Projekt ukončen:

Vytvářejme spolu příležitosti pro lidi s hendikepem na Vysočině

Vybráno 0 Kč 68 350 Kč
250 000 Kč
 -
7 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
9 764 Kč
Průměrná výše příspěvku
61 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Vytvářejme spolu příležitosti pro lidi s hendikepem na Vysočině

Zakladatel
Coworkingové družstvo Spolu
Datum přidání
16. 1. 2023

Společně podporujme lidi s hendikepem na Vysočině: Přidejte se k nám!

Místo, kde se lidé, kterým osud nepřipravil srovnatelné podmínky, připravují pro své další uplatnění, kde si upevňují pracovní návyky, získávají praxi. A také místo, kde se střetávají komunity, podnikatelé i třeba volnonožci. To je idea, kterou od roku 2019 rozvíjíme v Humpolci na Vysočině, a vy nám v tom můžete výrazně pomoci.

-------

Přečtěte si příběh Šárky o tom, jak ji práce u nás změnila život. Svou podporou tomuto projektu zajistíte, že bude takových příběhů více.

-------

Na začátku bylo 6 nadšenců

Sociální podnik v Humpolci vznikl z iniciativy šesti místních nadšenců. Bez jakékoliv dotace či jiné podpory se vrhli po hlavě do budování myšlenky vytvořit v Humpolci místo, které bude dávat příležitost lidem, ohroženým svým znevýhodněním na trhu práce a současně tak vznikne prostor pro setkávání podnikatelů v prostředí příjemné kavárny s coworkingovým zázemím.

Po rekonstrukci prostor z vlastní kapsy zakladatelů a díky vstřícnosti firmy Profil Nábytek, a.s. jsme mohli v roce 2019 poprvé otevřít.

Později se nám dokonce podařilo získat několik dotací a díky tomu je nyní náš podnik plně vybaven novým moderním profesionálním vybavením pro provoz coworkingové kavárny, copy centra a bezobalového obchodu.

Práce pro osoby se zdravotním hendikepem

Ihned od začátku jsme se zaměřovali na integraci osob se zdravotním hendikepem do běžného života a za dosavadní dobu své existence jsme pomohli k osobnímu rozvoji cca dvanácti lidem.

Kromě toho pořádáme různé vzdělávací a společenské akce v našich prostorách v Humpolci, kde se odehrály již desítky akcí a snažíme se podporovat spolupráci místních subjektů a rozvoj místních komunit. Ne všechny aktivity pořádáme sami.

Snažíme se být jakýmsi katalyzátorem, křižovatkou, kde se střetávají lidé, aby si vzájemně předávali zkušenosti a energii napříč věkovými či profesními skupinami, aby se vzájemně obohacovali, abychom viděli, že každý máme co nabídnout.

V rámci našich aktivit jsme zaměřeni na všechny cílové skupiny, od malých dětí přes mládež a dospělé až na seniory. V našich prostorách tak probíhala výuka angličtiny pro děti, pro dospělé, předškolní příprava, přednášky na téma cestování, podnikání, energetiky, osobního rozvoje, školička IT pro seniory, hrátky s pamětí, setkávání podnikatelů, podíleli jsme se též na organizaci mezinárodní konference v Humpolci.

Překonáváme překážky 

Přesto jsme od roku 2019 začínali čtyřikrát prakticky vždy od začátku. Poprvé, když se necelý rok po startu ukázalo, že nemáme kapacitu a finanční zdroje na realizaci projektu v původně zamýšleném rozsahu a museli jsme původní myšlenku inovativního centra krajského významu výrazně zredukovat. Poté, když se začal velmi slibně rozvíjet provoz kavárny, přišly postupně tři covidové vlny, které nás pokaždé vrátily téměř na začátek.

Přes toto všechno neustále zaměstnáváme cca čtyři zaměstnance, kteří odvádí svou práci skvěle, přestože se potýkají se zdravotním handicapem. Poskytujeme jim kromě možnosti seberealizace a osvojování pracovních návyků i psychosociální poradenství.

Fungujeme jako integrační sociální podnik, což znamená, že zaměstnanci u nás nejsou na pořád, ale poté, co se trochu oťukají, získají nové pracovní dovednosti a větší sebevědomí, stává se, že následně přejdou k jinému zaměstnavateli. Toto nevnímáme jako negativní jev, ale jako součást naplňování našeho poslání. Byť to pro nás znamená zvýšené finanční náklady na zaškolování a péči o další nové zaměstnance.

Kdo za projektem stojí?

Za projektem stojí obyčejní občané původem z Vysočiny a jejich vlastní firmy. Nemáme za sebou žádný silný finanční kapitál a celý projekt je držen vírou, že má smysl, pomáhá konkrétním lidem v regionu a přináší do Humpolce služby, které by zde jinak nebyly. 

Celý projekt je od začátku koncipován jako otevřený s tím, že kdykoliv se může kdokoliv připojit. Proto jsme zvolili jako právní formu družstvo, které tento aspekt velmi dobře umožňuje.

V současné době máme 12 družstevníků s vkladem od 500 Kč do cca 1 mil. Kč. Největší podíl v družstvu má nyní jeden z prvních zakladatelů Vít Skála prostřednictvím své společnosti PTL, s.r.o., která je též sociálním podnikem a také zaměstnává osoby se zdravotním handicapem.

Příběh by nebyl úplný, kdybychom nezmínili, že přes jednoznačné pozitivní výsledky, jako je integrace osob se zdravotním handicapem do co nejplnohodnotnějšího života a rozšíření nabídky služeb v Humpolci, je uvedená činnost pro své zakladatele a nositele a někdy i pro zaměstnance velmi energeticky náročná. Máme za sebou i psychické vyhoření a řadu krizí.

Od loňského roku však projekt vede nový motivovaný tříčlenný tým, došlo k další obměně zaměstnanců a pro rok 2023 máme připravenu řadu novinek a nových aktivit.

Tato akce na donio.cz je jedním z prvků, který i díky vám přispěje k tomu, že se budeme moci plně věnovat novým rozvojovým aktivitám a trochu opadnou starosti o každodenní přežití.

Na co vybrané peníze použijeme?

Vybrané prostředky použijeme na mzdy zaměstnanců se zdravotním handicapem a na rozjezd nových projektů.

Před letní sezónou bychom rádi přijali nové zaměstnance a chceme též opět začít s osvětovými a vzdělávacími přednáškami, o které byl zájem v předcovidové době. Žel, stávající finanční situace nám to neumožňuje. Buďte součástí našeho příběhu!

Děkujeme za Vaši podporu!

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Velkorysý přispěvatel
61 000 Kč  •  15. 4. 2023 12:38
Dobrosrdečný přispěvatel
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 9:26
Laskavý přispěvatel
700 Kč  •  23. 2. 2023 11:24
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  23. 2. 2023 11:17
Štědrý přispěvatel
2 500 Kč  •  20. 2. 2023 16:45
Fialová
2 500 Kč  •  15. 2. 2023 20:49
Odměnu nevyužiji
Dobrosrdečný přispěvatel
150 Kč  •  9. 2. 2023 21:52

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu