Ahoj, jmenuji se Tomáš a je mi 15 let. Bydlím v Jeseníku a rád bych vám představil svůj příběh. V nedávných dnech nás zasáhla obrovská tragédie, která má na celou moji rodinu velký dopad. Dne 15. 9. 2024 v neděli jsme byli vytopeni z důvodů povodní. V sobotu byla ohlášená rizika povodní, ale většina lidí to brala jako silný déšť a nic víc. Už od rána jsem ale pozoroval, jak se nám před domem zvedá řeka. Doufal jsem, že bude všechno v pořádku a nic se přes večer nestane a šel jsem spát. Spletl jsem se, v šest ráno mě probudil táta, ať ihned začneme přenášet věci, že budeme vytopeni. Nevěřil jsem tomu a koukl jsem se z okna a voda sahala pod parapety v mém pokoji. Ihned jsem začal přenášet všechny věci, které jsem jen mohl. Při druhé cestě do patra už nám voda začala vytékat přes kanál na chodbě. Skončilo to tak, že voda byla až do poloviny oken a sahala mi po prsa. Celou dobu jsme s hrůzou pozorovali, jak se voda zvedá a zvedá. Po pár hodinách voda začala klesat. Vše se odehrálo hrozně rychle. Ale teď se dostávám k mojí prosbě o vaši pomoc. Můj sen byl si v dolním patře zrekonstruovat pokoj a jelikož jsem s tím nechtěl zatěžovat rodiče, rozhodl jsem se, že si ho zaplatím celý sám. Už od května jsem začal chodit na brigádu a vydělávat si na svůj vysněný pokoj. Přes prázdniny moje dny vypadaly tak, že jsem se po práci vrátil domů a dělal jsem do večera na pokoji. Místnost byla zrekonstruována od stropu, stěn až k podlahám. Vybral jsem si nábytek podle mých představ a všechno jsem si zafinancoval sám. Pokoj se dodělal v polovině prázdnin a měl jsem z toho velkou radost. Dokupoval jsem si věci a znovu jsem šel na brigádu, abych si mohl koupit i televizi a vše se mi splnilo. Ale všechna tato radost mě přešla při tom, když jsem svůj pokoj uklízel po následcích povodní. Při rozmontování poškozeného nábytku a veškerých věcí okolo jsem začal brečet a dopadla na mě úzkost. Během pár minut jsem přišel o všechno, na co jsem si tvrdě sám vydělal. V ten moment jsem zjistil, jak lehké je o všechno přijít. Bohužel i zbytek celého dolního patra je kompletně zničen. Je potřeba ho zrekonstruovat, aby bylo vůbec obytné. Jediné, co například zůstalo z obývacího pokoje, je strop. To samé je i v ložnici, kuchyni, spižírně, koupelně a chodbě. Z ložnice se stala neobyvatelná místnost, kde voda rozbila postel a vyplavila skříně s oblečením. Voda tam navíc poškodila a popraskala stěny. Z našeho obývacího pokoje nebylo zachráněno vůbec nic, podlaha se celá vyplavila. V kuchyni byla voda nad úrovní kuchyňské linky, takže jsme přišli jak o kuchyňskou linku, tak i o sporák, ledničku a veškeré nádobí, které voda rozbila. Stejně tak byla zničena komora a kotec pro psy, kde jsme ukládali nářadí a veškeré potřebné věci.
Určitě se ptáte, proč se obracím zrovna na vás. Po telefonátu s pojišťovnou jsme se dozvěděli, že nám nedají ani korunu na rekonstrukci našeho domu, i když máme pojištění. Proto jsem se obrátil Donio, abych pomohl rodině finančně díky vám. Teď se vše bude točit hlavně kolem financí a nákladů na opravy. Práci zastaneme sami. Chtěl bych, aby náš domov byl krásný tak, jak vždy býval. Děkuji Tomáš











