie, ortopedie a oční klinika v Praze. V týdnu každý den vozím Patricka do speciální školy a od září nově také Daníka do mateřské školy, kterou se nám podařilo zajistit, bohužel až 18 km od domova. Protože nám tatínek často pracuje i o víkendu, nemohu s kluky ani sama někam na výlet, i proto jsem šťastná a vděčná, že máme alespoň ten dům, kde mohou být venku na zahradě. Ale kluci mají rádi Zoo, dinosaury a taky ježdění na koni. A pokud bych je tam mohla o víkendu vzít sama, měli by velikou radost.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Výchova obou synů je velmi náročná, a to především po psychické stránce. Mají spousty problémů, pro zdravé jedince jsou některé věci a způsoby automatické a přirozené, u synů i přes stálé opakování, neví, co mají dělat. Doteď musím staršímu synovi například říct, co si má svléknout a kdy co obléknout, upozorňovat u většiny hlavních jídel, aby vůbec jedl, upozorňovat na čůrání a velkou. Těch příkladů je nesčetně. Mladší syn zase všude s sebou potřebuje stále kočárek a dohled také neustálý. Potřebujeme tedy již auto, do kterého se i pohodlně vejdeme se vším, co je třeba. Udělali jsme si průzkum a našli auto, ve kterém bych se i jako řidička s dvěma kluky cítila bezpečně, Renault Koleos. Na auto jsme složili zatím těch našich našetřených 100.000 Kč a nyní bychom rádi poprosili, jestli jste náš příběh přečetli až do konce a oslovil Vás, přispějte Patričkovi s Daníkem na automobil, který je bude vozit nejen na nezbytná vyšetření k lékařům, ale taky hlavně do školky a školy mezi své vrstevníky, tak jako chodí každé jiné běžné dítě a nakonec také dopraví kluky s maminkou na výlety.

Klukům se navíc blíží narozeniny, mají je v červnu a v červenci. Uděláte jim radost pomocí příspěvku? Budeme vděční za každou korunu.

V případě, kdyby se podařilo vybrat víc peněz, peníze bychom využili k zaplacení pojištění auta a povinného ručení a případně na rozvoj jemné a hrubé motoriky dětí.

Děkujeme, maminka a tatínek Patricka a Daniela, rodina Greulich.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
100 Kč  •  9. 9. 2022 20:46
Štědrý dárce
240 Kč  •  9. 9. 2022 19:08
Marta G.
100 Kč  •  9. 9. 2022 18:16
😍hodne stesti🍀
Laskavý dárce
80 Kč  •  9. 9. 2022 16:39
Velkorysý dárce
100 000 Kč  •  9. 9. 2022 6:50
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  4. 9. 2022 21:29
Laskavý dárce
300 Kč  •  4. 9. 2022 13:14
Laskavý dárce
50 Kč  •  3. 9. 2022 13:15
DobroDárce
200 Kč  •  3. 9. 2022 8:17
Štědrý dárce
200 Kč  •  28. 8. 2022 10:22
Laskavý dárce
200 Kč  •  25. 8. 2022 18:57
Dobrosrdečný dárce
230 Kč  •  25. 8. 2022 14:14
Dárce, který je pro každou dobrost
444 Kč  •  25. 8. 2022 11:47
Milý dárce
222 Kč  •  25. 8. 2022 8:09
Milý dárce
100 Kč  •  24. 8. 2022 22:31
Velkorysý dárce
70 Kč  •  24. 8. 2022 21:27
Štědrý dárce
250 Kč  •  24. 8. 2022 21:23
Laskavý dárce
310 Kč  •  24. 8. 2022 20:19
Milý dárce
280 Kč  •  24. 8. 2022 20:16
Dobrosrdečný dárce
160 Kč  •  24. 8. 2022 18:37
Andrea K.
100 Kč  •  24. 8. 2022 14:55
🍀
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  24. 8. 2022 10:12

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat