Matyášek se narodil jako zdravý chlapeček, u kterého ze začátku nevypadalo, že by měl mít nějaký problém. První náznaky se objevily v jeho třech měsících, kdy jsme začali cvičit Vojtovu metodu. I přes cvičení jsme si začali všímat, že velice neochotně používá levou ruku a že ji má často v pěstičce. Jelikož byl ale jinak motoricky šikovný, lékaři byl Maty v té době označován za zdravé dítě, které se plazí, sedí, leze po čtyřech. Když začal Maty v 16 měsících chodit, bylo od začátku vidět, že levou nohu vtáčí chodidlem dovnitř. Následovaly návštěvy neurologie, ortopedie, kde nám bylo řečeno, že je Maty v pořádku máme cvičit a chůze se časem upraví. Jelikož se stav dlouho nelepšil a náš tehdejší fyzioterapeut už nevěděl, co s ním cvičit, rozhodli jsme se Matyho stav konzultovat i s jiným fyzioterapeutem. Ten nám hned na první pohled oznámil, že má Maty Dětskou mozkovou obrnu a že to jdeme řešit pozdě (měl tehdy necelých 2,5 roku). Krátce nato byla tato diagnóza potvrzena i na neurologii.
Okamžitě jsme začali cvičit 3× denně Vojtovu metodu. V současné době cvičíme 2× denně a absolvovali jsme od té doby tři pobyty v lázních Klimkovice. Díky tomu se výrazně zlepšil stav Matyho levé ruky, kterou sice používá jen jako pomocnou, ale používá ji zcela automaticky. Horší situace je u levé nožičky, která se i přes intenzivní cvičení a používání ortézy nelepší. Oproti zdravé noze roste pomaleji, což má při chůzi z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na páteř. Při chůzi Maty našlapuje přes špičku, tím se deformuje chodilo, navíc takto častěji zakopává a padá.
Ortopedická ortéza od firmy Pohlig by měla upravit deformitu chodidla a tím zlepšit současný špatný stereotyp chůze a snížit z toho plynoucí nepříznivý vliv na páteř.