Sbírka ukončena:

Podpořili jste Ranč U Jasanu a zavzpomínali tak na koníka Quida

Vybráno 0 Kč 18 300 Kč
53 000 Kč
 -
15 dárců
Celkem se zapojilo
1 220 Kč
Průměrná výše daru
10 300 Kč
Nejvyšší dar
105 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Podpořili jste Ranč U Jasanu a zavzpomínali tak na koníka Quida

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Lucie Janovská za Ranč u Jasanu
Datum přidání
20. 7. 2020

Koník Quido byl hrdým spoluzakladatelem Ranče U Jasanu, který se zabývá záchranou koní, a to jak problémových, tak zdravotně postižených. Náš ranč zachránil již mnoho koní, aby nemuseli na jatka a mohli žít svůj život šťastně a plnit si svá životní poslání v souhře s člověkem. Zároveň spojuje svět koní a dětí, jejichž dospívání není moc jednoduché, zabývá se totiž hiporehabilitací a nespočtem dalších aktivit s cílem dělat radost. 

Qvido bohužel minulý týden dostal koliku a zemřel. Veškerá snaha koníka zachránit stála ranč 53 000 Kč. Tato rezerva měla pokrýt nákup sena na tuto zimní sezónu. Tímto vás žádáme o pomoc, abychom mohli v naší činnosti pokračovat. Zároveň s námi zavzpomínejte na Quida.

Náš příběh

Když mi bylo 11 let, začala jsem si šetřit na svého prvního koně – malá bojovnice, jenž měla svůj cíl. Tvrdě jsem sbírala každou korunu od babiček a následně dřela po brigádách stále dokola a dokola, až jsem si ve svých osmnácti letech pořídila Quida. Měli jsme roky seznamovací – když jsem si ho přivezla, hektické – když jsem zjistila, že zadarmo to u něj mít nebudu, bolestné – kdy jsem se ho bála, páč on měl vždy svůj názor a já dělala nespočet chyb, nádherné – když jsem poznala pocit spojení mezi námi, cestovní – kdy jsme byly jen on a já, dlouhé dny a tisíce kilometrů společně a nakonec i roky, kdy jsme přestali být jen jeden pro druhého. V té době mě náš vztah inspiroval k rozdávání pocitu radosti a souhry. Na popud Quida vznikl Ranč U Jasanu tak, jak ho známe dnes.

Po dlouhé stavební fázi a ve snaze postavit naše zázemí tak, aby bylo vhodné a dostačující více koňským i lidským kamarádům, jsme začali s Quidem znovu trávit svůj čas na plno. Jedna práce střídala druhou a já cítila, jak naše spojení opět sílí, jak se vrací a propojujeme se tak, jak tomu bylo dříve – jedno tělo a jedna mysl. Naše poslední dobrodružství nás odvedlo na Dobrošov a jeho okolí. Právě zde jsme se poznali a naše seznamování i první kroky probíhali tady. Pozdravili jsme nás ranč a koně, jenž znával, prošli naše staré stezky, řeky a údolí, cválali ty NAŠE louky a on nespěchal, rozhlížel se po kraji, povídal si se mnou. 

Večer jsem přespali na Borové u Náchod. Zpívala jsem mu od táboráků a usínala těsně u něj. Druhý den jsme se vraceli domů. Spadlé stromy v místních lesích nám dávali zabrat, ale on byl profík, nezaváhal a nesl mě k cíli, šplhal, skákal, klouzal ve stoprocentní důvěře. Oběd v Pekelské chatě, hodina pauza pro nás oba a ta nemilá nehoda, kdy se můj milovaný nákrčník rozbil, při úvazu jednoho z poníků. Nedalo se tedy nic dělat a já nasedala. Jela jsem první ve skupině svých koní na padu a jen tak, bez ničeho v rukou. Houpal se se mnou na zádech po stezkách a já zavřela oči. Cítila ho, přenášela jsem váhu a on zatáčel, zastavoval, podsazoval se a vytahoval. Miluji tuhle naši hru. Je to tanec dvou bytostí v nádherném rytmu klapání kopyt o zem. Jen on a já, poslední koupání v řece, poslední stoupání a ohlédnutí na zpět do Pekelské údolí. Po cestě vzhůru mě z čistá jasna přepadla podivná myšlenka. Co až tu se mnou jednou nebude? Jak budu žít, fungovat, zmocnil se mě strach a dokonce i slza padla z oka. Oklepala jsem se. Ale no tak Lůco, co tě to napadá, proč to řešíš? Jsme tady společně a je nám dobře. 

Poslední louka, poslední cval, přejít cestu. Domov je na dohled a nádherná scenérie přehrady Rozkoše nás vítá. V tu chvíli, z čista jasna, padá k zemi i se mnou na zádech. Okamžitý, telefonát veterináři, převoz na kliniku

O nemoci Quida

Jednalo se o nárůstek v břišní dutině vypadající jako kulička na šňůrce. Starší koně je mají často. V běžném pohybu se omotal kolem tenkého střeva a zaškrtil ho tak, tím způsobil koliku, nedokrvení střeva, jeho nekrózu a to v místě úplně nejvíc hluboko uvnitř koně. Díky tomu to nebylo znát pohmatem ani vidět na ultrazvuku. Našlo se to až při operaci na klinice, když ho druhý den otevřeli. 

Nešlo dělat vůbec nic, přišla jsem se rozloučit. Popřála jsem mu dobrou noc a požádala ho, ať na mě tam nahoře počká. Vždycky jsem se na něj mohla spolehnout, a tak vím, že tak učiní.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity? 

Veškerá snaha zachránit koníka Quida stála ranč 53 000 Kč. Tato rezerva měla směřovat na nákup sena na tuto zimní sezónu. Tato díra je v běžném rozpočtu ranče jen těžko překonatelná, navíc právě v tuto chvíli je nezbytné zakoupit seno na zimu a právě množství sena určuje počet koní o které se budeme moci přes zimu postarat. 

Prosím tedy o pomoc, abychom mohli pokračovat v naší činnosti i nadále, každých 750 Kč nám zaplatí krmivo pro jednoho koníka na 14 dní.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

DobroDárce
100 Kč  •  17. 8. 2020 9:44
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  24. 7. 2020 17:24
DobroDárce
300 Kč  •  22. 7. 2020 10:21
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  22. 7. 2020 10:11
Štědrý dárce
10 300 Kč  •  22. 7. 2020 1:07
Barunka
300 Kč  •  21. 7. 2020 19:09
Taky mě občas napadlo co bude až tu moje milovaná nebude.Přišlo to,nebyla jsem připravena.Moc to bolí ale čas je milosrdný. Počká na Vás ale bude to ještě mooooooc dlouho trvat 💕
Laskavý dárce
300 Kč  •  21. 7. 2020 14:02
Dárce, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  21. 7. 2020 13:18
Štědrý dárce
300 Kč  •  21. 7. 2020 11:46
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  21. 7. 2020 10:51
Velkorysý dárce
300 Kč  •  21. 7. 2020 10:39
Monika Čančarová
1 000 Kč  •  21. 7. 2020 9:42
Držte se, myslím na Vás
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  21. 7. 2020 9:33
Štědrý dárce
500 Kč  •  21. 7. 2020 8:36
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  21. 7. 2020 8:33

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat