Jmenuji se Roman Čelikovský a je mi 29 let.
Na podzim roku 2020 se mi udělala boule na práce ruce, která se stále zvětšovala. K tomu se mi začala tvořit i velká uzlina v podpaždí. Když jsem navštívil chirurgickou polikliniku, aby my udělali vyšetření, řekli mi, že to není nic závažného a že to není na nějakou operaci či vyšetření. Boule se mi ale pořád zvětšovala, tak jsem navštívil ortopeda, který mě poslal na MR. V dubnu 2021 jsem podstoupil biopsii pravé paže, kde mi zjistili, že mám rakovinu zvanou rhabdomyosarkom neboli rakovina měkké tkáně, kterou mívají děti a mladiství do 20 let. V mém věku a případě je to prý vzácnost, když se tento druh rakoviny vyskytne u dospělé osoby. Po vyšetření PETCT se ukázalo, že kromě velkého nádoru na ruce a lymfatické uzliny v podpaždí jsou po těle metastáze na přední hrudní stěně, lehce na plicích a kostech v těle. Prošel jsem silnou léčbou chemoterapie 9 cyklu v režimu IVADU. Velkou operaci ruky, kde jsem přišel o 7 z 12 svalů – naštěstí mi lékaři dokázali ruku zachránit a operace lymfatické uzliny v pod paždí. Spoustu ozařování. Chemoterapie mi zareagovala velmi dobře, a tak jsem si myslel, že už bych mohl mít vyhráno. Chodil jsem ještě na udržovací menší chemoterapii, aby zničila zbývající buňky, ale bohužel nádor se mi po roce znovu vrátil. Po vyšetření PETCT se mi udělal nádor na levé hrudní stěně 5×3 Cm s metastázemi do plic. Nyní postupuji další cykly chemoterapie a všechno začíná nanovo.
Celý proces léčby je provázen nepředstavitelnými bolestmi zubu, dásní, úpornými bolestmi hlavy a zad, nekončící nevolností a výraznými skoky v psychice – úzkostnými stavy. Přidala se další spousta věcí včetně dušnosti. Člověka začnou bolet orgány, o kterých ani neví, že je má.
Samozřejmostí bylo okamžité přerušení mého zaměstnání, kde jsem byl spokojený a nástup na nemocenskou. Moje nemoc měla za následek, že ve svých 29 letech jsem v invalidním důchodu 3. stupně – ačkoliv rozhodně mám chuť pracovat. Moc se mi stýská po pracovním kolektivu.
Aktivně jsem celý život sportoval a posiloval, takže pro mě je nesmírně těžké, že někdy mám sílu ujít jen pár kroků kolem domu.
Proč píšu tento příběh je, že bych vás chtěl požádat o finanční pomoc s léčbou tohoto druhu rakoviny. Jelikož roční náročná léčba sice zabrala, ale onemocnění se hned vrátilo – hledali jsme další funkční možnosti léčby.
Svůj boj určitě nikdy nevzdám a pokud je šance na záchranu, chtěl bych se ji chopit.
Jako každý normální člověk bych se rád samozřejmě uzdravil, nicméně moje motivace na uzdravení je i to, že jsem čerstvě v manželství a chtěl bych se svou milovanou manželkou děti.
Po tom, co jsem zažil a na základě nabitých zkušeností bych chtěl část svého života naplnit pomoci lidem s tímto onemocněním.
Jelikož jsem sám zažil na vlastní kůži jak je neocenitelné, když můžu svůj aktuální stav konzultovat s někým, kdo má podobné zkušenosti, zažil podobnou paniku při sdělování diagnózy a další stavy, které se ani nedají slovy popsat.
Děkuji
Roman Čelikovský
