Jsem nevidomá, ale nikoli od narození. Svět si pamatuju, ale před očima už ho nemám. Nyní vnímám světlo, tmu a pohybující se nezaostřené postavy lidí. Pamatuju si spoustu věcí, které jsem dělávala jako vidomá, a teoreticky bych je mohla dělat i nyní, ale s obrovskými náklady, které si pochopitelně nemůžu ze svého malého důchodu dovolit. O co se jedná? Např. jet na výlet na kole nebo autem. Jít do sauny, nebo si zaplavat. Jít si zatancovat. Něco se naučit v nějakém kurzu. Anebo si sama vyprat ;-) Připadá Vám to všechno úplně obyčejné a normální? Mně taky, tohle všechno jde, ale nezvládnu to sama. Potřebuju pomoc druhých, a ta je jen zřídkakdy zadarmo. Za každou cestu kamkoli, za jakoukoli asistenci se zdánlivě obyčejnými věcmi, za to vše musím někomu zaplatit. A nemám žádný pravidelný zdroj, než svůj důchod. Raději bych pracovala, ale není mnoho zaměstnavatelů, kteří by se neobávali dát práci člověku, který skoro nevidí.











