Úspěšně vybráno:

Přispěli jste na rehabilitace pro Moniku

Vybráno 0 Kč 219 465 Kč
193 000 Kč
 -
270 dárců
Celkem se zapojilo
813 Kč
Průměrná výše daru
20 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Přispěli jste na rehabilitace pro Moniku

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Ivona Šmahajová
Datum přidání
10. 11. 2021

Kdo sbírku organizuje?

Jsme milující rodiče Moniky a její sestra (dvojče) Ivona,

kteří se rozhodli udělat všechno proto, aby se Monika uzdravila a splnila si svůj sen – otevřít si vlastní cukrárnu.

S manželem máme dvě 19-ti leté dcery, dvojčata Ivonu a Moniku. Ivona studuje hotelnictví a Monika obor cukrářka. Jejím velkým snem je otevřít si vlastní cukrárnu. Osud jí však vložil do cesty takové překážky, které ji vrátily na samotný počátek.

Monika měla dva nádory na mozku a musela podstoupit náročnou neurochirurgickou operaci, ze které se stále zotavuje. I přes intenzívní rehabilitaci a snahy o uzdravení, je Monika stále ležící, špatně mluví a vyslovuje (maximálně 3 slova), dokáže pouze omezeně hýbat levou rukou a levou nohou.

Příběh Moniky

Špatné zprávy

Všechno začalo na jaře roku 2019 bolestmi hlavy, které se velmi rychle zhoršovaly. Lékaři proto Monču poslali v květnu 2019 na magnetickou rezonanci. Výsledek rodinu šokoval — na mozku byly dva nádory.

Operace

O týden později podstoupila operaci na Neurochirurgickém oddělení FN Brno. Trvala dlouhých sedm hodin a nedopadla podle představ. Lékaři museli přerušit tepnu, která vyživovala nejen nádor, ale také část levé strany mozku.

Po operaci na ARO

Monika ležela, pro nás nekonečný, týden na ARO v umělém spánku, protože se ji doktorům nedařilo standardně probudit. Důvodem byla ischemie (nedokrvení) v oblasti bazálních ganglií a thalamu vlevo a krvácení v dutině lebeční. Každý den jsme za ní jezdili a snažili se ji pomoct naší přítomností – věřili jsme, že nás nějak vnímá. Před překladem na JIP neurochirurgického oddělení musela být Monice provedena tracheotomie (operace se zavedením kanyly do dýchací trubice), aby Monika dokázala bezpečně dýchat.

Překlad na JIP

Po několika dnech na JIP se podařilo Moniku probudit, ale přišla další těžká rána. Dcera nás nevnímala, oči měla zavřené, nehýbala se, neotevřela ani ústa. Navíc se přidaly další komplikace v podobě zánětů, které museli být léčeny několika antibiotiky. Monika měla téměř 40 st. teploty, které nešlo žádným způsobem snížit a odezněly až po zhruba dvou týdnech na JIP (v kombinaci s 40 st. venkovními teplotami a velkým teplem na pokoji bylo velmi těžké Moniku alespoň trochu ochladit). Podle lékařů šlo o dočasnou poruchu centrální nervové soustavy, která tělesnou teplotu udržuje.

Trvalo ještě několik dlouhých dnů, než poprvé po operaci otevřela oči. Byly to ale oči, které se dívaly daleko za nás. Monika nefixovala objekty kolem sebe, nás jakoby vůbec nepoznávala. Navíc se přidaly problémy se spasticitou (svalovými kontrakturami, které pacient nedokáže ovlivnit – vychází z centrální nervové soustavy) která je bolestivá a bohužel typická pro tuto diagnózu. Intenzivně jsme využívali bazální stimulaci, při které jsme Monice vyprávěli to, co prožila, pouštěli oblíbenou hudbu a videa.

Při jedné z návštěv nás začala konečně očima pozorovat a to nás společně s informací, že se jedná o nezhoubný nádor, naplňovalo optimismem. Postupně pootevřela ústa, abychom mohli vložit speciální lízátko napuštěné colou a udělat ústní hygienu. Monika se také začala hýbat, ale byly to spíš náznaky pohybů pouze levé strany těla. Výživu, tekutiny a léky dostávala stále přes nosní sondu a nitrožilně.

Převoz na NIP

Po 7 týdnech ve FN Brno jsme Moniku převezli na oddělení NIP (následné intenzívní péče) do KNTB ve Zlíně. Lékaři museli operačně zavést PEG (hadička z žaludku, která prochází přes dutinu břišní), kterou jsme Monice podávali tekutou stravu a tekutiny. Její stav pomalu začal zlepšovat.

Dokázala vypít kávovou lžičku vody a postupně také lžičku přesnídávky. Na její tváři se občas objevil úsměv a to nás znovu nabilo energií a chutí každodenně bojovat za její uzdravení. Pokračovali jsme v rehabilitaci – protahování svalů, aby nedošlo k jejich zkrácení.

Hyperbarická komora

Hledali jsme neustále možnosti rehabilitace, která by pomohla. Naskytla se možnost absolvovat pobyt v hyperbarické komoře (přetlaková komora, ve které je vdechovaný čistý kyslík a tlak je 2–3× vyšší než atmosferický) v ostravské nemocnici. Tam Monika poprvé zvedla hlavu z lůžka a pohyb levé ruky a levé nohy se zlepšil. Následoval krátký návrat na NIP KNTB Zlín.

V nemocnicích prožila Monika dlouhých pět měsíců.

Odjezd do Hamzovy léčebny

V říjnu 2019 jsme s Monikou odjeli na 2 měsíční rehabilitační pobyt do Hamzovy léčebny v Lůžích. Tam jsme se Moniku, společně s odborníky, snažili rozhýbat. Výsledky se dostavily a Monika posílila svaly. I přes pozitivní výsledky se dostavili komplikace v podobě velkých bolestí v kloubech, které jsou pro nepohyblivé pacienty typické a neustále Moniku trápí. Dostali jsme instrukce, jak nejlépe doma rehabilitovat a co všechno zařídit, abychom si mohli vzít dceru na vánoce 2019 domů.

Konečně doma

V prosinci 2019 se Monika dostala poprvé od května domů. Byla šťastná a my taky! Monika vyžaduje 24 hodinovou péči a proto jsem musela dát výpověď v zaměstnání. Všechno jsme museli doma přeorganizovat a zvyknout si na úplně jiný režim. Nadále jsme cvičili a zapojili i logopedické tréninky. Plánovali jsme další pobyt v rehabilitačním zařízení.

Rehabilitace

V březnu 2020 jsme nastoupili na druhý rehabilitační pobyt do Hamzovy léčebny v Lužích. Následovaly další pobyty, tentokrát v Sanatoriích Klimkovice.

Na každém z pobytů udělala Monika pokroky: posílila střed těla a to je důležité pro nácvik sezení a pro korekci skoliózy páteře (Monika musí kvůli skolióze páteře nosit stabilizační trupovou ortézu), částečně rozhýbala levou ruku a to je důležité pro sebeobsluhu, částečně rozhýbala levou nohu a to je důležité pro oporu při dalším cvičení, začala rozcvičovat obličejové svaly a to je důležité pro správnou výslovnost.

Monika denně rehabilituje i v domácím prostředí.

Současný stav

I přes intenzívní rehabilitaci a snahy o uzdravení, je Monika stále ležící, špatně mluví a vyslovuje (maximálně 3 slova), dokáže pouze omezeně hýbat levou rukou a levou nohou. Je plně inkontinentní (nosí pleny), sama se nenají a nenapije. Neobleče se, ani se sama nevykoupe. Abychom byli schopni dosáhnout dalších pokroků na cestě k výraznému zlepšení, které je dle odborníků reálné, shodli jsme se na nutnosti dalších rehabilitací a na tom, že je nutné absolvovat rehabilitační pobyty alespoň 3× ročně.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na dva speciální neurorehabilitační pobyty v lázních Sanatoria Klimkovice. 

Jedná se o intenzivní rehabilitace, které Monice pomáhájí.

Přejeme si, abychom mohli s Monikou odjet na rehabilitační pobyt v únoru 2022 a proto všem předem děkujeme za finanční podporu. 

Pokud by se vybralo více peněz, tak je použijeme na další rehabilitace. Pokud by se vybralo méně, tak jimi uhradíme neurorehabilitační pobyty v lázních Sanatoria Klimkovice

Milující rodiče Moniky a její sestra Ivona.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
500 Kč  •  23. 12. 2021 13:27
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  20. 12. 2021 21:32
Laskavý dárce
200 Kč  •  20. 12. 2021 16:32
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  17. 12. 2021 21:19
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  17. 12. 2021 19:56
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  12. 12. 2021 21:24
Velkorysý dárce
100 Kč  •  12. 12. 2021 10:22
Radka
500 Kč  •  12. 12. 2021 9:23
Moniko, ty to zvládneš!
Štědrý dárce
3 000 Kč  •  10. 12. 2021 7:23
Štědrý dárce
500 Kč  •  9. 12. 2021 15:27
Velkorysý dárce
300 Kč  •  9. 12. 2021 10:33
DobroDárce
500 Kč  •  8. 12. 2021 10:36
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  5. 12. 2021 20:32
Laskavý dárce
200 Kč  •  5. 12. 2021 10:42
DobroDárce
100 Kč  •  3. 12. 2021 8:12
Aneta
200 Kč  •  2. 12. 2021 13:44
Hodně sil 🙏 ❤️
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  2. 12. 2021 8:01
Milý dárce
500 Kč  •  1. 12. 2021 20:18

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat