Filip se narodil předčasně v 33. týdnu s vrozenou srdeční vadou – koarktace aorty a velkými problémy s dýcháním. Jako týdenní miminko byl z JIP v Brně převezen do pražského Motola, kde byl operován. Operace dopadla dobře, nicméně velké problémy s dýcháním zapříčinily špatné okysličení mozku a následnou diagnózu:dětská mozková obrna se spastickou kvadruparézou, která vyžadovala dennodenní cvičení Vojtovou metodou. K tomu se přidala oční vada, dětský strabismus a později dalekozrakost, porucha autistického spektra a středně těžká mentální retardace, která vyžaduje celodenní dohled dospělé osoby.
„Filip je, i přes nepřízeň osudu, pohodový kluk, který se rád směje, zpívá, poslouchá muziku, skládá puzzle a moc rád jezdí na výlety. Kromě pravidelné rehabilitace, která je velice důležitá, aby se jeho stav nezhoršoval, jezdíme také na hiporehabilitaci a rehabilitační plavání. Bohužel nic z těchto věcí pojišťovna nehradí. Dříve jsme jezdívali jednou ročně na měsíční pobyt do lázní, což už teď není možné, protože je dospělák a sám, kvůli svému handicapu, jet nemůže“ dodává maminka.
