Jmenuji se Katka a jsem máma Janka. Jankovi je 20let, má středně těžkou mentální retardaci, schizofrenii a hyperkinetickou poruchu. Ještě před rokem jsme žili na ubytovně., kde jsme bydleli více než deset let. Já jsem se starala o Janka a náš táta pracoval jako tiskař a strážný. S pomocí jednoho spolku se nám povedlo získat sociální byt, kam jsme se letos v dubnu nastěhovali. Bohužel bez táty, po Vánocích nečekaně zemřel. S pomocí nábytkový banky jsme si byt vybavili a díky pomoci od státu a Jankově důchodu každý měsíc uhradíme nájem, energie a ostatní náklady na bydlení, stravu, hygienu a léky. Někdy se dávky zpozdí, to je pak velmi složité období, kdy nemáme vůbec žádné finance. Od minulého týdne nám jednou 1× za týden dovezou potravinovou pomoc. Janko potřebuje neustálou péči, nezvládne být sám ani na hodinu. Jsem vyčerpaná a za poslední 3 měsíce jsem 2 x přestala chodit. Potřebovala bych si odpočinout, vzpamatovat se ze smrti našeho táty a ráda bych si jednou našla práci. Příspěvek na péči, který na Janka dostávám je 880,-Kč/ na měsíc. Ještě do ledna 2022 měl Janko příspěvek na péči 4400,-. Posudková lékařka Janovi snížila stupeň závislosti a začal dostávat pouze 880Kč na měsíc. Tomuto rozhodnutí jsme se bránili a podali novou žádost o příspěvek na péči, na rozhodnutí stále čekáme.










