Dobrovýzva ukončena:

Pomůžeme společně rozhledně na Vlčí hoře, aby povstala z popela?

Vybráno 0 Kč 1 633 Kč
od 5 dárců
Pomůžeme společně rozhledně na Vlčí hoře, aby povstala z popela?
5 dárců
Celkem se zapojilo
326,60 Kč
Průměrná výše daru
633 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Pomůžeme společně rozhledně na Vlčí hoře, aby povstala z popela?

Vybráno 0 Kč 1 633 Kč
od 5 dárců
Autor
MartinaČ
Datum přidání
6. 11. 2023

Proč Dobrovýzvu zakládám

Ahoj všem,

pomůžete podpořit obnovu rozhledny Vlčí hora nedaleko Krásné Lípy?

Dneska jsme měly s dcerkou ve škole společný projekt na téma Lužických hor a blízkého okolí, kdy jsme dětem představily tohle krásné a klidné území naší země, které ne každý osobně zná. Ze západu těmto horám konkuruje obdivovanější České Švýcarsko a na východě již se začínají vzdouvat Jizerské hory. Trošku zapomenutý kraj Lužických hor je právě ale místem, kde se můžeme propojit s přírodou i sami se sebou a užívat si krásné chvíle nerušeni davy turistů.

Tahle oblast nám velmi přirostla k srdci a když byla dcerka malá, tak jsme tu nejedno místo spolu navštívily. Naposledy jsme letos byly spolu v Krásné Lípě, kde jsme se také dozvěděly o tom, že právě blízká rozhledna na Vlčí hoře, která poskytuje již více než jedno století krásné výhledy do okolní krajiny včetně Českosaského Švýcarska, ale právě i Lužických hor, z velké části lehla popelem. Tenkrát se ve mne objevil tichý smutek rezonující v mém těle svou zvláštní nálehavostí a říkala jsem si, že bych ráda našla způsob, jak tohle místo podpořit.

Když jsem si četla o historii tohoto místa, říkala jsem si, kolik lidské dobroty se zde projevilo během těch více než 134 let. V roce 1888 ji postavili vlastníma rukama místní obyvatelé, kdy předtím vynesli na Vlčí horu více než 20 000 cihel a další materiál. Když potom v minulém století již rozhledna chátrala, opět se podařilo ji obnovit. Nyní je vypsána sbírka, aby se podařilo rozhlednu obnovit po ničivém požáru.

To mne vedlo k dalším úvahám. Jak moc považujeme za samozřejmost, že můžeme jít do našeho oblíbeného lesa či vylézt na rozhlednu, kterou známe od dětství? Jsme všímaví k tomu, co je kolem nás? Jak moc se staráme o své okolí? A co dokáže lidská sounáležitost a solidarita, když se lidé spojí se společným záměrem?

Miluji rozhledny a výhledy do široké krajiny, ten pocit je jedinečný. Znáte taky ten pocit? Příběh této rozhledny ve mne díky školnímu projektu ještě více rozsvítil touhu tomuto místu pomoci. Věž neshořela úplně, je možné ji zachránit.

Pojďme společně přinést do dnešního světa kapku dobra a společně obnovit ducha tohoto místa. Věřím, že takováto pomoc má smysl. A dnešnímu světu potřebujeme smysl dávat více než kdy jindy.

Pošleme si pak někdy navzájem fotky z Vlčí hory s rozzářenými úsměvy? Nebo se tam někdy vydáme společně?

Připojíte se?

Martina

P.S. Peníze jdou mimo mne. Posíláte je přímo na účet donio.cz, odkud peníze po ukončení sbírky poputují přímo organizaci Klub českých turistů, která vypsala základní sbírku s cílem obnovy rozhledny a přilehlého okolí.


Představení sbírky

Klub českých turistů letos píše 135. rok své existence. Rozhledna na Vlčí Hoře je nejstarší ve Šluknovském výběžku – své 134. narozeniny oslaví 18. května letošního roku. Turisté z Krásné Lípy, kteří se o ni starají plánovali jarní brigádu, obnovu laviček a sociálního zařízení.

Nyní je všechno jinak. Rozhledna začala hořet v noci na úterý 4. dubna, oheň byl tak veliký, že ho viděli lidé až v Rumburku a zavolali hasiče. Sedm hasičských jednotek bojovalo několik hodin, aby se jim podařilo památkově chráněnou vyhlídkovou věž z části zachránit. Bohužel sousední soukromá chata s občerstvením lehla popelem.

Je potřeba sehnat brigádníky, materiál a hlavně peníze na obnovu celé věže. A protože turistická organizace penězi zrovna neoplývá, obracíme se na vás s prosbou o příspěvek na opravu malebné a velice zajímavé rozhledny, jejíž návštěvu si turisté v Českém Švýcarsku většinou nikdy nenechají ujít.

Komu pomůžeme?

Rozhledna se v posledních letech stala centrem setkávání i společenských akcí. KČT Krásná Lípa například pořádá každoroční Novoroční výstup právě na tuhle malebnou vyhlídkovou věž, vedou tudy dálkové turistické trasy. Při významných výročích rozhleden se u její paty schází až pět stovek lidí.

Klub českých turistů financoval z drobného vstupného na rozhlednu různé aktivity. V plánu má teď vyhlídkovou věž s pomocí majitele, města Krásná Lípa, opravit a co nejdříve, třeba i provizorně, zpřístupnit. Do budoucna pak počítá turistický klub a město Krásná Lípa s celkovou rekonstrukcí oblíbeného výletního místa turistů i místních lidí.

Proto se iv současné nelehké době obracíme na nadšence s turistickým srdcem: nemusíte nosit do prudkého kopce cihly, jako tomu bylo při stavbě před 134 lety. Stačí přispět na tuto sbírku na její opravu. Až bude vše hotové, můžete se přijet pokochat její obnovenou krásou, na kterou jste sami přispěli.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

I přesto, že je rozhledna v majetku města Krásná Lípa a byla řádně pojištěna (škoda je předběžně vyčíslena na 2 miliony korun), neštěstí je důvodem pro celkovou obnovu tohoto vyhlášeného turistického místa.

Turisté chtějí vlastními silami poničenou rozhlednu co nejdříve opět zpřístupnit, bude potřeba nad rámec pojistné události vynaložit nemalé prostředky do zpustošeného okolního prostranství, vybavit místo turistickým mobiliářem, vdechnout rozhledně nový život a uklidit spáleniště, které zde vzniklo po zcela vyhořelém soukromém objektu vedle rozhledny.

Děkujeme! 

Za KČT Krásná Lípa,  Václav Hieke, předseda

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
633 Kč  •  8. 11. 2023 16:32
Laskavý dárce
300 Kč  •  7. 11. 2023 10:03
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 11. 2023 8:48
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  7. 11. 2023 1:06
Laskavý dárce
200 Kč  •  6. 11. 2023 20:41

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.