Jonášek je desetiletý chlapec od Ostravy, který se narodil zdravý, nicméně od jeho šesti měsíců se začaly projevovat problémy s motorikou. V jeho 13 měsících mu byl diagnostikován tumor na mozku, kvůli němuž neproudila mozkomíšní tekutina a došlo k jejímu hromadění. Šlo o život ohrožující stav, který se ještě týž den řešil operací. Vzhledem k velikosti nádoru, který tlačil na životně důležité funkce, došlo během operace ke komplikacím, které zanechaly následky na Jonáškově zdraví. Poté následovaly ještě celkem čtyři operace a dva cykly chemoterapií. Při posledním pokusu o resekci nádoru se zjistilo, že nádor zmutoval do jiného typu.
Jonášek je pravidelně kontrolován na onkologii a jeho stav je stabilní, nicméně je celoživotně odkázaný na léky a má problém s růstem. Neprodukuje se mu kortizol, tudíž se mu musí 3× denně doplňovat léky. Má problémy s motorikou, je hypotonický, jeho nožky jej ani po velmi náročných a bolestivých operacích, kdy se lékaři pokusili o zpevnění kostí pomocí šroubů, neudrží. Šrouby se bohužel musely odstranit a nyní se všichni upínají k období, kdy kosti dozrají a bude možno zkusit poslední možnost – kompletní rekonstrukci nohou.
„Jonáš je opravdu pohodový a inteligentní kluk, který by v komentování jeho oblíbeného hokeje jistě strčil do kapsy nejednoho komentátora“, říká jeho maminka. On totiž velmi miluje sport. Díky rehabilitacím, chodítku a velkému odhodlání je schopen ujít alespoň krátkou vzdálenost. Bohužel, nikdy se nedostane na úroveň zdravých dětí.
Nedávno se mu přeci jen otevřela další možnost. Dozvěděl se, že v Ostravě zahájili tréninky para hokejisté Flamingos. A protože se Jonášek jen tak nevzdává, má už za sebou první „krůčky“ na ledě… Bude to běh na dlouhou trať, ale věříme, že brzy přijde čas, kdy Jonáš bude bruslit po ledě bez vodicí tyče.
Jonášek má rád pobyt venku a výlety do přírody. V současné době je však velmi limitován výběrem výletů. Elektrokolo s vozíkem by bylo ideální pro plánovaní výletů a trávení společného času v přírodě s maminkou a starší sestrou. V případě, že se podaří vybrat více peněz, než bude třeba na pořízení elektrokola, použijí se peníze na rehabilitace či hipoterapie, které jsou momentálně Jonáškovým nejúčinnějším pomocníkem. Jonášek už má speciální loped, ale bohužel na něm vydrží šlapat jen na krátkou vzdálenost.