Spolek Obecní holubník vznikl jako odpověď na otázku, jak eticky regulovat holubí populaci ve městech.
Máme rádi holuby a není nám jedno, jak se s nimi zachází. Když se v současnosti mluví o regulaci městských holubů, skoro vždy se jedná o nějaký neetický způsob, většinou jde o odstřel nebo zplynování. Kromě toho, že jsou tyto postupy neúčinné, způsobují navíc holubům utrpení. Postavit holubník a propagovat tuto myšlenku nás napadlo, když jsme hledali alternativní metody regulace holubí populace.
Po komplikovaných jednáních se všemi zainteresovanými a s Vaší podporou tady na Donio se nám nakonec podařilo vybudovat půdní holubník na Žižkově v bytovém domě MČ Praha 3, jenž byl oficiálně otevřen 1. 9. 2024. V době zahájení této sbírky je holubník v provozu přesně rok. Podmínkou ovšem je, že si jej musíme financovat sami.
Původně jsme počítali s tím, že dostaneme dotaci z městské části nebo z magistrátu, bohužel ani jedna žádost nám nebyla schválena. Od dubna letošního roku veškeré náklady plně hradíme z vlastních zdrojů, což je pro nás dlouhodobě neudržitelné. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli uspořádat sbírku na další provoz holubníku, aby projekt mohl pokračovat.











