V roce 1940 němečtí okupanti vytrhli Lípu svobody slavnostně zasazenou v roce 1919 na náměstí obce Ondřejov žáky místní školy. Už v roce 1947 na tomto místě ondřejovští nechali postavit památník, který připomíná, jak naši touhu po samostatném státě, tak nebezpečí, kterému jsou svoboda a nezávislost neustále vystaveni od různých „vůdců“, kteří chtějí, aby jim patřil svět.
Památník teď potřebuje nutně rekonstrukci z rukou profesionálního restaurátora. Spolek ŠKAMNA Ondřejov proto pořádá sbírku na získání prostředků na tuto rekonstrukci.










