Bertík se narodil jako vytoužené miminko rodičům Martině a Ondrovi. Z počátku se zdálo, že bude vše bez problémů a Bertík bude zcela zdravé miminko. Bohužel asi po 14 dnech se objevila pupeční kýla, která se v dalších dnech změnila do neakceptovatelných rozměrů a ve 2,5 měsících musel Bertík podstoupit svou první urgentní operaci. Po této operaci jsme s Bertíkem začali docházet na fyzioterapii, abychom věděli jak se o jizvu starat a také se nám nezdálo, že Bertík moc nehýbe nožičkami. Fyzioterapeutka nám doporučila cvičit Vojtovu metodu, která měla pomoci „nastartovat“ jeho nožičky. Po roce cvičení bohužel nedocházelo ke kýženým výsledkům (postavení a sed) a pro jistotu nám bylo doporučeno navštívit neurologa. Neurolog bez váhání poslal Bertíka na magnetickou rezonanci, která bohužel prokázala, že Bertík má vrozenou vadu míchy a deformované dva obratle. Od lékařů jsme se dozvěděli, že jde o ojedinělou vrozenou vadu, a ta zapříčiňuje omezenou hybnost a menší citlivost nožiček. V necelých dvou letech se díky tomu Bertík zatím není schopen sám postavit ani posadit, kromě „W“ sedu, ve kterém však dochází k velkému přetěžování dolních končetin. Bertíkovy vyhlídky do budoucna jsou nejisté, ale je zde naděje, že díky intenzivním neurorehabilitacím dosáhne určitých pokroků a jednou se sám zvládne postavit. Jde však o rehabilitační pobyty a speciální terapie, se kterými se také pojí pořízení speciálních pomůcek, což je však nad rámec toho co hradí zdravotní pojišťovna. Čtrnáct dní v měsíci každý den dojíždíme s Bertíkem na rehabilitace. Jeden týden jezdíme do Saremy v Liberci a další týden do Prahy do Cortex Neuro Center. Také dojíždíme na hipoterapie, které jsou příjemným zpestřením v cvičícím maratonu. Bertíka také čeká pobyt v rehabilitačním Centru Hájek.
