Bubáček je 16letý valášek, který je tak trochu vyvrhel koňské společnosti. Má štěstí, že si našel majitelku, která ho chápe a udělá pro něj víc, než je v jejích silách. Proto jsem se rozhodla Vás oslovit, abychom společně pomohli dvěma hodným duším, které to teď nemají moc jednoduché.
První atak se u Bubáčka objevil již asi ve 3 letech. Jelikož ho známe od půlročního miminka, tak zdravotní přehled máme z první ruky. Pár let bylo oko v klidové fázi, jenže uveitida je zákeřná nemoc, která propukne v jakoukoli dobu. Poslední 3–4 roky jsou už jako v mlze. Člověk si nejdříve myslí, že po nějaké léčbě bude zase na nějakou dobu klid. Jenže to nebyl tento případ. Oko se nejdříve rozkapává, aby nevznikli srůsty a následně kapete, co hodinu, pak po dvou a třech. Neustále musíte sledovat, jestli se netvoří v oku vředy, které vyžadují jiný typ léčby, což sestra zná z vlastní zkušenosti. Veterináři jezdili, střídali se, čas utíkal a peníze tekli doslova proudem. Když Vám řeknu, že se jedná o statisíce sama tomu nevěřím, ale po určité době člověk přestane peníze počítat a chce tohle trápení jednoduše vyřešit. Jenže v tu dobu sestra studovala sociální pedagogiku a neměla finanční možnosti. Což znamenalo, že rodiče sahali do svých životních úspor a jak to tak bývá jednou dojde. Vitamínové doplňky, bylinky, lepší krmení, masky s ochranou proti UV záření, homeopatické léčení, to vše stojí tisíce. Člověk se snaží, jak se dá a kdo mu, co poradí. Ráda bych sama pomohla víc, ale mám starého koně, který potřebuje také dost velké finanční rezervy. Veterináři přišli před rokem a půl s částečně novou metodou – cyclosporinový implantát (25 000 korun), který spolehlivou chirurgickou technikou řeší měsíční slepotu u koní. Vše se vyjednalo, domluvilo a Bubáček operaci podstoupil na klinice u Pardubic. Jeden den jsme Bubáčka odvezli a druhý den po operaci jsme si pro něj jeli. Čekalo ho posledních pár dnů kapání a následně měl implantát začít účinkovat. Bohužel oko po operaci bylo stále oteklé, rudé a bolestivé. Nejdříve to měla být jen pooperační reakce, ale nakonec se další rok DENNĚ 2–3 x kapalo. Bohužel když je oko rozkapané nesmí do něj sluneční svit. Což znamenalo černě zašít masku, kterou nosil Bubáček každý den do výběhu, na procházky, vyjížďky a na jeho pravou stranu vlastně neustále neviděl. Je to však bojovník, se vším se popral a stále pere statečně. Nakonec bylo poslední východisko další operace, která se uskutečnila letos v lednu – vitrektomie (80 000 korun). Je to velmi náročná operace, u které je kůň v hluboké narkóze, při níž dojde k výměně sklivce za umělou tekutinu. U nás v ČR se tato operace prováděla poprvé. Dorazil specializovaný veterinář z Německa a tento zákrok provedl. Bohužel, nám osud přichystal další překvapení. I přes veškeré dotazy, jestli cyclosporinový implantát této operaci nevadí a byli jsme ujištěni, že nevadí. První návštěvu Bubáčka po operaci si sestra všimla v oku něčeho bílého, co tam před operací rozhodně neměl. Uvolněný implantát! Při operaci se stalo něco, co se ještě nikdy nikomu nestalo. Implantát spolu s výměnou sklivce proniknul do oka. Nějakou dobu se spekulovalo, jestli bude cizí těleso v oku vadit a nakonec se dojednalo, že se počká a uvidí se. Jenže implantát začal pomalu v oku klesat až se jednoho dne utrhl a spadl dolů. Oko znovu neteklo, je bolestivé, citlivé a při rychlejším chodu a pohybu koně se implantát pohybuje a dráždí tím oko. Další léky na bolest, které ulevují a tlumí zánět, ale škodí jatrům. Další kapky a masti do oka, další náklady na léčbu, další konzultace s veterináři.
Pojďte dát šanci na spokojený a bezbolestný život citlivému stvoření!
