Síla crowdfundingu se nyní ukazuje víc než kdy jindy. Během 14 dnů se Češi na Donio složili částkou 30 milionů korun

tisková zpráva

Praha, 3. dubna 2020 — Sbírka na výrobu plicních ventilátorů, výrobu celoobličejových masek pro lékaře, na energetické balíčky pro zdravotníky, ale i látky, ze kterých ušijí švadleny roušky… Během 14 dnů se Češi na Donio složili částkou 30 milionů korun, aby podpořili jednotlivce a iniciativy, které pomáhají zmírnit následky šíření koronaviru.

První známá republiková sbírka byla na Národní divadlo a vypadá to, že koronavirus přinesl nejenom těžké časy, ale i ohromnou vlnu solidarity, kterou bychom s nadsázkou mohli označit za NÁROD SOBĚ ve verzi 2020. Na Donio dokonce vznikla sekce Česko proti COVID-19.

Na nákazu COVID-19 jsme totiž nebyli připraveni ani my, ani stát. Data, technologie a šikovní jedinci však pomáhají šíření nákazy zpomalit a minimalizovat její následky.

„Stejně jako všichni, i my v Donio jsme museli pružně reagovat. Ze situace, kdy jsme vybírali kolem 150 tisíc za týden, jsme se dostali k 15 milionům korun za jediný den. To sebou samozřejmě nese mnoho výzev. Jen v technologickém zpracování jsme platformu za jediný týden posunuli o obrovský kus dopředu, aby byl celý proces pro zakladatele sbírek i dárce ještě jednodušší,“ říká David Procházka, který Donio založil.

3 sbírky na Donio, které společností rezonují nejvíce

1 – Plicní ventilátory do nemocnic

Za neuvěřitelných 19 hodin se podařilo vybrat částku 14 milionů korun, kterou tým iniciativy CoroVent při skupině COVID19CZ použije výrobu plicních ventilátorů, které bezplatně dodá do nemocnic.

„Nemáme slov, takovou podporu jsme nečekali. Díky této úžasné rychlosti a podpoře od více jak sedmi tisíc lidí se za necelý jeden den vybralo více jak čtrnáct milionů korun. To je neuvěřitelné a dokazuje to sílu skvělých českých lidí. Nejen v tom najít a vyrobit kvalitní přístroj, ale i semknout se a rychle vybrat peníze potřebné na záchranu životů,“ popisuje Pavel Doležal (Keboola), jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ.

2 – Celoobličejové ochranné masky pro lékaře

Už více jak 5 tisíc dárců během 4 dní přispělo na sbírku #darujmasku. Slovy peněz darovali přes 6 milionů korun, za které iniciativa CovMask při skupině COVID19CZ vyrábí a zdarma distribuuje ochranné masky s respirátory nejvyšší ochrany zdravotníkům. Do dnešního dne dodali 2 919 masek do 67 zdravotnických zařízení.

„Díky počáteční spolupráci s ČVUT a Josefem Průšou, který je synonymem 3D tisku v Česku, se nám podařilo vyrobit a zdarma distribuovat tisíce masek do desítek zdravotnických zařízení. Děkuju všem, kdo na sbírku přispěli, protože ze zdravotnických zařízení chodí objednávky po tisících, a my tak můžeme vyrábět dál,“ říká David Miklas, jeden z koordinátorů projektu.

3 – Energie pro lékaře

I druhou vlnu sbírky vybral na Donio tým iniciativy #ENERGIILEKARUM, ke které se do této chvíle přidalo 7 169 lidí, kteří pro zdravotníky nakoupili už více jak 28 151 tisíc energetických balíčků. Slovy peněz se doposud vybraly více jak 3 miliony korun.

„Ve sbírce pokračujeme dál. Máme totiž zprávy, že situace se nelepší… naopak. Proto nechávám sbírku běžet s jediným cílem: posílat do nemocnic energii tak dlouho, jak jen bude třeba. Aktuálně navyšujeme sbírku tak, abychom byli schopni připravit dalších 7 000 balíčků,“ dodává Jan Lukačevič, který iniciativu vede.

Podívejte se na i na další sbírky, které na Donio aktuálně běží: www.donio.cz

Kontakt pro média

Máte-li zájem o rozhovor, podklady nebo fotografie, neváhejte se nám ozvat. I mediální podpora je ohromná pomoc na cestě ke zdárnému konci sbírek, které pomáhají. Jsme zkrátka pro každou mediální dobrost, tak se nám ozvěte. <3

Na vaše zprávy se těšíme na donio@donio.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky, které v Donio dostáváme.