Pojďme společnými silami zachránit kousek historie české komunity v argentinském městečku Presidencia Roque Sáenz Peña.
Dějiny osadníků z Moravy a Čech v této jihoamerické pampě sahají více než sto let do minulosti. Vedle tvrdé práce na bavlněných polích vytvořili již v roce 1917 na popud samotného T. G. Masaryka krajanskou komunitu. Ta získala brzy své vlastní sídlo a stala se místem, kde se krajané družili. Vyjma různorodých kulturních akcí bylo hlavní udržovat lidové zvyky a tradice a nezapomenout na své kořeny, což se jim daří až do dnešní doby.
Členové české komunity se stále scházejí ke společnému vaření českých pokrmů, vyšívání, oslavování významných svátků či promítání československé kinematografie. Mají mimo jiné i taneční soubor Moravanka a dokonce v oblasti trvale působí učitelé češtiny z Česka, více zde.
Středobodem dějin tamních krajanů je potom historické muzeum, coby jediné československé muzeum v Latinské Americe, jehož stav je doslova na spadnutí a zasloužilo by si renovaci! Pojďme za velkou louži ukázat, že nám na našich společných kořenech záleží!

























