Viktorek je 10 letý veselý kluk, který se však narodil s těžkým genetickým postižením Rubinstein-Taybi syndromem. Toto postižení s sebou nese spoustu zdravotních problémů jako středně těžká mentální retardace, opožděný psychomotorický vývoj, hypotonie, vrozená vada palců na rukách, vrozená vada levého kolene, mikrocefalie, rozštěp patra, retardace růstu, obtíže GIT, oční vada apod. I přes to všechno se Viktorek díky pravidelným rehabilitacím, logopedické péči, ergoterapii a dalším terapiím ve svém vývoji posunuje. V 5 letech dokonce začal dělat s pomocí zpevňovací ortézy první krůčky a stal se tak více samostatným například doma nebo na hřišti, i když na delší procházky potřeboval vždy invalidní vozík.
Bohužel přesně před rokem ze dne na den přestal chodit. Příčinou byl jeho růst a zvyšující se váha. Koleno, kde je vrozené postižení, nevydrželo a vada se výrazně zhoršila. V březnu 2024 Viktorek absolvoval náročnou operaci kolene, která sice nohu stabilizovala, ale vrátila ve vývoji významně zpět. Od té doby se snažíme Viktorka prostřednictvím intenzivních rehabilitací dostat opět na nohy a naučit ho znovu chodit a běhat. Postupně se to s velkým úsilím daří, ale Viktorek samostatně zatím nechodí. Několik rehabilitačních intenzivních bloků i ambulantních terapií máme již za sebou, zejména v zařízení SAREMA Brno. Rehabilitace jsme si z větší části sami financovali, protože tyto speciální terapie zdravotní pojišťovna bohužel neproplácí. Máme ale před sebou ještě spoustu dalšího intenzivního cvičení, rozhodli jsme se založit tuto sbírku. Viktorovi intenzivní terapie velmi pomáhají a prospívají, posouvají jeho vývoj vpřed a já věřím, že díky nim opravdu bude opět chodit a možná někdy i běhat a získá tím větší samostatnost. Bez sbírky bychom si již nemohli další intenzivní rehabilitace finančně dovolit, nebo by to pro nás bylo velmi obtížné.











