Radík se narodil jako zdravé miminko, do roka se vyvíjel normálně, začal brzo chodit, objevovaly se první slabiky. Jediné, co bylo náročné byl spánek – Radík byl neklidný, hodně se budil (klidně i 10× za noc). Po druhém roce nastal zvrat. Radík se přestal dále vyvíjet, přestal říkat i ty slabiky, nereagoval na nás, jako by byl hluchý, mentální vývoj se zpomaloval, nehrál si, měl svůj vlastní svět, neuměl si hrát s jinými dětmi – navazovat s nimi kontakt. Z ničeho nic začal plakat nebo naopak se smát, míval afekty které přetrvaly do dnes. Zejména jsou náročné noci – kdy se budí, je hodiny vzhůru, kope, bouchá, škrábe. Nemá pud sebezáchovy, což je hodně náročné třeba při procházkách venku – je schopen vběhnout do silnice (na zavolání nereaguje), skočit do hluboké vody (plavat neumí), sáhnout na rozpálený sporák, apod. Stále vůbec nemluví – neřekne ani máma/táta či ano/ne. Nekomunikuje ani mimoslovně (neukáže prsten, nezavrtí hlavou), takže je hodně náročné rozpoznat, co chce či nechce a pak přichází záchvaty. Neovládá svoje tělo – je na plenách, neumí se obléknout, najíst, vysmrkat.
V soukromé školičce nás upozornili na nenormální vývoj, podezření na hluchotu a tak začalo půl roční běhaní po doktorech. Ve třech mu byl diagnostikován dětský autismus, vývojová disfázie a porucha aktivity a pozornosti. Z této školičky jsme ho museli stáhnout a začali hledat možnosti. Nyní navštěvuje speciální školku, která je za nemalou úhradu. Pro jeho další vývoj jsou důležité terapie, které si už moc nemůžeme dovolit. Jedná se třeba o ergoterapii, muzikoterapii, Snoezelen aj.
Bydlíme s Radíkem v podnájmu. V současné době má jen postýlku v ložnici a malý dětský koutek v obýváku. Rádi bychom se přestěhovali do většího bytu nebo ideálně nájemního domku. Problém nastává i se sousedy, protože Radík je hlučný – bouchá s věcmi, dupe, tříská dveřmi, má záchvaty řevu apod.
Radík miluje hudbu, tak bychom mu rádi pořídili nějaký hudební nástroj (zatím má jen malé klávesy) . Starost o Radíka je těžká fyzicky, psychicky a i finančně. Proto budem vděční za jakoukoliv pomoc.
