V Nadačním fondu Veroniky Kašákové pracujeme s dětmi a mladými dospělými z dětských domovů – a také s řediteli a vychovateli.
Opíráme se o heslo Děti z dětského domova ztrácí domov dvakrát – poprvé, když jsou odebrány biologické rodině a podruhé, když vychází z dětského domova do reálného světa. A je pro nás těžká představa, že se nemají kam vrátit, uchýlit do bezpečí, s kým se poradit, na koho se obrátit.
Našimi programy se pokoušíme o zlepšení situace, na níž zatím neexistuje řešení. Není dosud možné, aby se neděla vůbec a systém šel ruku v ruce s dětmi, ale chtěli bychom, aby to pro ně bylo celé snazší.
Aby se už z prostředí dětského domova, kde jsou plně zabezpečeny, řešil jejich budoucí domov. Aby věděly, kam jdou, jak si zařídí kvalitní život, co musí uskutečnit, kam chtějí a mají směřovat.
A aby prošly tou cestou s někým, koho znají a důvěřují mu.
Pokud mají děti či mladí dospělí z DD zájem, nabízíme jim vlastního průvodce, nebo pokud je třeba, mají možnost docházet na terapii ke kompetentnímu terapeutovi.
Nechceme nahrazovat rodiče, ale vytvořit v dětech pocit důvěry, který jim nikdo jiný nenabídne.
Dáváme jim možnost, že je provedeme obdobím mezi ukončením pobytu v dětském domově a stabilizovaným, samostatným, dospělým životem. Jsme tu proto, aby se vydaly dobrým směrem, dokázaly se spolehnout samy na sebe a pokračovaly svým životem odvážně a důstojně.
Naším cílem je umožnit mladým dospělým snadnější vstup do reálného života skrze nové a často i krizové situace. Smazat zkreslené představy a ukázat jim, jak to skutečně ve světě chodí. Kde důvěřovat, kde být ostražitý – jak si zařídit vlastní domov – práci – rodinu – hospodařit s penězi – navazovat kvalitní vztahy – k čemu cílit - jak žít.
Být tu pro ně ve chvíli, kdy je to nelehké. Vytvořit k tomu kvalitní vztah, o který se mohou opřít. Říct a myslet vážně „Jsem tady pro Tebe, za všech okolností“. Naši službu nikomu nenutíme. Naopak, pomocnou ruku nabízíme všem, kdo o ni stojí, neodmítneme nikdy nikoho.









