Sbírka ukončena:

Jirka se synem uvízli na vietnamském ostrově. Pomůžeme jim?

Vybráno 0 Kč 300 Kč
od 1 dárce
 -
1 dárce
Celkem se zapojilo
300 Kč
Průměrná výše daru
300 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Jirka se synem uvízli na vietnamském ostrově. Pomůžeme jim?

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Jiří Kamír
Datum přidání
4. 10. 2021

Kdo sbírku organizuje?

Na vietnamský ostrov Phu Quoc, který leží v thajském zálivu nedaleko Kambodži, jsem přiletěl pracovně koncem dubna. Pracovně, ale vzal jsem i svého 6 letého syna na menší dovolenou. A od té doby jsme na ostrově uvízli. Pandemie covidu, kterou Vietnam doposud zvládal velmi dobře, se bohužel začátkem května zhoršila, pravděpodobně z důvodu volna během státního svátku koncem dubna a z toho vyplývajících větších kontaktů mezi lidmi.

Vláda zareagovala rychle a tvrdě vyhlášením nouzového stavu. Byly zastaveny veškeré vnitrostátní lety, lodní doprava a celkově se zásadně omezil pohyb osob. Rovněž lety do zahraničí byly z letišť v provinciích pozastaveny a odcestovat lze pouze z Hanoje a Saigonu, kam se však nyní nedá reálně dostat. Momentálně prostě není k dispozici žádné řešení a to ani pro místní lidi, kteří pocházejí z pevniny.

Nikdo se s námi nebaví a úřady soukromé problémy lidí, kteří zde uvízli, zatím neřeší. Syn měl začátkem září nastoupit do první třídy v ČR. Vzhledem k tomu, že nevíme, kdy budeme mít možnost se z ostrova dostat, tak začal chodit do školy místní, která je ale dost finančně nákladná. Na ostrov jsem přiletěl primárně pracovně, měl jsem v plánu navázat kontakty, nutné pro zajištění potřeb české klientely v oblasti turistiky. Tedy navázat spolupráci s ubytovacími zařízeními, navazujícími službami jako výlety, pronájem dopravních prostředků apod. Doufám, že se vše pohne správným směrem a budu moci brzy přivítat hosty z České republiky a Slovenska. Ostrov by se měl v dohledné době, jako pilotní projekt uvolňování, otevřít za jednodušších podmínek pro zahraniční turisty. Vzhledem k nemožnosti návratu do místa bydliště a dalším komplikacím, spojeným s nouzovým stavem, se moje aktivity v oblasti cestovního ruchu prakticky zastavily a mohu jen doufat v brzké obnovení.

Komu pomůžeme?

Otec se svým synkem uvízl ve Vietnamu, kde je již od dubna. Z toho, co měla být služební cesta, na kterou vzal i svého syna, se nakonec vyklubal téměř půlroční pobyt. Chlapec už dokonce začal chodit v tamní škole. Služební cesta a zároveň rodinný výlet. Tak původně měl vypadat výjezd Jiřího Kamíra do Vietnamu na ostrov Phu Quoc poblíž jihozápadního pobřeží země. Se svým příběhem se svěřil redakci též TN.cz. S otcem cestoval jeho šestiletý syn, do Asie přiletěli pře rokem. Do Česka se měli vrátit letos v létě, což ovšem nevyšlo. Kvůli koronaviru přistoupila vietnamská vláda k tvrdým opatřením.

Byly zastaveny veškeré vnitrostátní lety, lodní doprava a celkově se zásadně omezil pohyb osob. Rovněž lety do zahraničí byly z letišť v provinciích pozastaveny a odcestovat lze pouze z Hanoje a Saigonu, kam se však nyní nedá reálně dostat," vysvětlil Kamír. Do Hanoje to má přes dva tisíce kilometrů, do Ho Či Minova města (Saigon) asi dvě stě. Problém je ale v tom, že se vůbec nedostane z ostrova. "Nikdo se s námi nebaví a úřady soukromé problémy lidí, kteří zde uvízli, zatím neřeší. Syn měl začátkem září nastoupit do první třídy v České republice. Vzhledem k tomu, že nevíme, kdy budeme mít možnost se z ostrova dostat, tak začal chodit do školy místní, která je ale dost finančně nákladná," doplnil Kamír. "Syn mluví hovorovou vietnamštinou, neboť matka je Vietnamka. Státní školy jsou ve Vietnamu stejně zavřené. Tak jsem mu sehnal mezinárodní školu, do které začal chodit 13. září, ve které je hlavně anglický jazyk. Bohužel, od 21. září se tu objevila opět nákaza, a to ve větším měřítku. Škola se tedy 22. září zavřela," objasnil.

Situaci se snaží zvládat dle svých možností, čeká na uvolnění opatření. „Soukromé školy nebo mezinárodní jsou mnohem dražší než obyčejné. Na kterou nedokážu ani vydělat tady. Nakonec, kdybych zde neztratil práci a hlavně příjem, tak by se to dalo vydržet. Vzhledem k pandemii tu nemám žádný příjem. Tím je to složitější. Díky laskavé pomoci místních jsme se naučili žít skromněji, naučili nás rybaření a podobně. A tak nějak přežíváme,“ popsal. Jeho chlapec prý zvládá situaci dobře, ale stýská se mu po rodině. „Má tu teplo, moře, bazén. Nedávám mu najevo, že máme menší problém. Jen tedy, že je bez matky a sestry už delší dobu,“ přiblížil. Nyní se ale situace zhoršila. S českým velvyslanectvím jsou v kontaktu. České velvyslanectví kromě asistence při vyřizování náležitostí pro návrat kvůli dopravnímu omezení se ovšem brzy nedostanou.

Zdroj: Jiří, Tn.cz

Úhrada pobytu

Peníze ze sbírky budou použity na úhradu pobytu do doby návratu do České republiky, který ještě potrvá až několik měsíců. Jedná se o několikaměsíční pobyt, který je velice nákladný. A snad až budou lidé očkovaní dvěma dávkami, tak se snad otevře letiště. Dle informací ale vakcíny nejsou.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Jana
300 Kč  •  4. 10. 2021 16:11
Zdravime

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat