Ahoi Friends and Fans, amigos, khaveyrim,
Der Šenster Gob and Lea Kalisch are releasing their first album together!! YEAH !
Are you ready to join the fun? We can't wait to share this moment with you.
We met on a gray day in the fall of 2022 in the old town of Zürich and since then things just happened: A beautiful musical friendship over two continents led us to this exciting moment:
Our new album SHTETL NESHUME!
Nuže, drazí naši milovníci,
Der Šenster Gob a Lea Kalisch vydávají první společné album, což je veliká krása! Chcete si z něho ukousnout jako první? Chcete si ho ohmatat, ještě než ho v září slavnostně představíme veřejnosti? Výtečně!
Potkali jsme se jednoho šedivého dne na podzim 2022 na starém městě v Zürichu a pak už to šlo ráz naráz: Večírek v karavanu, písničky, zámořské spojení, tři malé společné tour a nakonec:
Nové album SHTETL NESHUME!










