Jmenuji se Blanka Plánková a rodinu Nellinky jsem měla šanci poznat na ozdravném.pobytu v Řecku letos o prázdninách .Nelinka je živel ,8 letá holčička ,která i přes veškerá svá zdravotní omezení a dg. Stále bojuje, po pobytu u moře se doma rozchodila .Oba prarodiče se o ní starají bravůrně a mají velký obdiv nás všech .Teď něco o Nelince :
Nelinky příběh
Nelinka se narodila před osmi lety jako zdravá holčička. Po třech dnech od narození se u ní objevila novorozenecká žloutenka s vysokými hodnotami, kvůli které byla Nelinka převezena do krajské nemocnice na výměnu krve. Druhý den po příjezdu do nemocnice jsme zjistili, že jí krev nevyměnili a Nelinku jsme našli na oddělení JIP s těžkým poškozením mozku. Ze zdravého miminka před námi najednou ležela holčička se zkroucenými ručičkami a těžkou diagnózou. Když byly Nelince čtyři roky, rozhodla se její maminka ji umístit do ústavu. Pro prarodiče to bylo něco nepřijatelného a rozhodli se vzít si Nelinku k sobě, a s láskou o ni pečovat. Nelinka má dětskou mozkovou obrnu, spasticitu dolních končetin a další onemocnění slučitelných s její diagnozou. Společnými silami dokázali prarodiče doslova vypiplat z ležící holčičky hyperaktivní osmiletou slečnu, která se snaží chodit. Je po několika operacích nožiček a kyčelního kloubu. Půl roku po operaci jí začal při spánku tento kyčelní kloub vypadávat. Každou noc se několikrát během spáku budí s velkými bolestmi a pláčem, protože se nemůže s vypadlou kyčlí pohnout a velmi jí to bolí. Babička Nelince pomáhá několikrát za noc kloub dávat zpět do pánevní jamky. Pro holčičku je to velmi bolestivé a hrozně u toho pláče a naříká. Prarodiče hledali pomoc u lékařů, ale reoperace není možná. Je to velký zákrok a Nelinka je na něj malinká a drobná. Tuto reoperaci lze provést zhruba za sedm let.Bohužel tak dlouho čekat nemůžeme, kyčelní kloub vyjíždí nyní tak moc, že ani babička ho nezvládá usadit zpět. Nezbývá ji nic jiného, než volat Nelince pomoc záchranářů, kteří transportují Nelinku do nemocnice a tam jí pod anestezií kloub nasazují zpět do jamky. Během jednoho týdne kloub vyjížděl dvakrát za noc a Nelinka musela po každém vypadnutí znovu pod anestezii, aby kloub mohl lékař umístil zpět. Babička se snaží s Nelinkou jezdit po různých rehabilitačních centrech, aby posílily vazy a svaly, které kloub drží. Cvičení v oblečku pomáhá, ale prarodiče nemají na tyto centra peníze a pojištovny je neproplácí. Pobyt v těchto centrech stojí 80 000 Kč na dva týdny. Nelinka také potřebuje na noc speciální ortézu, která ji bude kyčel fixovat a nepustí ji z jamky ven. Tato ortéza stojí 150 000 Kč a pojištovna jí také neproplácí. Potřebuje i ortézky na nožičky, protože se jí bortí kotník na nožičce kde ji vypadává kyčel a tato vada s vypadáváním kyčle souvisí . Cena těchto ortéz je 300 000 a pojištovna je také neproplácí. Nelinka má neskutečnou touhu chodit sama. Je velmi šikovná a obrovská bojovnice s dopomocí babičky moc ráda chodí, sama se zvedá a snaží se prostě jít. Dělá prarodičům velkou radost a každý její pokrok je pro ně neskutečně štastný zážitek. Bohužel ulehnutí do postýlky je pro ně všechny noční můrou a pro Nelinku velký strach z velké bolesti. Trvá to už několik měsíců a prarodiče by chtěli vnučce pomoci. Bohužel bez pomoci vás všech hodných lidiček a dárců to nezvládnou.
Děkujeme všem, dárcům a všem komu není trápení Nelinky lhostejné.