Úspěšně vybráno:

Pomohli jste Anně a pejskům, kteří jí zachránili život

Vybráno 0 Kč 53 250 Kč
50 000 Kč
 -
51 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
1 044 Kč
Průměrná výše příspěvku
24 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Pomohli jste Anně a pejskům, kteří jí zachránili život

Zakladatel
Anna Saxlová
Datum přidání
6. 12. 2023
Poslední aktualita

3. 3. 2024 20:21

Za 5 minut 12

Přidána nová odměna, možnost položit dotaz na konkrétní psí chování a jeho možné příčiny. Nakonec se psy je to podobné jako s autististy, pomáháme lidem vnímat svět z jiné perspektivy :) Jen psi jsou u toho všeho většinou roztomilejší :)

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Napospas by mohlo být heslo mého života. Navzdory nepřízni osudu a s diagnózou poruchy autistického spektra se snažím přežít ve světě, který pro mě představuje jednu výzvu vedle druhé.

Psi mi zachránili život a pomáhají mi přežít. Díky nim jsem objevila, že i když mi moje extrémní citlivost a odlišné vnímání snižují schopnost fungování v lidském světě, pro práci se psy je to požehnání. 

Asi tedy není překvapením, že je mým snem pracovat se psy na profesionální úrovni. Ráda bych absolvovala kvalifikační kurz a zkoušku, konkrétně kurz Chov, výcvik a úprava psů a následující zkoušku z profesní kvalifikace Kynolog chovatel/ka (41–088-M). A také nějaké další semináře zaměřené na etologii a výcvik.

Práce na sebe v oboru, pro který mám speciální talent, je jednou z mých posledních šancí na profesní uplatnění. Potřebuji ze svého autismu udělat superschopnost :) 

Kdo za projektem stojí?

Jsem Anna a kromě vášně pro psy určuje můj život také porucha autistického spektra. Na první pohled na mně „není nic moc vidět“, jak si bohužel občas vyslechnu, ale ve skutečnosti má můj život mnoho specifik. Tím hlavním je velká hypersenzitivita, která mi sice usnadňuje práci se zvířaty, ale v každodenním životě v civilizaci je extrémně vyčerpávající. Bez léků bych nepřežila. Bez léků a psů.Psi mi zcela jistě zachránili život a postupně se psi, jejich chov, a výcvik staly mým životním posláním. Píšu články, překládám, věnuji se osvětě, problematice etického chovu psů i převýchově, zejména pasteveckých plemen.

Moje hypersenzitivita způsobuje něco, čemu se říká smyslové přetížení. Je to neurologická záležitost, vůlí a snahou málo ovlivnitelná. Ačkoliv moje citlivost zhoršuje fungování v lidském světě, při práci se psy je to naopak velký dar.

Pořád nevzdávám naději, že mám co předat a čím přispět zvířatům i společnosti. A že můj potenciál podpoří i další lidé dobré vůle.

Na co vybrané peníze použijeme?

V první řadě na kurz a zkoušku z profesní kvalifikace, konkrétně kurz Chov, výcvik a úprava psů s následující zkouškou z profesní kvalifikace Kynolog chovatel/ka (41–088-M).
Zbytek z vybrané částky mi umožní absolvovat doplňkové semináře zabývající se etologií a výcvikem.

Kvalifikace i semináře mi pomohou v práci se psy, kde je třeba se stále vzdělávat.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

3. 3. 2024 20:21

Za 5 minut 12

Přidána nová odměna, možnost položit dotaz na konkrétní psí chování a jeho možné příčiny. Nakonec se psy je to podobné jako s autististy, pomáháme lidem vnímat svět z jiné perspektivy :) Jen psi jsou u toho všeho většinou roztomilejší :)

30. 1. 2024 9:22

Začátky a konce

Chtěla jsem nechat projekt doběhnout samospádem, částka se vybrala, kam se člověk podívá, tam je třeba pomáhat. Nejsem tak výlučný případ, abych si zasloužila někomu potřebnějšímu ubrat prostor a pomoc. Jenže včera dostala Leila diagnózu, nejspíše sarkom v hlavici kosti stehenní. Má nějaké ty měsíce života před sebou. Vzhledem k velikosti a špatné prognóze u rakoviny kostí – budeme tlumit bolest, pokusíme se zachovat co nejlepší pohodu a pak ji včas nechám odejít. 

Spíš než smutek cítím vděk a dojetí, že aspoň ona je jednou z mála zachráněných psů, kteří někde neumřou v bolestech nebo hlady a žízní na řetězu, na útěku, nebo zavření v kotci ve vlastních výkalech, protože se jich jejich vlastní majitel bojí. Děkuji i veterinářům, kteří dělají svou práci na jedničku.

Víc a víc mám problém s neuváženým množením psů, což je dnes bohužel často i chov s PP. Samozřejmě v takových chvílích člověk taky zpochybňuje smysl všeho, i když se snažíte dělat, co je ve vašich silách. Je to jako s Hydrou, jednu hlavu utnete a další dvě vyrostou. Přesto, existuje vůbec jiná možnost, než jít dál a dělat to, čemu věříte? 

Nakonec je mi líto, že kapacita prostorová, finanční a fyzická je tu vždy menší než kapacita sdrce. Možná je ale dobré to zvít z druhé strany a vnímat, že srdce nemá handicap :)

23. 1. 2024 15:16

Zázraky se dějí, když je lidé chtějí (dělat) :)

Nakonec se opravdu vybralo 100 %, i když jsem tomu do poslední chvíle a koruny nechtěla věřit. Nejsem zvyklá, že by se mi mohlo dařit. Moc děkuju všem přispěvatelům, ráda bych vám poslala kus toho pocitu naděje, který po letech beznaděje mám. 

Vím, že je možné vybírat dál, proto chci doplnit další informace o tom, co bude možné realizovat, když se vybere víc prostředků :) Kromě kvalifikace bych ráda absolvovala kurz o odchytu toulavých zvířat. Ten organizuje Veterinární fakulta v Brně a stojí momentálně 8000,- Kč. Ve frontě snů potom stojí i kurz rekondičních masáží pro psy v ceně 6500,- korun.

Seznam by mohl pokračovat, ale raději nebudu mířit tak vysoko. Na konci minulého týdne bylo u azylové fenky Leily vysloveno podezření na neurologický zdravotní problém, doufám, že mi nechtěla potvrdit důležitost vzdělávání na poli fyzioterapie. 

Moc a moc doufám, že díky spojení našich sil se dočká pomoci víc psů a jejich lidí taktéž. Doufám, že rok 2024 přinese nám všem víc naděje a pochopení, že vzájemná pomoc je klíčem k lepším zítřkům. A že život není krysí závod, ale zázrak, který se neopakuje.

19. 1. 2024 1:54

Velké díky všem

Velké díky všem, kteří přispěli, nevěřila jsem, že by se cílová částka mohla vůbec vybrat. Teď chybí už jen krůček.
Vrací mi to naději v lidstvo a je to po mnoha dlouhých letech beznaděje velký impuls se nevzdat.

Nikdy jsem nedokázala dělat věci jen pro svoje blaho, dokonce si ani nemyslím, že na mojí osobě nějak moc sejde. Důležitý je pro mě pocit, že můžu něco udělat pro druhé. A vidět, že i další vidí smysl v mém záměru, to mi zase vrací naději, že jsem se nezbláznila :)

Vlastně nevím, co říct, protože slova nedokážou vyjádřit můj vděk. Doufám, že nezklamu.

7. 1. 2024 7:23

Když máš moc velké srdce…

Trvalo mi týden, než jsem strávila Silvestr, a to nejen proto, že je to můj asi nejméně oblíbený den v roce, ale i proto, že jsem nečekaně musela jet pro Leilu – její adopce neklapla.

Leila je středoasiat bez PP odkudsi z východu, její minulost je komplikovaná a do ČR se dostala díky štěstí v neštěstí. Vcelku zvrtaná akce nejmenované organizace nakonec pro Leilu znamenala šanci na normální psí život. Pořád si pamatuju, jak se mi první večer vetřela do klína, kde usnula. Neuměla nic, jen se se svými 60 kg rozbíhat kamkoliv, kde bylo něco zajímavého. Díky své inteligenci a oddanosti se rychle naučila chodit na vodítku a takové ty základní věci, jaké pastevec v našich končinách potřebuje k životu.

Leila je hodně silná, vyrovnaná a dominantní fena. Na začátku, když se otrkala, vyšla v plné kráse najevo zdrojová agrese. I proto jsem odmítla několik zájemců o její adopci, případně se vyřadili sami tím, že se jim nechtělo jet tak daleko koukat na psa, který není plyšový. Po roce a půl se zdálo, že podmínky hrají ve prospěch všech zúčastněných a adopce přeci jen vyjde. No, nevyšla. Respektuji rozhodnutí adoptivního majitele, je dobře, že se vrátila po 6 týdnech a ne 6 měsících a náprava škod je tak vcelku rychlá. 

Pastevec zůstává pastevcem a klade na majitele určité nároky, co se týče schopností. Majitel by se nikdy neměl bát vlastního psa. Majitel také musí dokázat nastavit hranice – pes je potřebuje a pastevci o to více. Bez nich jsou nešťastní, zmatení a v kombinaci se strachem majitele může být pes vyprovokován k agresivnější reakci. Vždy bude někdo velet, když se toho neujme člověk, ujme se toho pes. 
Je to zvláštní paradox, protože spokojený a vyrovnaný pastevec by za vás položil svůj život. A tím se dostávám k tomu, jak moc si jsme my autisté a pastevci podobní. S respektem, konzistentností a čitelností nejdál dojdeš :)


Vaše pomoc pomůže mně, abych mohla pomáhat psům jako Leila. Pořád doufám, že naše lidsko-psí příběhy pomůžou i lidem a kruh se tak uzavře. Je třeba vnést do oběhu více laskavosti!

14. 12. 2023 8:28

Pes-trost k životu patří :)

Stejně jako jsou lidé různí, jsou různí i psi. Různá plemena vyžadují různý přístup. Moc doufám, že pochopení různosti ve společnosti postupně roste.
Včera mi jedna dobrá duše ukázala v postarším výkladovém slovníku heslo „autismus“. Ačkoliv nejde o temný středověk, slovník byl vydán v roce 1980, píše se tu, že podstatou autismu je chorobný odklon od reality. Nevím, co je více chorobně odkloněno od reality, než taková definice autismu.
Kdybych měla autismus vystihnout, řekla bych o něm spíše opak. Je to neschopnost odklonu od reality, se kterou jsem skrze svoje hypercitlivé smysly neustále ve spojení.

Jestli něco na autismu opravdu obdivuju, tak je to schopnost vnitřního ticha, když se nic neděje. Myslím, že je to jeden z důvodů, proč se alespoň části autistů dobře pracuje se zvířaty – v podstatě jejich motivace fungují hodně podobně a tou nejvyšší metou je  klidový stav. Nic nechybí, nic nepřebývá.

V takovém stavu není důvod ubíhat myšlenkami tam a zpět, v takovém momentu mysl automaticky vypne a organismus se uvolní. Z takového pohledu je taky zvláštní, kolik lidí přisuzuje zvířatům (a autistům) manipulativní chování. Manipulace ve své podstatě znamená práci navíc, myšlení navíc a narušování si toho nejcennějšího, klidových stavů.

Víc a víc si uvědomuju, že většinu času vlastně nemyslím, ale prostě jsem, reaguju na to, co se právě děje. Lidi vnímám hlavně podle toho, jak moc jsou konzistentní, uvolnění a srozumitelní. Když přestanou být konzistetní ve svém chování, přestou být důvěryhodní. I když mávají pamlsky nad hlavou. Vidím přesně tohle i v pasteveckých psech, po věky formovaných k úspoře energie, ke kombinaci nezávislosti a oddanosti člověku. Pracovat s nimi je vlastně jako poznávat sebe.

Je třeba respektovat, že pracovní flow u nich běží jen v krátkých časových úsecích, je třeba respektovat jejich rozhodnutí, aby dali důvěru a přátelství. Jakkoliv jsou tito psi podřízení člověku, přílišnému tlaku se snaží vyhnout a pokud na ně někdo tlačí opakovaně, začnou se vyhýbat komunikaci. A tlak není jen fyzická síla, tlak je třeba emoční nátlak, nucení psa do projevování nebo přijímání pozornosti.

Asi že jsme my autisté i pastevečtí psi nadrátování slyšet trávu růst a vnímat sebemenší změny, musí naše nervové soustavy co nejvíce šetřit energií. I když se to nezdá, dokážeme být přáteli na život a na smrt. 

9. 12. 2023 11:19

Autismus zevnitř, aneb 3 O (odměna, osvěta, obhájství)

Chci moc poděkovat všem za podporu. Napadlo mě, že ne každý rozumí tomu, co autismus obnáší a někdy je setkání s autismem opravdu tak nějak střet světů :)
Mnoho se toho ztrácí v překladu a vznikají zbytečná a často i bolestná nedorozumění.

Rozhodla jsem jsem se proto přidat novou odměnu, a to právě možnost položit 3 otázky týkající se autismu a toho, jak autisté vidí svět. Nechci samozřejmě mluvit za všechny lidi s poruchou autistického spektra, přesto jsou věci, které máme tak nějak společné. 

Zdravíme se smečkou ze zasněženého jihu Čech :)

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Přispěvatel, který je pro každou dobrost
150 Kč  •  5. 3. 2024 10:26
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  22. 2. 2024 9:52
Sorbi
1 500 Kč  •  22. 2. 2024 9:33
Zlom väz 💪 si skvelá!
Milý přispěvatel
300 Kč  •  7. 2. 2024 10:08
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  23. 1. 2024 15:49
Dobrosrdečný přispěvatel
127 Kč  •  19. 1. 2024 2:01
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  18. 1. 2024 6:35
Velkorysý přispěvatel
200 Kč  •  17. 1. 2024 16:38
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  17. 1. 2024 12:40
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
5 000 Kč  •  15. 1. 2024 14:02
Velkorysý přispěvatel
1 300 Kč  •  15. 1. 2024 13:06
Milý přispěvatel
2 000 Kč  •  12. 1. 2024 19:23
Laskavý přispěvatel
24 000 Kč  •  12. 1. 2024 11:18
Milý přispěvatel
300 Kč  •  11. 1. 2024 19:58
Dáša
200 Kč  •  11. 1. 2024 17:28
Přeji hodně zdaru.
Štědrý přispěvatel
200 Kč  •  11. 1. 2024 12:22
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  11. 1. 2024 11:35
Milý přispěvatel
2 460 Kč  •  5. 1. 2024 21:25
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  4. 1. 2024 18:58
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  28. 12. 2023 20:18

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu