Projekt ukončen:

Vdechni s námi nový život kartám a „Přiznej barvu“!

Milník 1/1

Za 10000 si zaplatíme náklady a podnikneme výpravu za původem karet z čehož vám přivezeme malou knížečku a pár karet👁️‍🗨️

Vybráno 0 Kč 68 661 Kč
100 000 Kč
 -
143 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
480 Kč
Průměrná výše příspěvku
5 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Vdechni s námi nový život kartám a „Přiznej barvu“!

Milník 1/1

Za 10000 si zaplatíme náklady a podnikneme výpravu za původem karet z čehož vám přivezeme malou knížečku a pár karet👁️‍🗨️

Vybráno 0 Kč 68 661 Kč
100 000 Kč
Zakladatel
Martin Schlichter
Datum přidání
22. 11. 2022
Poslední aktualita

15. 12. 2022 16:41

Dárek na poslední chvíli, vánoční mini-release posezení a vyzvednutí odměn pod stromeček!

Máme pro vás několik zpráv! Většina je skvělých, jedna trochu horší.

Začněme tedy tou horší – vzhledem k zahlcení našich dodavatelských řetězců bohužel nestihneme natisknout slibovaná trička a plátěnky do Štědrého dne 🙁. „Karty nám v tomto prostě nepřály“ a nemůžeme to bohužel ovlivnit… ale jako revanš za nedodržený slib dáme všem, co si objednali něco ze sítotisku, jako bolestné vedle karet pár malých dárků navíc!🎄

A teď už jen ty skvělé zprávy!

Z tiskárny nám vyjely nálepky a jsou … prostě nádherný 💛 Přidáváme novou odměnu pouze nálepek!

Další věc, která nám udělala ohromnou radost jsou A3 RISO printy  Spojeného království aka Sněmu králů aka Visegrádské čtyřky(?).

Riso tisk je úžasný pro hraní si s barvami … což Anička perfektně ovládá a po vytisknutí první várky to okomentovala slovy:

„To je tak krásný, že když to někdo uvidí naživo, hned to bude chtít“

Po Novém roce můžete navíc očekávat další várku různých odměn, včetně nových triček, mikin a ručně dělaných taštiček, tak stay tuned!

Ať už jste nás už podpořili, nebo to teprve plánujete, vězte jedno:

Ve středu 21. prosince budeme mít na Starém městě od 16:00 v Kavárně Na Boršově malou release akci.

Můžete si tam přijít vyzvednout své odměny (karty/printy/nálepky) … a budeme s sebou mít určitě i nějaké navíc, abyste je mohli okouknout a popřípadě na poslední chvíli vyřešit nějaký dárek pro blízkého karbaníka či nadšence do grafiky.😊 Všechny příchozí obšťastníme minimálně jedním archem našich nálepek!

Pro ty, kteří se tento den nebudou moci stavit, nebo mají něco na srdci, napište mi prosím na sociálních sítích nebo email na martyschlichter@gmail.com.  Pokusíme se vám co nejvíc vyjít vstříc a domluvíme se na předání karet, rád vám je někam po Praze zavezeme/kamkoliv pošleme!

Děkujeme za podporu!!!

M & A

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Dejme kartám nový význam a připomeňme jejich starou krásu!

Přiznáváme barvu!

Název projektu je jedním z mnoha ustálených slovních spojení vycházejících z karetního slangu, která se vžila v běžné mluvě. My tedy také přiznáme barvu a povíme vám, jak projekt vznikl.

Psal se začátek roku 2020. Vše se zastavilo. Nevěděli jsme, kdy se budeme moct vidět s kamarády, jestli bude ještě něco jako dřív a vůbec, jak bude svět nadále vypadat…?

Izolace nás donutila přemýšlet nad tím, jakou roli hrají v našem životě sociální vazby a co pro nás znamená fyzická blízkost našich přátel a rodiny. V “době předcovidové” jsme po léta s kamarády každou volnou chvíli využívali pro hraní férbla, naší oblíbené karetní hry.*

A právě dlouho se táhnoucí dny v lockdownu nás přiměly trošku více hloubat nad tím, co to vlastně hrací karty jsou. Jak vznikly? Proč vůbec vypadají tak, jak vypadají? A kdo vůbec rozhodl to, jak budou vypadat?

Samota nás nutila přehodnotit náš vztah k druhým v čím dál tím složitějším a virtuálnějším světě. A tak jsme se rozhodli vdechnout obrázkům nový život a vytvořit vlastní karetní balíček.

*Vzhledem k tomu, že bez férbla by tento projekt nevznikl, součástí každého balíčku budou i pravidla „naší“ verze.

Proč zrovna takhle?

Balíček, který jsme navrhli, byl inspirován takzvaným Pražským vzorem starým přes dvě stě let. Pochopitelně, protože jsme se oba narodili v Praze a nic nevzniká ve vakuu… Každý z nás je ovlivněn věcmi, které zná. I proto je podoba našeho balíčku poctou tomu, co nás provázelo dětstvím a s čím nás naši dědečci učili hrát mariáš.

Při jeho tvorbě nás napadlo, že lidé nemají kontrolu nad tím, jaké karty jim budou rozdány. Přesto ty karty mohou fungovat (a vždy fungovaly) jako spojující prvek, který přivede lidi dohromady k jednomu stolu a umožní jim strávit spolu tolik cenný čas ve vzájemné blízkosti, ať už v rodinném kruhu nebo s přáteli u piva.

Co je tedy našim cílem?

Skrze tento projekt chceme zaprvé poukázat na fascinující a záhadnou tisíciletou historii karet jakožto téměř univerzálního historického artefaktu přítomného v kulturách od východní Asie až po Evropu. Zadruhé považujeme za důležité nelpět v čím dál turbulentnějším světě na starých podobách a dávat věcem nový význam, ale zároveň také připomenout jejich pozapomenutou krásu.

Naší poslední a největší motivací je ale umožnit každému, ať si sám určí, jakou hru chce hrát. A také jak ta hra bude vypadat. Naším cílem je dát dohromady metodiku, díky níž umožníme lidem vtisknout svou životní zkušenost do podoby a symboliky hracích karet.

Kdo za projektem stojí?

Jmenuju se Marty Schlichter, jsem studentem magisterského studia Globálních rozvojových a migračních studií na Přírodovědecké fakultě UK a nadšencem do světa her. Když jsem po dospívání plném společenských her objevil kouzlo karet, začal se můj zájem obracet tímto směrem i během vysokoškolského studia.

Očarován a rozhodnut projektu věnovat čas jsem byl v moment, kdy v první knize o historii karetní hry, kterou jsem před dvěma lety vzal do ruky, uváděli, že první kartýř v Evropě by mohl být Jonathan Kraysel z Norimberku usídlený v Praze v roce 1354, což bylo přesně před … 666 lety.*

No to mi byl snad čert dlužen … Začal jsem číst dál a objevil magický svět plný příběhů. Takových, které krásně vysvětlovaly historické reálie; ekonomickou geografii, migraci, kulturní proměny i technologický vývoj. Začal jsem karty vnímat jako platformu pro předávání příběhů, kterou dozajista jsou, a taky jako skvělý didaktický prostředek, kterým by mohly být. 

Své nadšení jsem začal zkraje sdílet s Aničkou Niklovou, svojí spolužačkou ze střední školy. Její grafická tvorba a neuvěřitelný talent mě doprovázel mnoho let a bylo mi jasné, že její hravost dá projektu to, co si zaslouží. Anička je ilustrátorka, která teď žije v Londýně, kde zároveň pracuje jako asistentka v tiskařské a knihvazačské dílně na univerzitě Central Saint Martins. Ilustrovala tři knížky pro děti pro nakladatelství Meander a zároveň vytváří autorské knihy a ziny vydané vlastním nákladem. Nejradši tiskne na japonských RISO tiskárnách, ze kterých do svých ilustrací přenáší jemné odstíny barev, které byly použity právě i pro tento celý balíček.

Loni jsme s i v menším nákladu ozkoušeli vytisknout první sérii pro kamarády. K naší radosti se karty setkaly s úspěchem nejen u nich, ale potěšily také mnoho dědečků a babiček, kteří je našli pod stromečkem.

Projekt inspirovalo mnoho dalších lidí, byť nejsou jeho přímou součástí. Chtěl bych tedy poděkovat všem, kdo se mnou hráli, ať už férbla nebo jakoukoli jinou hru. Měli bychom si všichni vážit těchto momentů a být za ně vděční. Také bych chtěl poděkovat panu Bílému a Klubu sběratelů karet, kteří poskytli cenné informace do začátku pátrání po původu čertových obrázků. Ječné 7 za všechno, Kubovi Novotnému s KZW za pomoc ve světě tisku a jeho design třetího oka, Františkovi a Kristýně za fotky, Haničce za korekturu a studiu Lemon Design za jejich neúnavnou graficko-tiskařskou dřinu.

Největší díky ale patří Šimonovi, který byl pro nás všechny ohromnou inspirací, měl srdce jako kníže Rohan… a bude nám všem hrozně chybět.❤

* Jak už tomu při studiu karet bývá, vše je zahaleno v hávu tajemství a mystiky. Badatelé se přou o pravdivosti této informace i o původu karet jako takových. Přestože tato zmínka o prvním kartýři na území Evropy se nedá ověřit, jisté je, že vzhledem k tehdejší vládě Karla IV. a výsadnímu postavení Prahy se přítomnost karet v Čechách nedá ani vyloučit. Všeobecně uznávané první zmínky o výskytu karet v Evropě se ale datují až o nějakých dvacet let později (1377). 

Na co vybrané peníze použijeme?

Peníze, které nám věnujete, využijeme na náklady spojené s návrhem a výrobou karet i ostatních odměn. Zbylé potom investujeme na rozjetí našeho vysněného projektu, který umožní lidem navrhnout si vlastní „barvu“ v karetním balíčku a ukázat tak svůj pohled na věc.

Projekt, kterému zde přispějete se skládá z dvou fází:

  • První fáze je ta hmatatelná. Zakoupením námi navrhnutého balíčku získáte interpretaci klasického mariášového balíčku nebo na ni navázané grafiky od Aničky Niklové.
  • Druhá fáze: Přispěním také podpoříte vznik projektu, který umožní lidem si v rámci workshopu vytvořit vlastní karty podle jednotné metodiky. Ta dá každému možnost otisknout svou osobnost a životní zkušenost do unikátního balíčku karet. Díky následnému společnému hraní s těmito „osobními balíčky“ dostávají pak lidé výjimečnou šanci se více poznat a to skrze prostředek, který by je možná nikdy nenapadl.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

15. 12. 2022 16:41

Dárek na poslední chvíli, vánoční mini-release posezení a vyzvednutí odměn pod stromeček!

Máme pro vás několik zpráv! Většina je skvělých, jedna trochu horší.

Začněme tedy tou horší – vzhledem k zahlcení našich dodavatelských řetězců bohužel nestihneme natisknout slibovaná trička a plátěnky do Štědrého dne 🙁. „Karty nám v tomto prostě nepřály“ a nemůžeme to bohužel ovlivnit… ale jako revanš za nedodržený slib dáme všem, co si objednali něco ze sítotisku, jako bolestné vedle karet pár malých dárků navíc!🎄

A teď už jen ty skvělé zprávy!

Z tiskárny nám vyjely nálepky a jsou … prostě nádherný 💛 Přidáváme novou odměnu pouze nálepek!

Další věc, která nám udělala ohromnou radost jsou A3 RISO printy  Spojeného království aka Sněmu králů aka Visegrádské čtyřky(?).

Riso tisk je úžasný pro hraní si s barvami … což Anička perfektně ovládá a po vytisknutí první várky to okomentovala slovy:

„To je tak krásný, že když to někdo uvidí naživo, hned to bude chtít“

Po Novém roce můžete navíc očekávat další várku různých odměn, včetně nových triček, mikin a ručně dělaných taštiček, tak stay tuned!

Ať už jste nás už podpořili, nebo to teprve plánujete, vězte jedno:

Ve středu 21. prosince budeme mít na Starém městě od 16:00 v Kavárně Na Boršově malou release akci.

Můžete si tam přijít vyzvednout své odměny (karty/printy/nálepky) … a budeme s sebou mít určitě i nějaké navíc, abyste je mohli okouknout a popřípadě na poslední chvíli vyřešit nějaký dárek pro blízkého karbaníka či nadšence do grafiky.😊 Všechny příchozí obšťastníme minimálně jedním archem našich nálepek!

Pro ty, kteří se tento den nebudou moci stavit, nebo mají něco na srdci, napište mi prosím na sociálních sítích nebo email na martyschlichter@gmail.com.  Pokusíme se vám co nejvíc vyjít vstříc a domluvíme se na předání karet, rád vám je někam po Praze zavezeme/kamkoliv pošleme!

Děkujeme za podporu!!!

M & A

30. 11. 2022 19:49

Tarot? Kanasta? Pojďte do toho s náma naplno! ❤

Chceš dát svým nejbližším dárek, co je trochu umění, trochu vzdělání, trochu hra a taky trochu společný zážitek? 

Tvorba naší druhé fáze projektu bude vyžadovat hodně pokusných králíků. Vzhledem k tomu, že už to vymýšlíme dost dlouho, chceme začít konat, a dokud máme donio jako platformu, proč už to nevyužít!

Chcete se svojí partou být jedni z našich test runnerů? Jste kolegové v práci, parta ze školy? Hospody? Rodina? Chcete si odnést vlastní kanastový balíček? Tarotový? Zvládneme určitě i hokejisty…To bude ale už na vás. Pojďte do toho s námi!

Nadělte svým nejbližším kámošům*kám/rodině/kolegům, společný večer/den/týden u tvoření něčeho, co vám navěky zůstane jako zajímavá vzpomínka! A ještě se u toho něco dovíte, naučíte a třeba si něco zahrajete!

Věk: cca 15 +

Počet hráčů: 2 – ∞

Čas: hodina – ∞

Lokace: kdekoliv

V našich odměnách jako „Staň se s partou součástí projektu!“.

------------------------------------------------------------------

Workshopy by proběhly v první polovině roku 2023, místo a čas si domluvíme přes email nebo sociální sítě.

Vánoční vouchery samozřejmě umíme v libovolném množství!

Jo a taky jsme kdyžtak na Instagramu … 

Stihnete dodat balíček do Vánoc?

Pokud si odměny objednáte do 14. prosince, odešleme je následující den a měly by v klidu stihnout přijít poštou/zásilkovnou. Pokud zvolíte osobní vyzvednutí v Praze, dostanete včas vědět kdy a kde karty vyzvednout. Určitě budou minimálně tři výdejní dny někde v širšm centru Prahy mezi 14. a 24. prosincem. <3

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Milý přispěvatel
300 Kč  •  20. 2. 2023 9:27
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
720 Kč  •  19. 2. 2023 20:23
Štědrý přispěvatel
350 Kč  •  19. 2. 2023 12:17
Velkorysý přispěvatel
350 Kč  •  18. 2. 2023 21:55
Velkorysý přispěvatel
350 Kč  •  18. 2. 2023 21:00
Velkorysý přispěvatel
299 Kč  •  18. 2. 2023 20:48
Laskavý přispěvatel
350 Kč  •  18. 2. 2023 20:44
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
350 Kč  •  18. 2. 2023 19:36
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
299 Kč  •  18. 2. 2023 16:30
Milý přispěvatel
720 Kč  •  18. 2. 2023 14:59
Štědrý přispěvatel
299 Kč  •  18. 2. 2023 12:59
Štědrý přispěvatel
299 Kč  •  18. 2. 2023 11:45
Dobrosrdečný přispěvatel
650 Kč  •  18. 2. 2023 11:43
Laskavý přispěvatel
299 Kč  •  17. 2. 2023 23:29
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
720 Kč  •  17. 2. 2023 22:49
Štědrý přispěvatel
350 Kč  •  17. 2. 2023 15:01
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
350 Kč  •  17. 2. 2023 14:02
Milý přispěvatel
1 200 Kč  •  17. 2. 2023 13:33
Štědrý přispěvatel
350 Kč  •  17. 2. 2023 11:29
Dobrosrdečný přispěvatel
350 Kč  •  16. 2. 2023 21:55
Milý přispěvatel
299 Kč  •  16. 2. 2023 17:30

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu