Na úvod malé historické okénko: "První povodní století dvacátého byla katastrofa z 9. – 10. 7. 1903. Délka postiženého pásma byla tehdy 30 km a šířka 5 – 7 km. Po této povodni byly na domech v Jeseníku instalovány kruhy, které měly při povodních sloužit k uvazování loděk. Další povodně byly 23. 7. 1914 a 1. 7. 1921. V roce 1921 spadlo v oblasti Keprník, Vozka, Červená Hora během jedné hodiny 180 mm srážek. Vodní proud strhl všechny mosty a mnoho domů.". Zdroj:https://www.edpp.cz/orpjese_historicke-povodne
Někdy krátce po této sérii povodní byl postaven dům, ke kterému se sbírka vztahuje. V blízkosti řeky Bělé a nového betonového mostu z roku 1905, u cesty na Rejvíz. Dům nikdy nebyl takto dramaticky zaplaven, ani v roce 1997 se voda nedostala ze sklepa. V souvislosti s tím mne v článku zaujala především informace o kruzích k přivazování loděk. S tím, jak vrtošivé počasí v posledních letech umí být, zdá se že také obyvatelé tohoto domu nad nimi brzy budou muset začít uvažovat…
Ale teď už k věci
Před rokem jsme se sestrou dostaly od otce polovinu starého domu a od té doby jsme se pomalu, jak to naše skromné finance dovolily, snažily vrátit mu trochu lesku. Teď je všechna práce nás i našich přátel pryč. V domě navíc žijí i další lidé, a ne všichni bohužel mysleli na pojistku. My se sestrou jsme měly svůj podíl pojištěný, ale jsme v povodňové zóně a dům nevlastníme celý, takže dostaneme jen poměrnou část, kterou opravy domu nepokryjeme.
Přízemí, v němž se nachází dva byty, i sklep jsou vážně poškozeny, zděná budova (kůlna) na dvoře je zřejmě odsouzena k demolici. V domě, který svou existenci započal v třicátých letech minulého století, to vypadá jako v bitevní zóně…
S pomocí přátel a dobrovolníků se udělala obrovská spousta hrubé manuální práce, teď už ale začne jít o peníze, protože řemeslníci musí také z něčeho žít a dobrovolničit nemohou věčně. Zcela jistě budeme muset zasahovat do elektřiny, jemným povodňovým bahýnkem jsou ucpané odpady a spousta dalších nepříjemností na nás vyskakuje s každým dnem… A jelikož naše polovina domu má veškeré rozvody společné, problémy přízemního bytu ovlivňují život toho v patře.
Cílovou částku nezadávám, nemám nejmenší tušení, jaké problémy se ještě s odkrýváním bahna objeví a kolik jejich řešení bude stát. Majitelé domu však budou vděčni za každou korunu, která jim pomůže sem vrátit normální život.









