Sbírka ukončena:

Pomoc Dmytrovi, aby mohl studovat a znovu hrát basketbal

Vybráno 0 Kč 32 800 Kč
215 000 Kč
 -
28 dárců
Celkem se zapojilo
1 171 Kč
Průměrná výše daru
5 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomoc Dmytrovi, aby mohl studovat a znovu hrát basketbal

Vybráno 0 Kč 32 800 Kč
215 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Karolína Dadejíková
Datum přidání
4. 5. 2022

Dmytro Ruban

Dmytro Ruban je obyčejný 16 letý kluk, který si v létě loňského roku přivodil velmi těžký úraz krční páteře. Sportovně založený kluk, musel po úraze překopat celý svůj život a společně se svou rodinou začít bojovat o každý malý pohyb.

Díky rodině a přátelům mohl začít cvičit v rehabilitačním ústavu v Charkově, bohužel jen do 24.února 2022, kdy na Ukrajině vypukla válka.

Celé rodině se naštěstí podařilo přesunout do České Republiky, po krátké aklimatizaci se Dmytro aktivně zapojil do tréninků basketbalistů na vozíků – Pražských jezdců a hra ho více než nadchla.

Již před úrazem byl aktivním basketbalovým hráčem a ačkoli teď hraje na vozíku, což je velká změna, má basketbal v krvi a mohl by být platnou posilou týmu.

Dmytro je na vozíku velmi krátce, proto potřebuje aktivní rehabilitaci, díky které se může ještě velmi zlepšit jeho samostatnost a pohyblivost. Měl velké štěstí na lidi kolem sebe a po pár týdnech v České republice se ho podařilo umístit do rehabilitačního ústavu v Kladrubech, kde opět poctivě cvičí. Má před sebou ještě dlouhou cestu, čeká ho nejen rehabilitace, ale hlavně dokončení střední školy na Ukrajině. Maturitu však musí zvládnout dálkově, protože veškerá výuka probíhá online.

Díky novým přátelům v České Republice a komunitě kolem basketbalistů na vozíku se podařilo Dmytrovi zajistit dostatek sportovního oblečení na každodenní terapie a nový civilní vozík, který je v současné chvíli ve výrobě.

Vzhledem k zatím nekončící válce a tomu, že celá rodina pochází z Doněcké oblasti, nemá nikdo tušení, kdy se budou moci vrátit domů. Rádi bychom tedy Dmytrovi i
jeho rodičům a sestře pomohli v České republice vytvořit takové zázemí, aby se zde mohli cítiti jako doma.

Oba rodiče již pracují, začínají však od nuly a náklady spojené s úrazem a studiem jsou veliké a tímto směrem by se chtěla ubírat naše pomoc. Budeme rádi za jakoukoli pomoc. V následujících řádcích najdete, nač bychom finanční prostředky použily a přikládáme také dopis Dmitryho maminky, která nám vykresluje rodinný příběh…

Příběh Dimovi rodiny

“Před Dimovým úrazem jsme byli docela obyčejná rodina. Žili jme na jihovýchodě Ukrajiny ve městě Slavjansk. My chodili do práce, děti se učily ve škole a navštěvovaly různé kroužky. Dima hrál rád basketbal, chodil na thajský box a stejně jako všichni jeho vrstevníci, rád poslouchal hudbu a trávil čas s přáteli.

7. srpen 2021 změnil naše životy. Rozhodli jsme se strávit čas s rodinou a přáteli na raftech na řece Oskol. Chvilku po příjezdu na místo, Dima skočil do vody. V místě kam po hlavě dopadl, byla řeka mělká. Když jsme ho vytáhli z vody, necítit nohy. Zavolali jsme záchranku a za 3 hodiny už Dima operovali v nemocnici v Charkově. Utrpěl velmi těžké poranění krční páteře, kompresivní zlomeninu obratle C6 a explozivní zlomeninu obratle C7 s útlakem míchy. Od toho dne začal boj o jeho život i budoucnost. V nemocnici nakonec strávil více jak 2 měsíce.

My jsme se mezitím snažili neztrácet naději a nepropadat zoufalství, i když prognózy lékařů nebyly vůbec příznivé. Své síly jsme napnuly ke shánění peněz v rodině i mezi přáteli, aby jsme Dimovi zajistili tu nejlepší rehabilitační péči.

Nakonec jsme měli obrovské štěstí, hned z nemocnice jsme odjeli do rehabilitačního centra v Charkově. Tam Dima poznal, že ani na takhle velký problémem není sám. Naučil se sedět, jíst, čistit si zuby a dělat všechny ty běžné věci, kterých si zdraví lidé ani nevšímají.

Když se vrátil domů, dál pravidelně cvičil s fyzioterapeutem. My jsme však syna chtěli dostat co nejdříve na další rehabilitaci do Charkova. Bylo nám tehdy řečeno, že první rok je z hlediska terapie velmi důležitý, a že šance na uzdravení postupem času klesají. 14. února 2022 jsme se vrátili s Dimou do Charkova.

24. února 2022 nás v 5 hodin ráno probudily výbuchy. Nikdo nevěděl, co se děje. Polovina lékařů a sester se nemohla dostat do práce. Všem pacientům bylo řečeno, aby šli domů, ale silnice již byli uzavřeny a v ulicích probíhaly boje. Ještě ten den jsme byli všichni evakuováni do suterénu. Druhý den přišlo ostřelování rehabilitačního centra. Byla zničena veranda, jídelna i oddělení rehabilitace.

1.března, v den Dimových 17. narozenin bylo město pod raketovým útokem. Po tomto ostřelování bylo rozhodnuto o evakuaci všech pacientů a lékařů. I přesto, že boje pokračovali a situace byla velmi nepřehledná, se nám povedlo opustit město. Domů, do Slavjansku jsme dorazili až po 2 dnech cesty, i když za normálních okolností lze tuto vzdálenost ujet za 6 hodin. Bydlíme v 9. patře 14. patrového domu, výtah byl však po našem návratu vypnutý. Celou dobu houkaly poplašné sirény a my jsme v neustálém strachu čekali, kdy nás začnou bombardovat. Plně jsme si uvědomovali, jak obtížné je dostat se rychle s dítětem na vozíku do krytu.

Rozhodli jsme se, že musíme odjet z města. Měli jsme štěstí, že v té době ještě stále jezdily autobusy. Za 2 dny jsme se dostali do Lvova, za dalších 8 hodin jsme překročili hranice a 14. března dorazili do České Republiky.

Utekli jsme před válkou v naší zemi, jen kvůli našim dětem. Jako všichni rodiče chceme, aby naše děti žily normální život, aby mohly studovat a byly v bezpečí.

Dmytro doopravdy potřebuje vaši pomoc, aby mohl důstojně dostudovat a pokud by se mohl vrátit k basketbalu, byl by asi ten nejšťastnější kluk na světě. Budeme velmi vděční za jakoukoli pomoc a podporu!

Hanna Ruban, maminka”

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky bychom využily na :

  •  Přídavný pohon k invalidnímu vozíku, odlehčený, upravený pro člověka s postižením horních končetin, velká pomoc k samostatnosti a nezávislosti.
  •  Osobní počítač, vhodný pro online výuku, nutný k ukončení střední školy a potřebný ke studiu IT na vysoké škole
  • Rehabilitace a kompenzační pomůcky (stojan, podsedák, dlahy,….)

V případě, že nebude vybrána celková částka, upřednostníme Dmytrovo vzdělání a zakoupíme výkonný počítač.

V opačném případě mu splníme sen a pomůžeme mu vrátit se k milovanému sportu, k basketbalu a za vybrané peníze pořídíme speciální sportovní vozík.

Z celého srdce děkujeme!

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Daniel N.
3 000 Kč  •  20. 6. 2022 20:54
Hodně štěstí a hraj dál.
Milý dárce
500 Kč  •  6. 6. 2022 8:40
Milý dárce
300 Kč  •  8. 5. 2022 15:23
DobroDárce
3 000 Kč  •  7. 5. 2022 21:23
Tomáš s rodinou
500 Kč  •  7. 5. 2022 12:13
Milá rodino! Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví a sílu! A tobě, milý basketbalisto, přejeme brzký návrat na palubovku! Posíláme energii a lásku ❤️
Laskavý dárce
100 Kč  •  7. 5. 2022 9:59
Milý dárce
500 Kč  •  6. 5. 2022 8:10
Renata J.
3 000 Kč  •  5. 5. 2022 19:52
Domova, držím palce!!
Štědrý dárce
5 000 Kč  •  5. 5. 2022 15:10
Milý dárce
500 Kč  •  5. 5. 2022 10:19
Milý dárce
200 Kč  •  5. 5. 2022 9:24
Velkorysý dárce
500 Kč  •  5. 5. 2022 9:00
Štědrý dárce
500 Kč  •  5. 5. 2022 8:53
Dárce, který je pro každou dobrost
5 000 Kč  •  5. 5. 2022 4:04
Milý dárce
3 000 Kč  •  4. 5. 2022 22:28
Dobrosrdečný dárce
400 Kč  •  4. 5. 2022 22:13
Štědrý dárce
600 Kč  •  4. 5. 2022 22:07
DobroDárce
100 Kč  •  4. 5. 2022 22:06
Milý dárce
500 Kč  •  4. 5. 2022 21:56
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  4. 5. 2022 21:31

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat