Proč ji organizuje?
Jeho poslední cestu uprostřed Afriky v Ugandě předčasně ukončila koronavirová pandemie: „Místní na nás křičeli koronavirus, koronavirus, vraťte se domů. Ze strachu na nás dvakrát zavolali policii. Nedali nám najíst ani napít, po několikahodinovém výslechu nás testovali na Covid-19. Negativně.”
Bylo to poprvé, kdy se Marek na svých cestách setkal s něčím tak závažným, že byl nucen odjet ze země a přerušit tak půlroční práci. “Je to paradoxní, normálně se mi dějí až neuvěřitelně pozitivní a humorné zážitky, třeba učím v Amazonii Indiány jezdit na koloběžce nebo vedu konverzaci s Indem a Afričanem o Pákistánu. To co se mi stalo na konci této cesty bylo opravdu vyjímečné a musím dodat, že když bylo nejhůř, stejně se našel někdo, kdo nám nakonec pomohl. Přes snahu najít způsob, jak cestu dokončit, jsem se vzhledem k situaci v zemi vrátil domů a přemýšlel, co dál.“
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Cestování je nejen Markovou přirozeností, ale i obživou. „Živí mě přednášky. Po skončení každé cesty jezdím po kinech, kulturních zařízeních, knihovnách a otvírám lidem dveře do jiných světů.“
Teď to bohužel není možné a tak se rozhodl podělit se nejen o své zkušenosti prostřednictvím rozhovorů tady v Čechách. Finance budou použity na náklady spojené s realizací rozhovorů.
„Na každém kontinentu, v každé zemi a vesnici vedu s místními velmi zajímavé hovory, které jsem tentokrát natáčel i na kameru a rozhodl jsem se udělat to samé u nás doma. Mám kolem sebe opravdu mnoho zajímavých lidí, kteří mohou inspirovat a motivovat ostatní a to nejen v oblasti cestování. Bude se na co dívat.“
Více:
