Zámek Pátek je původně renesanční letohrádek, později barokně upravený a obklopený hospodářským dvorem. Protože areál předchozí gotické tvrze nebyl příliš rozsáhlý, bylo nutné zámecký park umístit za řeku Ohři. Se zámkem byl park spojen přívozem, který fungoval naposledy v padesátých letech. Někdy v této době byl přívoz zrušen, původní kamenné schodiště bylo zasypáno popelem a zbytky zřícených budov statku a na přívoz se na dlouhá léta zapomnělo.
Obnova přívozu je jedním z projektů, které se postupně, s pomocí dobrovolníků, uskutečňují v areálu páteckého zámku. Prozatím se podařilo oplotit zahradu nad řekou a postavit pódium pro kapely, vyčistit místo pro stanování i parkování karavanů, adaptovat zanedbané prostory statku na výstavu papírových modelů a recesistické Muzeum husitského hejtmana Alšíka Škrpy. Většími plánovanými projekty pak jsou Muzeum veteránů v bývalém kravíně a přeměna barokní sýpky na galerii s rozhlednou…











