Sbírka ukončena:

Asistent do školy pro Matěje

Vybráno 0 Kč 4 400 Kč
75 000 Kč
 -
10 dárců
Celkem se zapojilo
440 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
330 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Asistent do školy pro Matěje

Vybráno 0 Kč 4 400 Kč
75 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Klára Ščibranová

Matěj se narodil předčasně ve 34. týdnu, po porodu se objevily problémy s dýcháním s nutností intubace. Nedostatečný přísun kyslíku do mozku a sepse, kterou prodělal během pobytu na neonatalogickém oddělení, pak měly za následek jeho další zdravotní problémy a opoždění ve vývoji. V necelém roce mu byla diagnostikována dětská mozková obrna a později se přidala také epilepsie. V září by měl Matěj jít do druhé třídy, nyní chodí do speciální třídy v Jedličkově ústavu u nás v Liberci, plánujeme se ale stěhovat do Mimoně a nabídla se nám možnost svobodně smýšlející školy, kam by Matěj mohl chodit společně i s mladším bráškou Vojtou.

Komu pomůžete?

Jsme pětičlenná rodina, kde nejstarší ze tří synů (7, 5 a 2 roky) Matěj je postižený dětskou mozkovou obrnou (formou spastické kvadruparézy) a má epilepsii. Spoustu času a prostředků tedy investujeme do rehabilitací či různých nákladných léčebných pobytů. Cestování naštěstí milujeme, a tak spojujeme příjemné s užitečným. 

Celý Matějův život se tak stále točí kolem prohlídek, rehabilitací a cvičení – od terapie podle Vojty přes Bobath metodu, až po neurorehabilitační koncept zvaný Klim-therapy. 

Díky časově a finančně náročnému léčebnému programu dosáhl Matěj již mnoha pokroků. Přetáčí se na břicho a zpět, zvedá se na všechny čtyři, dokáže se doplazit za hračkou. Lepší se také jemná motorika a Matěj je schopen si za určité podpory v sedě nebo v kleku samostatně hrát. Úspěchy mu činí obrovskou radost a motivují ho k další práci. Zatím však není schopen sám sedět, natož udělat první krůčky, se vším potřebuje pomoci.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Vybrané peníze bychom použili na Matějovu asistenci na první pololetí ve svobodné škole. Jedná se o nově vznikající školu (Škola mezi kopci v Jítravě). 

Rádi bychom pro Matěje zvolili možnost volnějšího způsobu vzdělávání a dát mu možnost věnovat se tomu, co ho baví. Kvůli svému hendikepu by ale potřeboval asistenta na plný úvazek, což je dost finančně náročné.

O nemoci

Matěj trpí spastickou kvadruparézou, která je vůbec nejčastější formu DMO. Je důsledkem poškození obou mozkových  hemisfér (většinou vlivem krvácení). Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění jako třeba epilepsie. 

Spastická kvadruparéza je ze všech spastických forem DMO tou nejtěžší, protože se jedná o postižení všech čtyř končetin,  které je často patrné zvýšeným svalovým tonem. Pacienti jsou prakticky neustále odkázáni na pomoc druhé osoby a pohybují se pomocí (často elektrického) vozíku, dovolujíli jim to jejich mentální schopnosti. Výskyt mentální retardace je u spastické kvadruparézy velmi častý. Nevyskytuje–li se mentální či intelektuální deficit, jedná se spíše o výjimku. 

Skutečnost velmi těžkého postižení dítěte nutně zasáhne do života všech členů rodiny. Je proto třeba nalézt, v zájmu všech  členů rodiny, rovnováhu mezi péčí o pacienta se spastickou kvadruparézou, rodinným životem, a přizpůsobit, avšak nikoli podřídit, jeho chod potřebám takto handicapovaného dítěte.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
300 Kč  •  23. 2. 2021 11:31
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  21. 1. 2021 11:24
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  17. 1. 2021 14:36
Tomáš
1 000 Kč  •  24. 12. 2020 16:07
Přeji celé hodně sil a štěstí ❤️
Velkorysý dárce
100 Kč  •  8. 12. 2020 6:47
DobroDárce
500 Kč  •  29. 10. 2020 23:23
Štědrý dárce
100 Kč  •  24. 9. 2020 15:02
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 6. 2020 13:06
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  4. 6. 2020 16:52
Laskavý dárce
100 Kč  •  1. 5. 2020 20:06

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat