Orel mořský patří mezi skutečné krále oblohy. I tohoto majestátního dravce však někdy potká smůla. Tak jako dospělou orlici, kterou turisté nalezli zraněnou nedaleko jihočeské obce Mláka v dubnu 2023. Nemohla létat, přesto se snažila před lidmi uniknout. Její odchyt tak stál pracovníky Třeboňské záchranné stanice nemalé úsilí. Ukázalo se, že orlice utrpěla závažné zranění – měla již delší dobu vykloubený loket na pravém křídle. Bohužel ani specialisté z veterinární kliniky Mada v Kralupech n. Vltavou, kterým velice děkujeme za pomoc a úžasnou spolupráci, již nemohli křídlo „zachránit“. Orlice nakonec podstoupila operaci, díky níž je křídlo alespoň částečně funkční, do přírody se ale vrátit nemůže. Po řadu týdnů se zotavovala ve spřátelené stanici v Hrachově. Nyní ale nastal čas, aby se vrátila „domů“ – do Třeboně. Orlice dostala krásné jméno Gaia a rádi bychom jí poskytli také krásné bydlení. Orli mořští se mohou v lidské péči dožít i více než 30 let. Trvalý domov pro Gaiu tedy musí být dostatečně prostorný a kvalitně vybavený, protože tu může bydlet opravdu dlouho.










