Bohužel před cca 13 lety se na ní začala podepisovat nemoc - Systémová sklerodermie. Jedná se o revmatické, vzácné a závažné systémové onemocnění pojivové tkáně, u kterého může postižení orgánů – především plic, srdce a ledvin – výrazně zkracovat délku života pacientů. Tato nemoc nemá žádné slitování s člověkem. U maminky to začalo rukama. Natékání, modrání, dokonce až černání prstů – Raynaudův fenomén. Dále také na obličej (rýhování kolem úst, zmenšení ústního otvoru, vymizelou mimikou v obličeji). K celkovým projevům dále patří nechutenství, hubnutí, zvýšená tělesná teplota a později úzkostná deprese, která je reakcí na přijetí samotné nemoci a jejích projevů. Bohužel nemoc neměla žádné slitování a napadla jí i plíce a srdce. Její plíce fungují už jen ze 40 %, a proto musí být odkázána na domácí kyslíkový oxygenátor, který je v provozu 24 hodin denně. Tato nemoc je bohužel nevyléčitelná a neexistují na ni žádné léky. Maminka už je v poslední stádiu nemoci. Náš běžný den začíná nachystáním snídaně, oblékáním a ranní hygienou. Poté pokračujeme léky a inhalačním přístrojem na vyplachování. Vzhledem k tomu, že má oslabené plíce, tak tato činnost nám zabere i dvě hodiny. Dále maminka už odpočívá na lůžku. A takto je to skoro celý den. Bez přenosné kyslíkové bomby se bohužel nehneme z domu ani na krok.