Před měsícem se k nám do azylu vrátily Máša a Máňa.
V adopci byly 3 roky, z osobních a finančních důvodu majitelky jsou zpět v dočasné péči. Máňa měla v adopci nehodu, a je ochrnutá na zadní část těla. A Máša, její ségra, je tlustá jako prase ![]()
Po příjezdu do dočasky se ihned jelo na vstupní vyšetření k veterináři. Máša je silně obézní ale žádné jiné problémy, kromě obezity a hrozných zubů nemá. S Máňou to bylo bohužel horší.
Na nohou měla velké boláky až do masa od šoupání nohou.
Po kontrolním rtg se přišlo na močové kameny. Což by asi za normálních okolností nebylo úplně nic hrozného. Jenže Máňa v sobě měla cca 200 kamenů. Sám veterinář řekl, že tohle ještě nikdy za svou praxi neviděl. Takže nebylo na co čekat, Máňa hned za 4 dny podstoupila operaci, kde se všechny kameny vyndaly. Tato operace nás stála kolem 10tisíc.
Máňa po operaci neměla žádné problémy.
Rána se ji krásně zahojila a konečně se normálně vyčůrala.
Každý den mažeme nožky a všechny rány jsou zahojené. Velké rány na kolenou už dokonce zase zarůstají srstí ![]()
Po akutních problémech které se musely ihned řešit jsou na řadě rehabilitace a pokus o to postavit Máňu znovu na nohy. ![]()
Každý týden dojíždíme do PhysioWell na rehabilitace, Kde probíhá cvičení a laserování. V nejbližších dnech půjdeme cvičit i do vany.
Vzhledem k tomu že tento interval není dostačující , musí se s Máňou 3× denně cvičit i doma.
Shrnutí
Máša v tuto chvíli podstupuje “letní odtučňovací tábor” ![]()
Za ten měsíc co tu je, se podařilo shodit půl kila.
Máša dostává krmnou dávku 3× denně po malých kouskách. Na svou váhu je už dost aktivní. Každý den s námi blbne na zahradě. ![]()
Máňa každý den cvičí (i když někdy se jí moc nechce), lehne si na záda a čeká jestli náhodou neodejdu.
No neodejdu ![]()
Ale ne, je moc šikovná ![]()
Máňa jde 1 až 2× za den na vozíček kde tu chvíli běhá s ostatními.
Trochu se unaví a hlavně je to dobré na její psychiku.
Od operace normálně čůrá a o nožky pečujeme každý den.
Máňa má obrovskou spotřebu materiálu, které ke své léčbě využívá – podložky na curani, ubrousky atd…












