Ozzy, kůň, kde jeho jméno se dá přeložit jako boží síla, kterou má, ale teď potřebuje Vaši pomoc…
Ozzy v mládí neměl moc štěstí, majitel na něj neměl tolik času, kolik by zasloužil. Když dospěl do věku k obsednutí, byl na výcviku, ale vrátil se z něj jako neobsednutelný. Všechny shazoval ze sedla, takže pro většinu lidí kůň k ničemu. Majitel se rozhodl, že ho daruje jinam. V nové stáji mu bohužel také nebyla věnována pozornost, kterou by si zasloužil a chtěl. Strádal, nikdo se mu nevěnoval a i pohubl. A tak se z něj stal doslova vítací kůň každého, kdo do ohrady přišel. Samozřejmě ne u každého člověka svým pronásledováním sklidil úspěch, protože dojít si pro ostatní koně s Ozzym v zádech bylo o trochu složitější :-).
V tu dobu začala moje sestra Míša do stáje docházet se svojí kamarádkou, která tam měla ustájeného koně a tak si všimla Ozzyho. Bylo jí ho líto, protože byl odstrkovaný od koní, ale i od lidí a měl problém se začlenit mezi ostatní, stejně jako ona. Postupně s ním navazovala kontakt a vzájemně k sobě získávali důvěru. Původní majitelce které byl darován ho po nějakém čase rozhodla prodat za jateční cenu. Toho má sestra chtěla využít a koně koupit. To se samozřejmě ze začátku doma nesetkalo s pochopením, ale po dlouhých debatách, a hlavně k přihlédnutí k jejím psychickým problémům jsme se dohodli, že Ozzáka koupíme.
Věděli jsme od začátku, že není úplně zdráv, že je dušný. Teprve až po endoskopii nám bylo sděleno, že to dušnost není, ale jedná se o následek onemocnění prodělaného v mladém věku. Kvůli pravděpodobně prodělané mykoze vzdušných vaků se u něj projevila dysfagie (obrna jícnu). Byly jsme proto zvyklí, že občas zakašle, když špatně polkne, nebo mu nozdrami tečou nudle s trochou krmiva ven. Ozzy byl několik let ve stabilizovaném stavu až do loňska. Výtok z nozder byl větší a zapáchal. Po řadě veterinárních kontrol a neúspěšné léčbě antibiotiky se Ozzákovi nechal udělat rentgen. Z rentgenu se zjistilo, že se jedná o vzácné a vážné onemocnění – Empyem vzdušného vaku, to znamená, že v něm má tekutinu – pravděpodobně hnis, který přes nozdry vytéká ven. Byla stanovena léčba, že se musí vzdušný vak několikrát vypláchnout antibiotickým roztokem. Tuto léčbu provádí pouze kliniky, které jsou v České republice tři. Další možnost je klinika v Německu, která je vzdálenostně od bydliště téměř stejná, jako nejbližší klinika v Česku. Moje sestra by s Ozzákem ráda podstoupila léčbu na klinice u Drážďan. Jak z důvodu vzdálenosti od bydliště, tak možnosti zůstat u rodinných přátel v Drážďanech. Díky tomu by mohla být po celou dobu léčby s Ozzákem.
Zde na přiloženém RTG snímku je vidět tekutina ve vzdušném vaku
Ozzy je velký panikář a už jen převoz na kliniku pro něj bude velmi stresující, tudíž bude muset být přispaný. Po celou dobu léčby bude potřebovat vedle sebe mít někoho, komu důvěřuje a kdo ho umí uklidnit. Tato léčba je náročná nejen po finanční stránce, ale i po té psychické pro všechny. Zvlášť pro mojí sestru, která je na něj fixovaná a je pro ní důležité, aby s ním byla po celou dobu, i když to bude představovat pro ní taky obrovský stres a psychickou zátěž.
Trvalo to dlouho, ale po velké dávce úsilí, práce a především lásce se z nich stali parťáci, prosím, pomozte jim, aby mohli spolu dál kráčet tu cestu životem, která není vždy jednoduchá…










