Úspěšně vybráno:

Pomohli jste statečnému Nikolasovi

Vybráno 0 Kč 64 750 Kč
od 83 dárců
 -
83 dárců
Celkem se zapojilo
780 Kč
Průměrná výše daru
10 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomohli jste statečnému Nikolasovi

Vybráno 0 Kč 64 750 Kč
od 83 dárců

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Renata Kyzek Jerie
Datum přidání
28. 5. 2021
Poslední aktualita

2. 8. 2021 13:31

Nikolas děkuje dárcům

Jménem Nikolase bych chtěla všem dárcům moc poděkovat, velice si toho váží a moc to pro něj znamená.

Děkujeme,

Renata

Zobrazit celou aktualitu

Chtěla bych vám představit Nikolase, devatenáctiletého bojovníka s velkým srdcem. Chlapec, který na první dojem působí jako zdravý, veselý a spokojený kluk, i když opak je pravdou. Je natolik silný, že nezatěžuje své okolí svými starostmi, ale uvnitř má takovou bolest, kterou si málokdo z nás umí jen představit. Neví jak chutná pohlazení od maminky, nezná teplo krbu domova, neví jaké je žít, aniž by nebral každý den léky.

Pokusím se vám přiblížit jeho život, který znám z části od něj, jeho lékařů a kurátorky, která má Nikolase na starost v Domově na půl cesty. To je útočiště, které pomohla Nikolasovi najít organizace Maják.

Pevně věřím, že mi pomůžete Nikolasovi alespoň trochu usnadnit už tak složitý život.

Nikolasův příběh

Narodil se 14. 4. 2002 v Liberci mamince a tatínkovi, dá-li se jim tak říkat. Z útlého dětství si mnoho nepamatuje. Matka ho opustila už v jeho 6-ti letech, odcestovala do Anglie, kde si pořídila novou rodinu. Důvod odchodu se Nik nikdy nedozvěděl, ale velmi mu chyběla.  Opustila svého chlapečka a nechala ho tady jeho otci, nebo spíš tyranovi, který Nikolase už od malička zbytečně mlátil. Prakticky nepotřeboval žádný podstatný důvod k tomu, aby byl násilný, aby ho uhodil, kopl, zfackoval. Například Nik vzpomíná, že když jednou psal domácí úkol, otci se něco nezdálo (přitom jen potřeboval vysvětlení, pomoc s úlohou) a jeho otec ho silným úderem hodil na roh stolu, z čehož má památku v podobě jizvy u pusy na celý život. Bohužel neměl malý Nikolas ani možnost kam se schovat, svůj pokoj, koutek, nic takového. Neboť žili s otcem, jeho novou přítelkyní a jejími dětmi na ubytovně v osmi lidech. Byli ubytováni v jednopokojovém bytě jen s nábytkem pro nutnou potřebu. Často neměli ani co jíst, natož aby měl například na jízdenky do školy. V takovýchto podmínkách se odehrávalo celé Nikolasovo dětství. Byl pod takovým tlakem, že pravděpodobně to byl důvod, proč dostal do života ještě více naloženo. 

Již ve 14-ti letech začal trpět častými bolestmi břicha, bylo mu zle od žaludku, měl zimnice, chodil spát i se dvěma mikinami na sobě a to hned po škole, trpěl neuvěřitelnou únavou. Jednoho večera měl tak silné bolesti na hrudi, že ho do nemocnice musela odvézt záchranka. Vyšetřením se zjistilo, že srdce a tlak jsou v pořádku, nicméně si ho nechali v nemocnici na pozorování. Po odběrech krve následoval okamžitý převoz do Fakultní nemocnice Motol na oddělení onkologie. Vůbec nechápal co se s ním děje. Prošel příjmem a čekal na vyjádření. Po nějaké době přišla sestra s lékářem a oznámili mu, že půjde na sál, kde mu implantovali port do hrudníku nad srdce. Denně polykal 15–20 prášků.

Zhruba po měsíci ležení v nemocnici mu byla řečena diagnóza. Rakovina uzlin (Hotkinův lymfon). Musel podstoupit chemoterapii, která bohužel nezabírala. Přemýšleli co s ním, jak zachránit tak mladý život, ale mnoho možností nebylo. Podstoupil silnější, účinnější a nejméně rizikovou chemoterapii. Tu velmi těžce nesl, zvracel, měl silné bolesti. K tomu se přidala otrava krve, což byla další komplikace v jeho rizikovém stavu a doslova bojoval o život. Na oddělení  JIP ve FN MOTOL strávil 3 měsíce na přístrojích. Otec ho prakticky nenavštěvoval. Přijel za ním jednou měsíčně.

Nikolas byl psychicky dost na dně. Bojoval proti smrtelné nemoci a byl na to úplně sám. Pomáhali mu sice psychologové, ale žádný doktor nenahradí matčinu či otcovu náruč, pohlazení, vlídné slovo. K tomu se otec ani tentokrát nedokázal ovládat, aby v tak těžké situaci a když už přijel, udržel svůj ostrý jazyk za zuby a odpustil si další nesmyslné nadávky. Ani personál nemocnice tuhle podivnou rodinou situaci nechápal. K tomu měl otec možnost využít ubytovnu Motol, aby mohl být v tak těžkých chvílích se svým synem, ale odmítl. Každý by pochopil, kdyby měl práci, živil rodinu, ale byl bez práce. Občas měli spolu telefonáty, ale ty nebyly příliš pozitivní, spíše plné výčitek. 

V nemocnici strávil cca 1 rok, poté ho pustili domů. Zhruba po týdnu musel být znovu odvezen zpět do Motola, neboť se mu přitížilo a zjistilo se, že se má zánět kolem portu. Opět skončil na operačním sále. Takhle se motal pár let v peripetiích. Jezdil pravidelně každé 2 měsíce na kontroly, kdy ho z kraje občas otec doprovázel. Poté už jezdil sám. Většinu léků mu hradila Česká průmyslová pojišťovna, ale některé si musel hradit sám a to za peníze ze školní praxe. Otec mu na ně přispíval pouze na začátku jeho nemoci. Aby toho Nikolas neměl málo, tak přes všechny tyhle strasti ho otec stále mlátil. Jednoho dne ho zbil takovým způsobem, že nevěděl kde je, jak byl dezorientovaný. Bohužel k otci se musel kvůli sociálce stále vracet. Pak ukázal fotografie, jak ho otec mlátil a mohl se Niky přestěhovat do domova Na půl cesty. Dnes už je jeho problém s otcem vyřešený, jelikož 26. 12. 2020 zemřel.

Nikolas je kluk, který se úspěšně pere se zákeřnou nemocí, neboť si uvědomuje, že jeho život má smysl. Nekouří a neužívá ani jiné návykové látky, snaží se sportovat, jak jen mu to zdraví umožňuje.  Začal dělat Kick-box a jeho trenér mu věnoval celoživotní permanentku. Obdivuje ho za jeho odvahu, houževnatost a chuť vrátit se přes to všechno do smysluplného života. 

Rozhodla jsem se Nikolasovi pomoci, protože i já jsem maminka tří kluků a neumím si představit, že by moje děti měly prožívat něco takového. Zároveň vím, jak veliké potřeby děti mají a to Nikolas absolutně nemůže ze svých financí, které mu zbývají pokrýt. Sociální pracovnice z Domova na půl cesty mu pomohla zařídit finance z ÚP. Těmi pokryje ubytování, pak mu zbývají 3.000,- Kč na měsíc. Z toho musí zaplatit stravu, oblečení, léky, prostě veškeré své náklady.   Nikolas nezná jaké je to jet na dovolenou, neměl nikdy svoje kolo. Notebook, který dostal před 5 lety od nadace už vypovídá službu a přitom ho potřebuje nutně ke studiu. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Chtěla bych dát dohromady částku, která by pokryla řidičský průkaz, díky kterému by měl větší možnosti přivýdělku, až dostuduje. Dále by potřeboval rovnátka, je velmi hezký a fotogenický kluk, možná by měl při studiích i úspěch v modelingu, což by mu mohlo vydělat také nějaké peníze a nemusel by se vzhledem ke své nemoci tolik namáhat. Nový notebook a případně kolo.

Všechny tyto věci mu pomohou začlenit se zpátky do běžného života po onkologickém onemocní a těžkém dětství. 

Děkujeme

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

2. 8. 2021 13:31

Nikolas děkuje dárcům

Jménem Nikolase bych chtěla všem dárcům moc poděkovat, velice si toho váží a moc to pro něj znamená.

Děkujeme,

Renata

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Iva
300 Kč  •  21. 7. 2021 18:01
Tak teď už jenom vše dobré !
DobroDárce
500 Kč  •  18. 7. 2021 15:30
Štědrý dárce
300 Kč  •  14. 7. 2021 22:11
Laskavý dárce
100 Kč  •  13. 7. 2021 19:26
Pavlína
500 Kč  •  13. 7. 2021 10:39
Hodně zdraví a štěstí přeji 😊 a hlavně, ať máš sílu dál bojovat 😉
DobroDárce
500 Kč  •  11. 7. 2021 20:42
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  10. 7. 2021 17:50
DobroDárce
200 Kč  •  2. 7. 2021 21:26
Milý dárce
250 Kč  •  2. 7. 2021 13:43
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  30. 6. 2021 19:13
Milý dárce
2 950 Kč  •  30. 6. 2021 15:22
Sona
500 Kč  •  29. 6. 2021 6:50
Nikolasi ver, ze zivot umi byt i krasny a ja ti do nej preji hodne lasky.
Štědrý dárce
500 Kč  •  27. 6. 2021 7:34
DobroDárce
300 Kč  •  25. 6. 2021 13:20
Laskavý dárce
200 Kč  •  24. 6. 2021 12:12
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  23. 6. 2021 15:19
Velkorysý dárce
50 Kč  •  23. 6. 2021 13:21
Velkorysý dárce
300 Kč  •  23. 6. 2021 9:59
Silvie Vávrová
300 Kč  •  22. 6. 2021 21:39
Nikolasi, hodně štěstí v životě! Jsi velký bojovník!

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat