Šíma se narodil jako úplně zdravé mimčo, ale osud tomu nepřál a v 16. měsících Šímu postihlo chronické respirační selhání – typ I – hypoxické , které se ho dlouho drželo, strávil po třech nemocnicích 8 měsíců, v té poslední pražské musel být dokonce napojen na přístroj ECMO, který mu pomáhal mimotělně okysličovat krev v těle dlouhých 103 dní .
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/nejtezsi-je-divat-se-na-dite-kteremu-se-uz-neda-pomoct-rika-lekar-zivoty-zachranuje-mimotelni-pumpa-73715
Šimonek se ze začátku vůbec neuzdravoval byl dán doktorům i souhlas na transplantaci plic ale osud zase zapracoval a Šíma se začínal sám s pomocí přístrojů pomaličku uzdravovat . Šímu po 4. měsících spánku začali probouzet byl ale stále napojen na kyslík . Měl udělanou i tracheostomii (dírka v krku) . Další 4. měsíce na sobě stále v nemocnici makal,aby mohl co nejrychleji domů. Domů se vrátil ve 2 letech,musel se znova naučit přetočit ,lézt,sedět … Vše znova jak miminko.
Šimonka momentální stav v jeho skoro 7 letech je takový že sám nechodí ,nemluví,sám se nedokáže najíst,obléci a hygienu taky nezvládá a k tomu všemu má ještě od prosince 2022 epilepsie…
Když něco potřebuje ukáže si ručkou… Doleze si po čtyřech kam potřebuje,to je zatím jeho hlavní samostatný pohyb bez pomoci.
Šími diagnózy podle lékařů jsou spastická diplegická mozková obrna, mentální retardace, strabismus a epilepsie …
